I tentokrát jsem zabrousila do hlubin studentské hudební scény a znovu vybrala devět umělců, kteří by si zasloužili mnohem větší popularitu, než se jim dostává nyní. Každý ze zastoupených mě něčím zaujal. Ať už melodickými texty, hloubkou textů nebo výstupem na koncertě. První díl najdeš zde.

POP

Trocha klidu
pop/rock

Stačil první poslech písně Varuju a já v partičce čtyř kluků slyšela nástupce Mandrage. Dolehla na mě stejně sympatická atmosféra. Už dlouho rozlišuji dobrou písničku i podle toho, jestli si kdykoliv dokážu vzpomenout na její refrén nebo alespoň na část textu. A to i díky melodickému refrénu a typickému textu pro popový hit. Čtyřčlenná kapela ze Šumperka funguje už od roku 2014. Za tu dobu mají na kontě hned několik odjetých tour, kde vystupovali jako předkapela Chinaski, UDG, nebo Pokáčovi. V roce 2019 vyhráli soutěž Starobrno contest studentských kapel v kategorii vysokých škol.
Co si poslechnout: Varuju

Annabelle
alternativní pop

Žlutá barva a samolepky na obličeji. Annabelle letos poprvé zviditelnil Fource, který v rámci série koncertů představil vždy dva tuzemské umělce. A i když má zpěvačka zkušenosti s vystupováním spíše v londýnských barech, na pražském koncertě dokázala, že si dokáže podmanit i české publikum. Zpěvačka a raperka Annabelle má zatím na kontě jen dva hity, oba dva ale dokazují, že jsou světové. Mimo hudby taky moderuje pořad Velký čísla na Radiu Wave spolu s Filipem Černým.
Co si poslechnout: DADAE ft. Ceha 

Artific
elektropop

Kapela Artific je na hudební scéně už pár let, ale po menší pauze začali hrát aktivně až letos. Na kontě mají hned několik songů, za pozornost ale stojí hlavně Dům z karet. Výjimečně vynechám hudební stránku, i přesto, že rozhodně stojí za to. Velké pozornosti by se ale mělo dostat profesionálnímu videoklipu k písni. Kapelu charakterizují dojemné texty, které tiše křičí emocemi. A jak by se popsali sami kluci? Jako mainstream za 10. A něco na tom bude.
Co si poslechnout: Dům z karet 

Princip
pop

Princip je rozhodně pražská osobnost. Skladatel a producent Hynek Uher se proslavil hlavně díky účasti v soutěži objevů Startér Radia Wave, kde se nakonec umístil na čtvrtém až pátém místě. Letos také odjel sérii koncertů spolu se zpěvačkou Terrou, jako host Emmy Smetany po pražských barech a kavárnách. A upřímně, naživo zní jeho písně ještě mnohem lépe, právě díky Principově osobnosti.
Co si poslechnout: Drama

M’alone
indie pop

Je libo písně o melounu, bezlepkové dietě nebo Babišovi? Tak to jste tu správně a M’alony určitě oceníte. Čtyřčlenná kapela se vyžívá v “trapnohumoru”, což ale kupovidu zabírá a na koncertech mívají plno. Jak sami říkají, z původní vážnější nezávislé tvorby se tak nějak přirozeně přeorientovali na rychlejší, zábavnější a místy až komediální songy. Po natočení klipu k titulnímu songu Meloun se dostali do širšího podvědomí a mohli si zahrát s kapelami jako Bert & Friends nebo Sergeant Jammer. Vytvořili si vlastní image: černý košile a svítící kšandy, které na koncertech dokreslují psychedelické produkce vlastnoruční výroby. Kluci teď navíc pracují na prvním albu, na které se budeme moct brzy těšit.
Co si poslechnout: Meloun

badfocus
indie/elektronika/pop

S Prokopem Korbem alias badfocusem jste už mohli číst náš rozhovor, nicméně si myslím, že by byla škoda ho nezmínit i ve výběru. Talentovaný producent a multi-instrumentalista si libuje v elektronice a experimentování. Je také jedním ze členů dreampopové kapely teepee. Jeho debutové album wallflower nese deset skladeb bez zpěvu a hodí se jako skvělý podkres třeba k učení nebo běhání.
Co si poslechnout: miss u 

ROCK

Hrabě Monte Crazy
alternativní rock

Trocha klidu vyhráli v kategorii vysokoškoláci, Hrabě Monte Crazy si odvezli cenu v kategorii středoškoláků. Pětice nadšených muzikantů si podle svých slov libuje v chaotických textech, kam patří sex, rybolov a nebo uzeniny. Myslím, že chaos, drama a kontrasty je vystihují dokonale. Když se ke všemu přidá ještě chraplák zpěváka, vše do sebe krásně zapadá. Kapela dokonce vyhrála soutěž kapel Skutečná liga, která objevuje nové talenty. Jako vítězi získali smlouvu na koncerty po celém Česku, nahrávání v profesionálním studiu a možnost natočit videoklip. Korona jim ale celou situaci trochu zkomplikovala a jako další hudebníci i oni o koncerty přišli.
Co si poslechnout: Perfektní bolest 

RAP

pokoj25
rap/hip hop/elektronika

Řídíte noční Prahou, venku prší, album Noční klid by dotvořil dokonalou kulisu. Sám raper o sobě říká, že ani neví, jestli umí zpívat. Co je pro něj důležité, je obsah, a formu mu podřizuje. Díky tomu mají undergroundové songy silnou atmosféru. Jeho rapové povídky občas obsahují hlášky ze starých filmů.
Co si poslechnout: Superkrásný

Donnie
alternativní rap

Pod pojmem Donnie Darko si většina lidí představí filmový sci-fi thriller. Po něm nese název i velmi emotivní debutové album talentované zpěvačky Anny Malotové alias Donnie. Díky vlastním zkušenostem je album neuvěřitelně osobní a je velmi lehké najít v textech vlastní kousky srdce, které někdo pošlapal. Žánr alba se mísí mezi rapem a barokním popem.  Co si poslechnout: Srdceryvný zprávy ft. Ajvo 

Doporučené songy najdeš zde.

zdroj fotografií: archiv umělců

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit