Každý si tím musí projít… Když tedy maturuje státně z českého jazyka. Ano, mluvím o její první části, o didaktických testech. Rok co rok se po jejich napsání strhne napjatá diskuze mezi studenty, zda byl test splnitelný, či nikoliv. Tento ročník nebyl výjimkou, i když byl okořeněný karanténním samostudiem.

Snad na každé sociální síti se v úterý 2.6. objevily příspěvky o didaktických testech. Jména jako Jan Neruda, Sofokles anebo George Orwell nejednomu maturantovi hnula žlučí. Alespoň to jsem vyvodil dle sekce komentářů na facebookové stránce Maturita z češtiny. Je jich tam už přes 730 a hemží se to doopravdy kuriózními názory. Lidé si stěžovali na obtížnost textů, na již jmenované autory anebo na nedostatek času. Nutno podotknout, že od roku 2018 je na to 75 minut, namísto předešlých 60.

Feedback od maturantů

Reakce studentů by se daly přirovnat k přísloví “každý pes, jiná ves”. Najdete komentáře, kde si nikdo nestěžuje a říká, že test byl adekvátní. Následně jsou špetku agresivnější, nadávající Cermatu. Nakonec nechybí ty plné hněvu, nenávisti a vidiny maturity v září. Zde máte ten nejlepší výběr z této horské dráhy plné emocí.

Adél: Čekali jste snad, že to bude test na vyjmenovaná slova? A i kdyby byl, někteří komentující by stejně neuspěli…

Lucie: To dělal nějakej náhodnej generátor ne? Díky Cermatu, hřeju si místečko v září.  Dobrý by bylo, nemyslet jen na gymnázia a nastavit úroveň stejně, třeba pro dvouleté nástavby.

Jiří: Tento mi přišel nejlehčí ze všech z 5, který jsem dělal. Každopádně ani letos asi neuspěji.

Adéla: Toto nemělo s češtinou nic společného…. a toho textu? Masakr.

Theresa: Nevíte někdo jak se na ten pos*aný didaktak z češtiny učit prosím ? Očividně jsem to nedala. Nějaký typy v září mám poslední pokus . Děkuji .

Alex: Opravdu největší zm*di.Nic těžšího už ani vymyslet nešlo

Robert: Nevím jestli v cermatu sedí ko*oti co se hecujou jestli to jde udělat rok od roku těžší, ale zatím se jim to daří

Kristýna: Jako on je nějaký záměr, aby to neudělalo tolik lidí??? Co to bylo jako? Jste si vědomi toho, že jsme byli obráni o dva měsíce procvičování? Nechci se nějak vymlouvat, ale je to tak. Kdyby jste snížili alespoň bodové ohodnocení. Více lidí se shodlo, že to bylo nejtěžší za posledních 5 let. Jsem taky rozhodně pro stížnost. To že jsme byli dva měsíce doma neznamená, že se z nás stal druhej Neruda.

Nutno podotknout, že gramatické chyby ve výběru jsou v režii jejich tvůrců. Jediné, co jsem pozměnil, jsou vulgarismy. Jsme přeci family friendly magazín. Tohle pondělí, tedy 8. června, jsme se dozvěděli finální verdikt. Oproti loňským testů byl ten letošní podstatně horší. Celkem 14,1% studentů mělo na výpisu výsledků napsáno “neuspěl(a)”. Jestli mezi tyto nešťastné jedince patří i Robert či Kristýna, bohužel nevíme. Možná bychom je nalezli opět v sekci komentářů, kde se domáhají spravedlnosti, ale to by byl už zase jiný článek.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit