V sobotu v Praze proběhla demonstrace proti rasismu, která navazuje na největší protesty v USA za poslední dekády. Většina českého internetu se účastníkům ale vysmála. Stejně tak těm, co si přidali černé čtverce k #BlackoutTuesday na své profily nebo o hnutí Black Lives Matter začali pravidelně přispívat na sociální sítě. Proč se nás ale situace v USA týká víc, než si myslíme?

Amerika je nám kulturně mnohem blíž, než si dokážeme přiznat. Posloucháme americkou hudbu, koukáme na hollywoodské filmy a třeba minulé prezidentské volby jsme někteří z nás (autora článku nevyjímaje) probrečeli či oslavovali. Naopak, přiznejme si, známe jen tak jménem třeba nějakého polského umělce? Ve chvíli, kdy vidíme video, jak člen policejního sboru v USA klečí černochovi přes osm minut kolenem na krku i poté, co už nemá puls, tak nás to zkrátka zasáhne. A ty empatičtější z nás i dost naštve.

Jsme členy globalizovaného světa a nejde jen tak ignorovat, co se děje i v několik tisíc kilometrů vzdáleném městě, o kterém většina nikdy ani neslyšela. Stejně nás to bolí. Představa, že by se něco podobného mohlo stát i našim černošským kamarádům, je děsivá. A obří protesty, které se konají nejen proti policejnímu násilí, ale i proti systematickému rasismu nahlodávají naši představu spokojeného světa, kde si myslíme, že máme všichni stejné příležitosti a nemusíme osobně řešit už i tak zraňující pojmenování jako čmoud, n*gr a další, jenž jsou pro naše kamarády denním chlebem.

Na druhou stranu naštěstí v Evropě nejsme svědky extrémních rozdílů, jako tomu je za oceánem. O to víc bychom se ale mohli soustředit, jak o černoších, Asiatech nebo i speciálně Romech u nás mluvíme, jednáme s nimi, a následně se soustředit na způsob, jak to zlepšit. Zda vtipy o rase už někdy nejsou přes čáru, jestli vůbec lidi s jinou barvou kůže házet do jedné skupiny nebo jestli svým kamarádům, s jinou než bílou barvou kůže, říkat “ty jsi ale pro mě normální”. Je to zraňující a zbytečné. Demonstrace hnutí Black Lives Matter či černé čtverce na profilech nám tak mohou pomoct i tady v Česku se víc zamyslet a rozvířit debatu, jak o jiné rase než bílé smýšlíme a co bychom s tím mohli dělat.

foto: Bára Nosková, Barča Matějková

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit