V Kodani v těchto dnech probíhá mezinárodní dokumentární festival CPH:DOX (20.–31. března), který kromě celé řady světových premiér nabízí také progresivní audiovizuální program, diskuze či masterclasses. České zastoupení sice letos nemá, ale i tak stojí za to věnovat programu pozornost. Za posledních 15 let se z tohoto festivalu stal jeden z neprestižnějších a největších v celé Evropě. Kodaň festivalem žije, ulicemi vibrujícího města se při návštěvě nejlépe propletete v proudu ostatních cyklistů, ideálně se studeným dánským větrem v zádech (v horším případě naopak). Program festivalu je rozprostřen i do místních klubových kin, které mají úžasné příběhy i atmosféru. Vybrali jsme pět z nich, které stojí za to v Kodani navštívit.

CINEMATEKET

Cinemateket je centrem festivalu. Protínají se zde cesty filmových tvůrců, novinářů, návštěvníků a případně dalších vyslanců filmového průmyslu. Budova sídlíci na Gothergarde je zároveň centrálou dánského filmového institutu a kromě tří sálů různých velikostí nabízí bohatou sbírku filmové literatury, plákátů nebo fotografií. Institut byl otevřen v roce 1998, kdy prošel přeměnou od dánského architektonického studia Niels a Nielsen. Nedaleko je park Kongens Have (Královská zahrada), ideální na pauzu mezi filmy. Pokud byste do Kodaně vyrazili v létě, nenechte si zde ujít letní kino.

GLORIA

Malé útulné kino bylo původně otevřeno v roce 1976 jako Screen D většího ABC cinema. V letech 1989–1995 byl kino nefunkční a pak se provoz navrátil v již současné podobě Gloria Biografu. Celá atmosféra kina je velmi komorní, nachází se zde kavárnička, malinké knihkupectví a pouze jeden sál s kapacitou sto lidí. V běžném programu mimo festival se dramaturgie zaměřuje především na zahraniční nezávislé a umělecké filmy, např. Jižní Korei nebo severního Irska.

GRAND TEATRET

Jedním z největších a nejkrásnějších kin je bezesporu Grand Teatret sídlící v historické budově navržené architektem Antonem Rosensem. Bylo otevřené roce 1908 jako Empire Biograf a jedná se o nejstarší kino v Kodani. Svůj nynější název dostalo v roce 1923. Uvnitř se nachází šest sálů. Ten největší byl zanechán v původním stavu, tudíž si filmy můžete užít v klasických červených, sametových sedačkách a díky potemělým lampičkám si budete připadat jako za starých časů. Neobvyklý je také východ z velkého sálu přímo na ulici a specifická je také šachovnicová podlaha v místním baru. Dříve byl repertoár složen především z uměleckých filmů, které by se daly považovat za kontroverzní až provokativní, ale dnes se už kino kloní spíš k mainstreamovějším titulům.

VESTER VOV VOV

Krásné menší kino se dvěma sály leží mimo centrum Kodaně ve čtvrti Vesterbro. Ta byl dřív proslulá křiklavými podniky, strip bary a nevěstinci a některé pozůstatky se zachovaly dodnes. Atmosféra zdejších neonů je okouzlující. Budova, kde dnes sídlí kino Vester Vov Vov, byla v roce 1897 postavena jako římský lázeňský dům, poté se změnila v čajovnu, následně v lakovnu a nakonec v roce 1975 v biograf. Prvním uvedeným filmem byl právě stejnojmený Vester Vov Vov (komedie z roku 1927, česky Pat a Patachon na dovolené). Součástí kina je i malebná kavárna a nápoje si můžete vychutnat přímo v jednom ze sálů během filmu. Pokud jste fanoušky evropské kinematografie, nezávislých a dokumentárních filmů, je to ideální místo.

DAGMAR TEATRET

Kino s těžkým osudem přežilo požár i nacistickou okupaci. Nad vchodem září červeno-bílý neon hlásající název biografu. V roce 1939 jej téměř zničil požár a nedlouho po znovuotevření bylo zabráno vojáky okupačních vojsk. Ti se bavili tím, že během sledování filmů stříleli do štuků a omítky a kino tak muselo být z velké části po válce přestavěno. Nyní má kino pět sálů – v orchestřišti, dva na rozděleném balkóně, jedno v původní šatně a poslední pátý z roku 1990. Ve foayé se můžete občerstvit v místní kavárně.

autorka: Tereza Nádvorníková

A článek o malých kinech v Praze si můžeš přečíst tady.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit