Návrhář Jan Černý představil svoji desátou kolekci pod názvem „A BOY WHO PLAYS WITH FIRE“.

Nejnovější ready-to-wear show představená v pražské Staroměstské tržnici ukazuje Janovu vizi menswearu a unisexwearu na rok 2023. Oslavuje deset sezón, v průběhu kterých návrhář představuje svoji tvorbu pravidelně veřejnosti, a je současně největší módní akcí samostatného designéra tohoto roku v Česku. Podívejte se na backstage fotografie ze sobotní akce.

foto: Jakub Zeman

Jan se ve své poslední práci vrací k rodinnému krbu spojenému s elementem ohně. „Nehraj si s ohněm.“ Věta, kterou často slýchal v dětství, se současně s elementem plamene stala hlavní myšlenkou a symbolem kolekce. Oheň jako teplo domova, stejně jako nespoutaný živel a magie transformace. Oheň, který ničí a současně přetváří v nové. „Kolekce je oslavou mé obrazné hry s ohněm a to, že nemít strach a vykročit z komfortní zóny se může vyplatit. Zároveň doufám, že to bude inspirací i pro ostatní mladé lidi, aby si plnili své touhy a sny,“ popisuje kolekci Jan Černý.

Kolekce A BOY WHO PLAYS WITH FIRE je rozdělena do tří částí, které se dotýkají tří důležitých oblastí začátku lidského života: dětství, dospívání a osamostatnění se. V těchto třech částech Jan přirovnává život člověka k jednotlivým stádiím ohně: dětství ke škrtnutí sirkou, dospívání k divokému a nespoutanému ohni a dospělost k na první pohled méně nápadným, ale současně nejvíce výhřevným uhlíkům.

  1. DĚTSTVÍ: HRA S OHNĚM, DĚTSKÁ HRA, SIRKA, SVÍCE, NAUČENÉ KONVENCE, TRADICE, RODINA
  2. DOSPÍVÁNÍ: PÁLENÍ MOSTŮ, ZPOCHYBŇOVÁNÍ AUTORIT, POŽÁR, HLEDÁNÍ, AGRESE, NEPOCHOPENÍ
  3. DOSPĚLOST: NOVÉ ZVYKY, NOVÝ REŽIM, SÁLAJÍCÍ UHLÍK, NOVÝ SVĚT, NOVÁ ÉRA, SMÍŘENÍ, OSLAVA

Kolekce, která obsahuje přes 30 unisex outfitů, kromě ikonických streetwearových kusů zahrnuje i vyvinutý pánský tailoring a hybridní oblečení vytvořené na vícero příležitostí. Nechybí ruční signature Rorschach bleach, ke kterému je uveden úplně nový černobílý bleach, jenž vzniká otištěním textury nerovné industriální podlahy v Jan Greenhouse Studiu. Novinkou v Janových oblíbených manipulacích s látkou je také patina ze sítotiskových barev na trench-coatu a workwearové košili s kalhotami.

Potisk látek jakoby uhlem nakreslených ohňů a další sezónní grafiky současně s vizuální identitou show vytvořil grafik Martin Tomáš. O tailoring a sharp siluety se postaral krejčí a dlouhodobý spolupracovník Jana Černého Boris Kráľ. V kolekci je kromě tří nových colorways Prestige x Jan uvedena také nová JAN SHOPPER BAG, a znovu se objevujekožená kabelka JAN BAG uvedená již na minulé show. Rukavice podle Janova designu ručně ušila česká tradiční firma Bohemia Gloves.

Siluety se kromě typických oversized looků začínají zužovat a protahovat do výšky, jak je vidět na tailorovaných kabátech a prodloužených úzkých rukávech na vícero modelech. Barevný vývoj řady si hraje s vibrant barvami, které jsou pro tvorbu Jana typické, současně reaguje na nelehkou dobu mnohem větším zastoupením tmavých barev a černé.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit