Zatímco starší generace se půjčkám snaží spíše vyhýbat, současná generace mladých lidí do 30 let půjčky vnímají jako samozřejmost. Většina z nich si půjčuje zodpovědně na bydlení, případně na auto, někteří se však přecení a uvíznou v dluhovém kolotoči.

Minimálně jednu půjčku splácí 51 % mladých Čechů

Na podzim loňského roku společnost STEM/MARK zveřejnila výsledky průzkum týkající se mladých lidí, bydlení a potažmo i jejich vztahu k půjčkám. Výsledky ukázaly, že mladí lidé se půjček rozhodně nebojí. Nejméně jednu půjčku splácí 51 % lidí ve věku do 30 let. .

Dobrá zpráva je, že většina mladých lidí se zadlužuje zodpovědně. Většina splácí půjčky na bydlení, na auto a spotřebitelské zboží. Polovina mladých dlužníků zpravidla splácí pouze jeden větší závazek nejčastěji hypotéku nebo půjčku na auto. Vedle toho zvládají spořit a vytváří si finanční úspory na neplánované výdaje a horší časy.

Mladí lidé investují do vlastního bydlení

Do vlastního bydlení nejčastěji investují mladí muži ve věku 27 až 30 let (38 %) a ženy ve stejné věkové kategorii (33 %). Většinou se jedná o vysokoškolsky vzdělané osoby s dobře finančně hodnoceným zaměstnáním.

„Mladí lidé usilují o vlastní bydlení. Pořízení bytu či domu na hypotéku berou jako jeden z hlavních důvodů, proč se zadlužit. Není překvapivé, že ve vlastním bydlí především lidé v manželství či dlouhodobí partneři a lidé s vyšším měsíčním příjmem. Mladí lidé bydlící ve vlastním bytě či domě také zdaleka nejvíce uvádějí, že si pravidelně spoří peníze,“ uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka společnosti KRUK Jaroslava Palendalová.

Nejvíce si mladí Češi půjčují od bank

Mezi mladými lidmi je největší zájem o bankovní půjčky a to i přesto, že splnit podmínky bank je náročnější než u nebankovních půjček. Na nebankovní poskytovatele se obrací přibližně 13 % mladých lidí do 30 let.

Mladí žadatelé také častěji využívají půjčky od rodičů. Největší zájem je u lidí ve věku do 22 let (50 % dlužníků), ve věku 23 až 26 let je jich už jen 25 % a nad 27 let rodiče o půjčku žádá méně než 20 % mladých dlužníků.

Další možnost, jak získat peníze na vlastní bydlení, nabízí státní půjčky pro mladé. Podle nových pravidel mohou o půjčku na bydlení žádat lidé do 40 let (původně do 36 let) a to až do výše 1,2 milionů na byt, 2,4 milionů na stavbu rodinného domu a 600 tisíc korun na modernizaci bytu.

Mezi mladými jsou i problematičtí a chroničtí dlužníci

Poměrně velké problémy se splácením mívají mladí lidé ve věku od 18 do 22 let. Mnozí z nemají nejlepší finanční gramotnosti a zadlužují se nad své finanční možnosti. Půjčky si berou na nepotřebné věci a není neobvyklé, že v tomto věku splácí pět i více úvěrů.

Polovina zadlužených lidí ve věku do 22 let si navíc půjčuje na splátky předchozích půjček a dostávají se tak do nechvalně známého dluhového kolotoče. Nové půjčky jsou nevýhodnější a dražší. Vzhledem k jejich mládí a rostoucímu výdělku se poskytovatelé příliš nezdráhají jim půjčky poskytovat.

O něco lépe je na tom věková kategorii od 22 do 30 let. Také zde se najde skupina dlužníků, kteří prostřednictvím půjček splácí své předešlé dluhy. Někteří se snaží pro své zadlužení najít rozumnější řešení, například refinancování nevýhodné půjčky či konsolidaci úvěrů.

Finanční vzdělávání na školách je stále nedostatečné

Podle finančních odborníků je na vině nedostatečná výuka finanční gramotnosti na školách. Čerství absolventi často nemají potuchy, jak hospodařit s vlastními penězi zvlášť, když za nimi nestojí zkušenější rodiče. Jedna návštěva bankéře kvalitní výuku vedoucí k finančnímu uvědomění rozhodně nenahradí.

Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že se Češi ve znalostech finanční gramotnosti přece jen zlepšují. Ukazují to výsledky průzkumů, podle nichž vzrostl počet Čechů (39 %), kteří si před podpisem smlouvy o půjčce pozorně prostuduji smluvní podmínky a smlouvě věnují alespoň hodinu svého času. V roce 2014 to bylo jen 27 % klientů, přičemž většině ke studiu smlouvy “stačilo” několik minut.

Větší zájem o znalost smluvních podmínek podporuje výrazné zjednodušení obsahu a zkrácení délky smluvní dokumentace k půjčkám.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit