Multiplex je passé, ať žijí komorní kinosály. Připravili jsme pro vás spolu s @KryštofDavid průvodce malými pražskými kinosály, kde popcorn a coca-colu můžete vyměnit za lokální pivo a snímky evropské provenience. Lucerna je moc velká a Radotín prý není Praha, pardon…
Evald
Komorní kino Evald se nachází kousek za Májem na Národní třídě a v současné podobě funguje již 21 let. Kinosál pojmenovaný po českém režisérovi Evaldu Schormovi dle některých vyniká nejlepší hospodou v Praze či 35mm promítačkou. Příjemná je i příznivá cena vstupenek a milé a útulné prostředí pro 72 diváků. Původně taneční sál se zaměřuje především na artovou tvorbu a české filmy, které tradičně vedou v žebříčcích návštěvnosti. Jako jediné kino v Praze se pak systematicky věnuje skandinávské kinematografii se svým cyklem severských filmových čtvrtků.
Ponrepo
Kousek od kina Evald, v Bartolomějské ulici naproti nechvalně proslulé policejní stanici, se nachází v historickém refektáři ze 14. století ráj všech cinefilů, kino Národního filmového archivu Ponrepo. Sál pojmenovaný po českém průkopníkovi kinematografie může ve svých útrobách pojmout až 117 filmuchtivých návštěvníků. V programu najdete především starší skvosty světové kinematografie, ale také současné experimentální a studentské filmy nazvané Paralelní kino a přednášky z dějin filmu. V přilehlém baru pak točí pivní speciály a vaří jedny z nejlepších obědových polévek v Praze.
Světozor
V pasáži ve Vodičkově ulici, hned vedle oblíbené točené zmrzliny, se nachází kino Světozor. Kinosál zde vznikl již v roce 1918 a byl schopen pojmout až 700 diváků, po přestavbě v padesátých letech se jeho kapacita snížila na polovinu a chvíli se tu hrával i kabaret. V roce 2004 převzala provoz distribuční společnost Aerofilms, která následně celé kino znovu zrekonstruovala do současné podoby s malým sálem pro 52 diváků a velkým sálem s 356 místy. Od začátku října si můžete zajít na film také do zbrusu nového třetího sálu pro 52 návštěvníků.
Kino 35
Ve Fracouzském institutu ve Štěpánské ulici č.p. 35 se nachází kino stejnojmenné kino, i když cinefilové by rádi věřili, že se jmenuje podle 35mm filmového pásu. Od ostatních distribučních kin se liší především svou dramaturgií, která se zaměřuje na tituly se starším datem premiéry, takže funguje jako ideální místo, kde zhlédnout snímky, které jste v kinech zameškali. Každý všední den se pak za 50 Kč promítají filmy živě přímo z institutu z Paříže. Všechny promítané tituly jsou English friendly, a tak si kino oblíbilo především anglofonní a frankofonní publikum. Každý rok je pak kino základnou pro listopadový Festival francouzského filmu a mnohé další festivaly.
Mat
Kino Mat, pyšnící se titulem nejmenší kino v republice (do sálu se vejde pouhých 46 diváků), se nachází na severovýchodním okraji Karlova náměstí v domě patřícím rodině Matlachových, které budova patří od roku 1994. Kino zde vzniklo o rok později díky přestavbě bývalé kotelny a krytu civilní obrany. Mimo klasických distribučních titulů místní kinaři rádi promítají i starší snímky a snaží se vytvářet různé retrospektivní přehlídky k právě uváděným snímkům. Při vstupu do kina doporučujeme si pečlivě prohlédnout stěnu po pravé straně, která se pyšní podpisy mnoha slavných osobností, mezi oblíbené úlovky pana provozního patří především Sean Connery nebo Miloš Forman.
Kino Pilotů
Na horním konci nejoblíbenější hipsterské ulice Krymské, konkrétně na rohu s Donskou se nachází Kino Pilotů, jeden z nejmladších kinosálů v Praze, který ve své současné podobě funguje pouhé dva roky. Kino zde stávalo již mnohem dříve, postupně se zde však vystřídal například ilegální hudební klub či squashové kurty. V současnosti zde najdete dva kinosály o kapacitě 70 a 84 míst a možnost vyzkoušet si i VR filmy. Uvažuje se také o stavbě třetí sálu, jenž by umožňoval alternativnější obsah. Ke kinu též symbolicky patří i distribuční společnost Pilot film, která se specializuje na artové snímky a minoritní české koprodukce.
Modřanský biograf
Nejvzdálenější ze zmiňovaných kin se nachází až na samém jižním okraji Prahy, jak již název napovídá v pražských Modřanech, a počítá se mezi jedno z nejstarších kinosálů v hlavním městě. Biograf tu totiž stojí již od roku 1919, stejně tak jako jeho pozůstatek v podobě pianina, které zajišťovalo hudební doprovod k filmům. Kino se 200 místy bohužel v průběhu let stihlo mnoho neštěstí včetně několikerých ukončení provozu či povodní v roce 2002, které kino dočista zdemolovalo. Naštěstí se hraje dál a můžete si zde zajít především na nové komedie a rozmanitý výběr z české produkce.
Kino Aero
Ve vnitrobloku činžovního domu v Biskupcově ulici na Žižkově se v samostatné funkcionalistické budově nachází Kino Aero. Otevření kinosálu podle projektu Jindřicha Freiwalda, který pojmul až 648 diváků, v roce 1933 se zúčastnili i Hugo Haas a Lída Baarová, dnes má však kino kapacitu sotva poloviční. Patří též k dalším sálům, které spravuje distribuční společnost Aerofilms spolu se Světozorem a letenským Okem. Skýtá domov mnoha různorodým festivalům a cyklům, mezi kterými je třeba zmínit především lahůdkový výběr Otrlého diváka a přenosy z londýnské divadelní scény NT Live.
Kino Atlas
Na Florenci v původně bankovním domu, který projektovali žáci Josefa Gočára, se nachází dvousálové Kino Atlas. Původně pojmenované Kino Sokolovo je ojedinělé především svou původní výzdobou, na stěnách kavárny jsou mozaiky či malba Péráka, který symbolizuje dobu vzniku sálu, a proto též spadá pod Národní památkový ústav. V roce 2013 převzala Atlas společně s Evaldem společnost Cinemart Plus, odnož distribuční sítě Cinemart, a tak je kino velmi často využíváno pro různé premiéry, konference či novinářské projekce. Stalo se také domovem pro mnohé festivaly a přehlídky, jako jsou Das Filmfest či Best Film Fest.
Kino Dlabačov
Do kina na Dlabačově chodili všechny děti od nás ze školky, ale poté bylo na dlouhých 13 let uzavřeno, až do podzimu roku 2015. V říjnu před třemi lety totiž kino v břevnovském hotelu Orea Pyramida obnovilo svůj provoz a navázalo tam, kde před více než dekádou skončilo. Mimo snímků vybraných Asociací českých filmových klubů, pravidelném výběru dokumentů TOP.DOC či repríz starších distribučních titulů pod názvem Replay mohou diváci zhlédnout i široký výběr divadelních představení a koncertů, která poměrně často multifunkční sál hostí. Dlabačov se též zaměřuje na speciální žánrové a teritoriální přehlídky, a tak mohou návštěvníci až do konce října vidět současné ruské snímky.
Kino Béla
V samém srdci Prahy v Rytířské ulici v domě U Dvou černých lvů se nachází Maďarský kulturní institut takzvaný Balassi intezét, který ve svých útrobách skrývá pravděpodobně nejskrytější kinosál v Praze, pojmenovaný po maďarském filmovém velikánovi Bélu Tarrovi. Kino Béla spadá pod distribuční společnost Artcam Films, avšak navštívit tento skvost v pozdně klasicistním domě z poloviny devatenáctého století může být trochu oříšek. Hrají se totiž jen a pouze každý čtvrteční večer evropské filmy v původním znění. Nechat si ujít ale sklenku vína k lístku za dobrovolný příspěvek by byla vskutku škoda.
Bio Oko
Na Praze 7 v ulici Františka Křížka se nachází Bio Oko, instituce, s níž dle místní facebookové skupiny udajně roste a padá život na Letné. Funkcionalistické sklepní kino z roku 1940 bylo původně vybudováno na zakázku Penzijního fondu zaměstnanců Národní banky a poté jej v roce 2009 převzali do svých rukou provozovatelé Světozoru a Aera. Oko vyniká především svým netradičním řešením sedaček, mezi které spadají mimo jiné zubařské a holičské křeslo, a také je to jedno z mála kin, kam mohou na běžnou projekci i psi. Mimo klasických distribučních titulů se zde můžete těšit ze speciálních premiér, FAMUFESTU či festivalů brazilské a polské kultury. Po projekci pak rozhodně doporučuji se občerstvit v nedalekém partnerském baru Cobra.
Foto a vocas: Kryštof David