Nedávno jsem poslouchala svoje oblíbený The MayRevolution a napadlo mě, že takových kapel a interpretů obecně, kteří jsou velmi dobří a přitom zůstávají světu utajeni, je spoustu. Tak jsem si řekla, že zabrousím do hudební studentský scény a vyberu svůj top list. Seznam, který původně čítal jména na dvě á čtyřky, se nakonec zmenšil na list 9 nejlepších (napříč žánry), které vám představím.

ODKAZ NA PLAYLIST
(doporučené songy najdeš tady)

ROCK 

Branko’s bridge
garage-psychedelic rock

Možná jste už o nich slyšeli. Pražská kapela, která minulý rok bodovala v projektu Radia Wave Czeching. No já jsem na ně přišla až teď, za což se trochu stydím, ale třeba nejsem jediná. Na kontě mají jedno EP z minulého roku s názvem Should’ve been here, které se nese v duchu šedesátek a za tu kytaru by se nemuseli stydět ani The Hollies.
Co si poslechnout: Pueblo Blue

301
rock

Pětičlenná kapela z Brna, která je kromě vynikajících vokálů zajímavá tím, že ani jeden z kluků neuměl hrát na žádný hudební nástroj. Dohromady se dali na začátku roku 2018 a už v květnu měli první koncert v garáži. Do té doby se naučili hrát na kytaru, baskytaru a bicí, a to velmi obstojně.
Kovboj 

"Kvalitu fotek vynahrazuje naše hudba." Foto: Šimon Straka

The Jay
indie-rock’n’roll

První srdcovka, kterou bych vám ráda představila (a to je znám zhruba 24 hodin), je pražská čtyřčlenná kapela The Jay. Mou pozornost a zálibu zachytili hlavně na melodické skladby a výraznou basu, což je moje slabina. A ačkoliv jsem o nich nikdy předtím neslyšela, původní J!Scream, toho mají už dost za sebou. Hráli na festivalu Rock for People, Colours of Ostrava a v roce 2014 dokonce předskakovali britským Smokie.
Caroline

The MayRevolution
indie-rock

Druhá srdcovka (vlastně první) jsou kluci z Pardubic. Když jsem poprvé slyšela jejich song Bones vůbec jsem nevěřila, že se jedná o začínající studentskou kapelu (a ne, to, že členové kapely jsou kudrnatí, s tím určitě nemá co dělat). Na triku mají jedno EP Reborn, který vydali dva roky zpátky. Mezi jejich vzory patří například Arctic Monkeys. Melodické skladby doplňuje chraplavý hlas zpěváka, který Alexe Turnera dost připomíná a kapele také dodává ten správný rockový nádech.
Bones 

STAYJ
indie jazz-rock

Pražská kapela, která vznikla v roce 2016 a já byla i na prvním koncertu. Vlastně to byla (a vždy bude) taková naše třídní kapela, protože ji založil spolužák z gymplu. Jeden jejich hit dokonce složil původně na jednu hodinu francouzštiny. Co se mi na nich líbí a odlišuje od ostatních, je právě trojjazyčnost jejich repertoáru a spojení jazzu s rockem. A divili byste se, jak skvěle to vše do sebe zapadá a zní.
Snooker 

INDIE • POP 

Humdrum Lighthouse
indie-pop

Také pražská kapela, kterou jsem prvně slyšela na Student festu pár let zpátky, a udivilo mě, že pod rockcaféckým podiem se do rytmu pohybuje jen pár náctiletých slečen. Měli melodickou hudbu, zajímavé vokály a házeli trochu Glass animals vibe. Přesně ten typ hudby, u který si dáte cígo, pár piv a seš naprosto happy. Bohužel basák odjel studovat do Německa a nevypadá to, že by kapela plánovala pokračovat, ale uvidíme, třeba se nějakého comebacku časem dočkáme.
Bubbles 

TERRA
pop

Tereza Pištěláková alias Terra vyhrála letošní ročník soutěže Radia Wave Startér. Už to značí, že o ní neslyšíme naposled. Šestnáctiletá zpěvačka v rozhovoru pro Wave řekla, že nechce psát tik tokové písničky. Naopak její vítězný (i když popový) song Hazy je klidný melodický a doplněný skvělým hlasem.
Hazy

Zdroj: Fb Terry

 R&B • RAP 

Woundysoul
Alternativní R&B/rap

Toto je můj výběr z labelu emotimes. Jednadvacetiletý rapper lomeno zpěvák z Rožnova se hudbě věnuje už od mala. Začínal s coverama a rapem, pak ho hodně ovlivnila tvorba Juice Wrlda a dal se na zpěv. Když jsem ho poprvé slyšela, připomněl mi nothing, nowhere, což jsem si také dovolila před ním zmínit. No abych to uvedla na pravou míru (když už někoho, protože se nerad k někomu přirovnává), tak mi měl připomenout Joji nebo Post Malone.
Emoce

True Gabe
hip hop/rap

Zlínská hudební scéna je aktivnější, než byste možná řekli. I label MOONRISE skrývá nejednoho talentovaného umělce. Jedním z nich je Vojta Vašek alias True Gabe. Jeho debutové EP PŘIJDU SOON vyšlo na konci roku 2019 a mluví se o něm dost málo na to, jak je dobrý. Obecně se minulý rok dost rozjel a kromě alba vydal i několik dalších tracků. Nejnovější vydal letos v květnu společně s mým kámošem producentem.
Krev a Tequila ft. Rainer 

Umělců hudebníků je mraky a zvlášť těch studentských. Třeba vás při čtení napadlo další jméno, které (zatím) zůstává utajeno širší společnosti. V tom případě budu moct ráda, když mi oblíbeného interpreta pošlete a uvidíme se u druhého dílu. 

foto: FB umělců

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit