Ben Cristovao, Jiří Korn, Přemek Forejt, Dagmar Havlová nebo David Svoboda patří mezi jedny z českých osobností, které se zapojily do umělecké kampaně Ne! v přírodě upozorňující na nevhodné chování v přírodě. Série dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography, doplněna instalací lesa, je zdarma k vidění od 26. 6. do 10. 7. v Křížové chodbě na Staroměstské radnici v Praze.

Kampaň Ne! v přírodě je společným projektem fotografa a art direktora Matěje Derecka Harda a odboru Ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Hlavním cílem je velmi neotřelou formou poukázat na nevhodné chování v pražském přírodním a lesním prostředí.Určitě jste je už v lese taky potkali. Oblečeni jako na večerní party, z telefonu jim vyhrává hudba a zamračení se plouží k cíli v podobě známé vyhlídky či poutního místa. Tam nahodí úsměv, vyfotí se a vyrazí zpět k autu. Zírají do telefonu, zakopávají o větvě a usmívají se přibývajícím reakcím u své nové přírodní fotky umístěné na sociální sítě. Upřímně doufám, že se díky kampani lidé pořádně zamyslí nad svým chováním v přírodě obecně a třeba ubyde i odpadků poházených v lese…,“ říká fotograf Dereck Hard.

Technika používaná i NASA

Fotilo se za použití nejlepší fotografické techniky současnosti, fotoaparátu Hasselblad, kterou využila například i vesmírná agentura NASA při misi Apollo 13 na Měsíc. Osobnosti v roli netradičních modelů a modelek jsou na fotografiích bosé, oděné do bílého oblečení, obklopené přírodou. „Působí tak jako jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ni parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň, tam kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky… To že díky tomu třeba zemře, už tento přízrak samozřejmě nezajímá. Důležité je se u toho všeho usmívat, a hlavně si udělat selfie na telefon,“ popisuje fotograf Dereck Hard.

Fotografie, instalace lesa i dokumentární film

Samotnou výstavu půjde zdarma navštívit v termínu 26. 6. až 10. 7. v Křížové chodbě na Staroměstské radnici v Praze. „Třešinkou na dortu bude čtyřiceti minutový film, který zachycuje zákulisí náročného focení doplněné o rozhovory s tvářemi a realizačním týmem. Film z dílny mé partnerky poběží na obří OLED obrazovce po celou dobu vernisáže i výstavy,“ přibližuje doprovodné aktivity výstavy její autor Matěj Dereck Hard.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit