Sic se to může zdát zvláštní či možná absurdní a zbytečné, ale promítá se divadlo v kinech. Konkrétně projekt National Theatre Live, který přibližuje nejlepší londýnská divadla divákům po celém světe, zahajuje již svou osmou sezónu.

Pravděpodobně mnoho z vás zaznamenalo rozruch kolem Benedicta Cumberbatche v roli Hamleta. Promítání byla bleskově vyprodána a i x-tá opakování stále tahnou řadu milovníků divadla, doufám, že ne pouze Cumberbitches. Hamlet ale není zdaleka všechno, pouze “špičkou ledovce”.

Mack is back in town

První z projekcí se uskuteční již 22. září v pražském kině Aero, brněnském Scale a náchodském kině Vesmír. Promítat se bude Brechtova Třígrošová opera (spíše známá jako Žebrácká) v novém peprné úpravě, jenž má šokovat stejně jako v době svého vzniku. Hlavní roli svůdného vražedníka Mackieho Messera ztvárnil Rory Kinnear českému publiku známý především z Jamese Bonda či seriálu Penny Dreadful. Neodolatelná hudební podívaná bude přenášena z největší scény britského národního divadla Olivier Theatre.

national theatre live

Krásný smutek

Další z inscenací, která se objeví v českých kinech, je britská klasika od Terrence Rattigana The Deep Blue Sea z komornější scény národního divadla Lyttelton Theatre. U intimního portrétu ženy, jež ztratila pro co žít, se budeme moci dojmout čtrnáct dní po prvním promítání, tj. 6. 10.,  bohužel pravděpodobně pouze v kině Aero. Ve filmové adaptaci ústřední milenecký pár ztvárnili Tom Hiddleston s Rachel Weisz, nahrazují je však neméně známá jména: Helen McCrory a Tom Burke.

Stárnout s grácií

Poslední z nejbližších promítání se bude konat opět ve čtvrtek, 27. října, a to v Aeru (National Theatre Live základně), kině Scala a šumperském Oku. Mimořádně se bude jednat o přenos z West Endu, konkrétně z Garrick Theatre, které má momentálně pronajaté Kenneth Branagh Theatre Company. Známý shakespearovec také ztvárnil hlavní roli stárnoucího komika, který se vyrovnává s ustupující popularitou. Postavu Archieho napsal John Osborne přímo na tělo a na žádost Laurence Oliviera.

national theatre live

Z dále anoncovaných se můžeme těšit třeba na komediální klasiku Harolda Pintera No Man’s Land s Ianem McKellenem a Patrickem Stewartem nebo na Ralpha Fiennese v roli Richarda III. A pokud vám stále uniká onen vyhlášený Hamlet, tak máte možnost jej ještě v několika opakování zhlédnout.

Pokud je vám líto, že se u vás v kině nepromítá, tak nesmutněte. Můžete je stále požádat, zda by jednu z projekcí nemohli nasadit. Více informaci najdete na webu Víc než film, Facebooku přenosů nebo přímo na stránkách Aerofilms.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit