Sic se to může zdát zvláštní či možná absurdní a zbytečné, ale promítá se divadlo v kinech. Konkrétně projekt National Theatre Live, který přibližuje nejlepší londýnská divadla divákům po celém světe, zahajuje již svou osmou sezónu.

Pravděpodobně mnoho z vás zaznamenalo rozruch kolem Benedicta Cumberbatche v roli Hamleta. Promítání byla bleskově vyprodána a i x-tá opakování stále tahnou řadu milovníků divadla, doufám, že ne pouze Cumberbitches. Hamlet ale není zdaleka všechno, pouze “špičkou ledovce”.

Mack is back in town

První z projekcí se uskuteční již 22. září v pražském kině Aero, brněnském Scale a náchodském kině Vesmír. Promítat se bude Brechtova Třígrošová opera (spíše známá jako Žebrácká) v novém peprné úpravě, jenž má šokovat stejně jako v době svého vzniku. Hlavní roli svůdného vražedníka Mackieho Messera ztvárnil Rory Kinnear českému publiku známý především z Jamese Bonda či seriálu Penny Dreadful. Neodolatelná hudební podívaná bude přenášena z největší scény britského národního divadla Olivier Theatre.

national theatre live

Krásný smutek

Další z inscenací, která se objeví v českých kinech, je britská klasika od Terrence Rattigana The Deep Blue Sea z komornější scény národního divadla Lyttelton Theatre. U intimního portrétu ženy, jež ztratila pro co žít, se budeme moci dojmout čtrnáct dní po prvním promítání, tj. 6. 10.,  bohužel pravděpodobně pouze v kině Aero. Ve filmové adaptaci ústřední milenecký pár ztvárnili Tom Hiddleston s Rachel Weisz, nahrazují je však neméně známá jména: Helen McCrory a Tom Burke.

Stárnout s grácií

Poslední z nejbližších promítání se bude konat opět ve čtvrtek, 27. října, a to v Aeru (National Theatre Live základně), kině Scala a šumperském Oku. Mimořádně se bude jednat o přenos z West Endu, konkrétně z Garrick Theatre, které má momentálně pronajaté Kenneth Branagh Theatre Company. Známý shakespearovec také ztvárnil hlavní roli stárnoucího komika, který se vyrovnává s ustupující popularitou. Postavu Archieho napsal John Osborne přímo na tělo a na žádost Laurence Oliviera.

national theatre live

Z dále anoncovaných se můžeme těšit třeba na komediální klasiku Harolda Pintera No Man’s Land s Ianem McKellenem a Patrickem Stewartem nebo na Ralpha Fiennese v roli Richarda III. A pokud vám stále uniká onen vyhlášený Hamlet, tak máte možnost jej ještě v několika opakování zhlédnout.

Pokud je vám líto, že se u vás v kině nepromítá, tak nesmutněte. Můžete je stále požádat, zda by jednu z projekcí nemohli nasadit. Více informaci najdete na webu Víc než film, Facebooku přenosů nebo přímo na stránkách Aerofilms.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?