Mnoho z nás se začalo angličtinu učit už na základní škole. Lidé ze starší generace s ní pravděpodobně začali až v pozdějším věku, kdy už je cizí jazyk jen něco navíc k zaměstnání, rodině apod. Startovací pozice každého z nás se tedy liší a s tím se budou mírně lišit i způsoby, které jsou pro nás při učení nejefektivnější.

Obecně však platí, že abychom se domluvili v cizím jazyce, v našem případě je to angličtina, musíme mít dostatečně širokou slovní zásobu. Tu si budujeme postupně, nejprve začínáme základními slovíčky, jako jsou barvy, zvířata, oblečení a jiné hmotné předměty, a jak se stáváme pokročilejšími, začínáme se učit abstraktnější pojmy, slovesné vazby apod.

Možná se někdy cítíte zoufale, když se vám nedaří pochopit nějaký gramatický jev v angličtině. Angličtina a čeština jinde vznikly, jinak se vyvíjely, a proto se liší i jejich gramatika. Není tedy snadné „přepínat“ mezi jazyky a uvědomovat si, že angličtina má trochu jiný slovosled než čeština a ještě to dokázat v praxi používat. 

Velkým problémem jsou často anglické časy a slovesné vidy (prostý vs. průběhový). S těmi jsme se už tolikrát natrápili. Je ale opravdu potřeba umět složit větu se správně použitým časem? Jistěže pro pochopení sdělení je důležité, jestli jej řekneme v minulém, přítomném nebo budoucím čase. Ale trápit se nekonečně dlouho tím, že nerozumíme rozdílu mezi předpřítomným časem prostým a průběhovým? To nám k lepší angličtině zase tolik nepomůže.

Pokud chceme anglicky mluvit a také rozumět, tou klíčovou věcí jsou anglické fráze. Našim jazykovým dovednostem mnohem více prospěje, když se budeme učit anglické fráze či celé věty, než bazírovat na gramatice. Pokud se totiž budeme učit věty, které gramatické jevy obsahují, jako celek, gramatika se nám postupně vryje pod kůži.

Jak se tedy efektivně učit anglické fráze

  1. Pokud se je učíte podle nějakého seznamu, např. fráze pro cestování, do restaurace apod., vytvářejte si s nimi věty. Ideálně vlastní věty, které se vás týkají a které si tak lépe zapamatujete. Dané věty si zapisujte, říkejte nahlas a po čase se k nim vracejte.
  2. Snažte se anglické fráze, které jste se naučili, nacházet v kontextu. Při čtení článku, knihy nebo sledování filmu mějte oči a uši nastražené, jestli se náhodou neobjeví fráze, kterou už znáte nebo jste ji alespoň někde viděli. Pokud ji totiž uvidíte/uslyšíte někde jinde než ve vašem zápisníku, máte mnohem větší šanci, že vám utkví v hlavě.
  3. Když s někým mluvíte anglicky – doufáme tedy, že to děláte – snažte se fráze si vybavovat a používat je. Možná že obvykle komunikujete co nejjednodušeji, to ostatně dává smysl. Zkoušejte však používat nová slovíčka a fráze a nezůstávejte pouze u toho, co už dlouho znáte – protože to už si víc do paměti vrývat nemusíte!
  4. Pokud zrovna nemáte po ruce nikoho, s kým byste mohli mluvit anglicky, vytvářejte si dialogy sami. Na této stránce naleznete ke stažení konverzační otázky, na které můžete odpovídat i o samotě. Nemusíte si připadat divně, že se sami sebe ptáte a sami si odpovídáte. Jedná se o účinnou metodu, jak si anglické fráze zapamatovat, a přitom si procvičit konverzaci. Nejlepší je mluvit nahlas, protože jedině tak můžete trénovat i správnou výslovnost. Navíc vám tato metoda může pomoci postupně se zbavit strachu z mluvení před lidmi.

Doufáme, že vám tento článek přinesl pár užitečných tipů, které budete rádi aplikovat v praxi. Když se učíme cizí jazyk, není to otázka několika měsíců, ani let. Jazyk je jako živý organismus, který se neustále mění a vyvíjí, proto je důležité v učení nepolevovat, být trpěliví a ten proces si užívat. Odměnou nám pak může být to, že si v cizí zemi popovídáme s místními lidmi nebo že budeme rozumět alespoň pár frázím v cizojazyčném filmu. A to je opravdu skvělý pocit!

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit