V Kodani v těchto dnech probíhá mezinárodní dokumentární festival CPH:DOX (20.–31. března), který kromě celé řady světových premiér nabízí také progresivní audiovizuální program, diskuze či masterclasses. České zastoupení sice letos nemá, ale i tak stojí za to věnovat programu pozornost. Za posledních 15 let se z tohoto festivalu stal jeden z neprestižnějších a největších v celé Evropě. Kodaň festivalem žije, ulicemi vibrujícího města se při návštěvě nejlépe propletete v proudu ostatních cyklistů, ideálně se studeným dánským větrem v zádech (v horším případě naopak). Program festivalu je rozprostřen i do místních klubových kin, které mají úžasné příběhy i atmosféru. Vybrali jsme pět z nich, které stojí za to v Kodani navštívit.

CINEMATEKET

Cinemateket je centrem festivalu. Protínají se zde cesty filmových tvůrců, novinářů, návštěvníků a případně dalších vyslanců filmového průmyslu. Budova sídlíci na Gothergarde je zároveň centrálou dánského filmového institutu a kromě tří sálů různých velikostí nabízí bohatou sbírku filmové literatury, plákátů nebo fotografií. Institut byl otevřen v roce 1998, kdy prošel přeměnou od dánského architektonického studia Niels a Nielsen. Nedaleko je park Kongens Have (Královská zahrada), ideální na pauzu mezi filmy. Pokud byste do Kodaně vyrazili v létě, nenechte si zde ujít letní kino.

GLORIA

Malé útulné kino bylo původně otevřeno v roce 1976 jako Screen D většího ABC cinema. V letech 1989–1995 byl kino nefunkční a pak se provoz navrátil v již současné podobě Gloria Biografu. Celá atmosféra kina je velmi komorní, nachází se zde kavárnička, malinké knihkupectví a pouze jeden sál s kapacitou sto lidí. V běžném programu mimo festival se dramaturgie zaměřuje především na zahraniční nezávislé a umělecké filmy, např. Jižní Korei nebo severního Irska.

GRAND TEATRET

Jedním z největších a nejkrásnějších kin je bezesporu Grand Teatret sídlící v historické budově navržené architektem Antonem Rosensem. Bylo otevřené roce 1908 jako Empire Biograf a jedná se o nejstarší kino v Kodani. Svůj nynější název dostalo v roce 1923. Uvnitř se nachází šest sálů. Ten největší byl zanechán v původním stavu, tudíž si filmy můžete užít v klasických červených, sametových sedačkách a díky potemělým lampičkám si budete připadat jako za starých časů. Neobvyklý je také východ z velkého sálu přímo na ulici a specifická je také šachovnicová podlaha v místním baru. Dříve byl repertoár složen především z uměleckých filmů, které by se daly považovat za kontroverzní až provokativní, ale dnes se už kino kloní spíš k mainstreamovějším titulům.

VESTER VOV VOV

Krásné menší kino se dvěma sály leží mimo centrum Kodaně ve čtvrti Vesterbro. Ta byl dřív proslulá křiklavými podniky, strip bary a nevěstinci a některé pozůstatky se zachovaly dodnes. Atmosféra zdejších neonů je okouzlující. Budova, kde dnes sídlí kino Vester Vov Vov, byla v roce 1897 postavena jako římský lázeňský dům, poté se změnila v čajovnu, následně v lakovnu a nakonec v roce 1975 v biograf. Prvním uvedeným filmem byl právě stejnojmený Vester Vov Vov (komedie z roku 1927, česky Pat a Patachon na dovolené). Součástí kina je i malebná kavárna a nápoje si můžete vychutnat přímo v jednom ze sálů během filmu. Pokud jste fanoušky evropské kinematografie, nezávislých a dokumentárních filmů, je to ideální místo.

DAGMAR TEATRET

Kino s těžkým osudem přežilo požár i nacistickou okupaci. Nad vchodem září červeno-bílý neon hlásající název biografu. V roce 1939 jej téměř zničil požár a nedlouho po znovuotevření bylo zabráno vojáky okupačních vojsk. Ti se bavili tím, že během sledování filmů stříleli do štuků a omítky a kino tak muselo být z velké části po válce přestavěno. Nyní má kino pět sálů – v orchestřišti, dva na rozděleném balkóně, jedno v původní šatně a poslední pátý z roku 1990. Ve foayé se můžete občerstvit v místní kavárně.

autorka: Tereza Nádvorníková

A článek o malých kinech v Praze si můžeš přečíst tady.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?