Polská klavíristka a významný hudební fenomén posledních let, Hania Rani, opět oslnila Prahu. Ve středu 18. října předvedla svůj talent v pražském Divadle Archa v rámci ozvěn 10. ročníku festivalu Spectaculare.

Hania Rani je jednou z nejvýznamnějších postav současné neoklasické hudby. Narodila se v Gdaňsku, ale poslední roky pendluje mezi Varšavou, Berlínem a Curychem. Její hudební vzdělání na konzervatoři a lásky k hudbě od Chopina až po Radiohead ji přivedly k jedinečnému a nekonvenčnímu přístupu k tvorbě. Její debutové album Esja z roku 2019 se rychle stalo hitem, a její následné album Home získalo díky bohatým aranžím ještě větší hloubku.

Divadlo Archa bylo již dlouho před 18. říjnem beznadějně vyprodané, což svědčí o obrovském zájmu pražského publika o tuto talentovanou hudebnici. Tentokrát do Prahy přivezla své nové studiové album Ghosts a na pódiu ji doprovázel i kolega hrající na basu. Ve srovnání s předchozím koncertem v Paláci Akropolis v roce 2019, kde její vystoupení působilo více komorně, se nyní představila na větším pódiu s bohatším nástrojovým doprovodem, včetně akustických nástrojů, několika klavírů i elektronických kláves a syntezátorů, což některým připomnělo atmosféru koncertů Nilse Frahma. Hania Rani ve své poslední tvorbě, zejména na albu Ghosts, posouvá směr více a více od komorní atmosféry alba Esja, které osobně stále považuji za její opus magnum.

Po prvních pár skladbách Polka vřele přivítala nadšené publikum. I přes svůj stoupající hudební status zůstala upřímná, skromná a pokorná. Na výkřiky diváků v publiku reagovala s lehkostí a humorem. Koncert začal energicky, byl nabitý emocemi a některé momenty působily až meditativně, přestože by ozvučení mohlo být v některých momentech intenzivnější, aby dokonale vtáhlo posluchače do hudebního zážitku. Postupem času jsem měl pocit, že energie mírně klesala, což aspoň z mé strany mohlo být způsobeno do sebe splývajícími skladbami z nového alba, které mě sice samo o sobě baví, působí dohromady skvěle konzistentně, příjemně se poslouchá při dlouhé cestě v autě nebo ve sluchátkách, ale postrádám v něm výraznější hity, které by současně fungovaly i při živém vystoupení.

Celkově koncert v každém případě představoval zážitek, který si návštěvníci budou s radostí připomínat. Je nesporné, že Hania Rani si během večera získala srdce mnohých a její popularita v České republice stále roste.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit