Iniciativa občanů na Praze 1 neustává, snaha odvrátit likvidaci zeleně a zejména pokácení javoru stříbrného na Anenském trojúhelníku pokračuje. Během dnešního večera 25. března se na tomto místě uskuteční happening s hudebním programem, který má pomoci na situaci ještě více upozornit. Akci pořádá a živý přenos zprostředkovává tvůrčí produkční skupina Remízek.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) s podporou tamní koalice se rozhodli vybagrovat park v tzv. Anenském trojúhelníku, aniž by byla veřejně projednána investice 24 milionů, která má vést k vydláždění celého prostoru a zpřístupnění nového tunelu k Vltavě. Javor stříbrný, který se na tomto místě nachází a který má být pokácen, je velkou hodnotou pro město. Podílí se na čištění ovzduší, poskytuje stín a v létě ochlazuje rozpálený vzduch. Nelze opomenout ani velkou estetickou hodnotu vzrostlých stromů v ulicích města a hodnotu památkovou v pražském panoramatu při pohledu z Karlova mostu a Kampy. Dorůst do podobné velikosti trvá stromu desítky let.  Starosta Hejma ani radní pro životní prostředí Richard Bureš se k věci nevyjádřili a setkání s občany odmítli.

V rámci aktivity občanů, kteří s takovýmto záměrem nesouhlasí, je na čtvrteční večer zorganizována pietní, důstojná a jemně protestní akce Hudba pro javor. Pro něj a jeho obyvatele, mimojiné i rodinu holuba hřivnáče, který si zde vybudoval hnízdo, vystoupí hudebníci, hrající klasickou i moderní hudbu, zpěváci, taneční performeři a další umělci. Program bude možné sledovat skrze livestream na Facebooku.

Organizátor akce, tvůrčí produkční skupina Remízek, která se zaměřuje na distribuci a prezentaci nezávislých dokumentárních filmů s tématy ochrany přírody a rovnoprávnosti, chce touto aktivitou pomoci k navození příjemných a klidných chvil a pro načerpání sil před pátečním zastupitelstvem, kde bude možnost kácení stromu zastavit a projekt přepracovat.

Petici, která má již přes 3000 signatářů, můžete podepsat na www.peticezajavor.cz. Živý přenos s hudebními vystoupeními můžete sledovat ve čtvrtek 25.3. od 18 hodin na https://fb.me/e/2177RHAHK.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit