Znáte to. V noci se koukáte na horror: Rodina si na starém výprodeji levně koupí starožitnou dózu. Po pár dnech se v domě začnou dít nevysvětlitelné věci. Po přivolání senzibila rodina zjistí, že je dóza prokletá nebo posedlá zlým duchem či démonem. Ještě několik dnů se budete bát, ale poté si uvědomíte, že to byl jenom film. V následujícím článku vás však seznámíme se skutečnými prokletými a posedlými předměty.

5. Panenka Annabelle

Annabelle
zdroj: twitter.com

Ano, tato panenka z horrorů V zajetí démonů (2013) a Annabelle (2014) skutečně existuje. Jaký je její příběh?

Annabelle byla zakoupena a darována studentce Doně její matkou poté, co se Dona dostala na vysokou školu. Annabelle měla Doně dělat společnost na koleji, kde Dona bydlela se svou kamarádkou Angie. Po pár dnech se začaly dít podivné jevy. Annabelle se začala objevovat v jiných pokojích, než byla zanechána. Děvčata proto zavolala médium. Médium jí sdělilo, že v panence žije duch zavražděné dívenky Annabelle Higginsové. Situace se však přitvrdila. Na Annabelle se začala objevovat krev, studentky začaly trpět nočními můrami. Zavolaly proto odborníky na paranormální jevy – manžele Warrenovy. Lorraine Warrenová však odhalila, že v Annabelle sídlí zlá entita. Rozhodli se Annabelle vzít s sebou do svého domu. Cestou domů však jejich autu vypověděli brzdy. Annabelle je dodnes v domě manželů Warrenových uzavřena ve speciální vitríně.

4. Svatováclavská koruna

Svatováclavská koruna
zdroj: dumy.cz

Ano, i u nás v České republice máme prokleté předměty. Pověsti říkají, že kdo si neoprávněně nasadí Svatováclavskou korunu, tak do roka zemře. Příkladem může být zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich.

Heydrich se zde se svými pravomocemi protektora musel cítit jako pravý král, na to ovšem doplatil. Když se jednoho listopadového dne roku 1941 doprovázen protektorátním prezidentem E. Háchou, státním tajemníkem K. H. Frankem a svým malým synem Klausem procházel po Pražském hradu, všiml si Svatováclavské koruny. Nejprve ji nasadil svému synu a poté sobě. Heydricha zhruba za půl roku zabili českoslovenští parašutisté Gabčík a Kubiš. Jeho syn zemřel za sedmnáct měsíců, když ho srazilo nákladní auto.

3. Busbyho křeslo

zdroj: magazin.atlas.sk
zdroj: magazin.atlas.sk

Ještě než byl masový vrah Thomas Busby popraven, měl jedno přání. Naposledy se najíst ve své oblíbené hospodě. Poté co dojedl, pravil: „Ať si náhlá smrt přijde pro každého, kdo se posadí na mou židli.“

Křeslo způsobilo smrt 63 lidem, co v křesle seděli. Někteří prý umřeli, jen co z něj vstali.

Od roku 1972 je křeslo v First museum of England. Křeslo je zavěšeno do výšky 1,5 metru, aby nezpůsobilo žádnou další smrt.
Od roku 1972 je křeslo ve First Museum of England. Křeslo je zavěšeno do výšky 1,5 metru, aby nezpůsobilo žádnou další smrt. (zdroj: soapboxcorner.blogspot.cz)

2. Skříňka s „Dybbukem“

skříňka
zdroj: ibtimes.co.uk

V roce 2001 si Američan Kevin Mannis na garážovém výprodeji koupil skříňku na víno. Skříňka byla velice levná a prodejkyně sdělila, že skříňka patřila její babičce, která přežila koncentrační tábor. Skříňku si koupila ve Španělsku, než odjela do USA. Po smrti babičky se skříňka dlouho válela v jejím pokoji, a tak se jí chtěla zbavit. Jen co Kevin přišel domů, skříňku ihned otevřel. Našel v ní drobné z dvacátých let minulého století, malý zlatý pohárek a zlatý svícen. Několik dnů však trpěl strašnými nočními můrami. Skříňku pak dal své matce. Matka zemřela ještě toho dne, co skříňku dostala, na infarkt. Mannis kontaktoval rabína, aby mu pomohl. Rabín mu řekl, že ve skříňce žil zlý duch Dybbuk a tím, že skříňku otevřel, ducha pustil na svobodu. Po obřadu s dalšími rabíny byl duch spoután zpět do skříňky a skříňka schována.

1. Diamant naděje

Diamant
zdroj: en.wikipedia.org

Podle legend měl být ukraden ze sochy indické bohyně smrti Kálí neznámým francouzským dobrodruhem. Poté, co dobrodruh poslal diamant svému synu do Francie, byl roztrhán smečkou toulavých psů. Tak začala dlouhá řada úmrtí, zkrachování a dalších mizérií. Mezi známými vlastníky diamantu je i francouzká královna Marie Antoinetta a francouzský revolucionář Georges Danton, který diamant ukradl. Oba byli popraveni gilotinou během Velké francouzské revoluce.

Dnes se diamant nachází ve Smithsonovském institutu, kterému ho daroval zlatník Harry Winston. Winston zemřel stářím ve věku 83 let a říká se, že protože diamant daroval, kletbu zlomil.


V článku nebyly zahrnuty obrazy, těm se budeme věnovat v příštím díle.

Co si myslíte vy o prokletí, prokletých předmětech a nadpřirozenu? Napište nám!

Podpoříte nás?

„Alternativní sonda do hlubin české kultury.“ Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit