V těchto dnech může člověk zajít do pražské Galerie Mánes prohlédnout si světoznámá díla pouličního umělce Banksyho. Problém ale je, že výstava The World Of Banksy stojí skoro čtyři sta korun a většina z vystavovaných děl jsou kopie od studentů Akademie výtvarných umění.
Měl sem domluvenou schůzku s kurátorem, aby mi k výstavě něco pověděl, ale to se nakonec bohužel neuskutečnilo. Na pokladně nikdo nevěděl s kým mluvit, tak mě jen pustili dovnitř, ať si výstavu prohlídnu.
Výstava je systematizována do klasického bludiště, odděleného sádrokartonovými příčkami, na kterých jsou napodobeniny Banksyho graffiti doplněné o galerijní popisky. Tento začátek je světelně odříznut plachtou, aby graffiti více vynikla.
Přechod první a druhé části výstavy je oddělen videem a velkou zdí, kde je mix Banksyho street artu a náhodných popisků (asi) od galerijních umělců.
V druhé části výstavy se nachází zarámované plakáty Banksyho, seřazeny chronologicky vedle sebe. Když se ale podíváme na podpis Banksyho, vidíme rozpixelovanou mapu. Takže je těžké určit, jestli je to originál, nebo ne.
Na konci výstavy se nachází instalace pokoje a figuríny sledující starý dokument, který jsem viděl jako malý na HBO. Starší pán v něm prodává Banksyho spray art na ulici v New Yorku u Central Parku, po 60 dolarech za kus. Celý den si ho nikdo moc nevšímal, až ke konci, kdy všichni obraz najednou chtěli. Dokonce i moje známá, která si byla zaběhat v Central Parku a viděla jeho stánek, si posteskla, že s sebou neměla peněženku…
Když sem jako malý navštívil Izrael a v tu dobu skoro nikdo ještě nevěděl, kdo Banksy je, tak mě jeho dílo zaujalo natolik, že sem si ho musel vyfotit na tlačítkovou Nokii. Ve městě, kde se graffiti a street art takřka neobjevují, něco tak silného člověka pozastaví a donutí přemýšlet…
Během celé výstavy jsem ale viděl spíše jen mladé holky, co si dělají u “Banksyho” graffitů selfies. Škoda.
text a fotky: Matěj Racek