Autorská fotografická kniha Báry Prášilové s názvem Circles je souhrnem autorčiny více jak dvacetileté úspěšné práce na poli vizuálního umění. Ke klasické podobě knižní přidala Prášilová edici 15 exkluzivních sběratelských boxů, jejichž součástí jsou kromě knihy 3 signované archivní fotografie.

Editor knihy, newyorský kurátor a kunsthistorik PhD. Thomas Beachdel, její tvorbu charakterizuje jako „obrazy úžasu“ balancující na hraně krásy a divnosti, skutečnosti a fantazie, něhy a násilí, které vychází z autorčina smyslu pro absurditu. Imaginativní fotografie této vizuální umělkyně vznikají jako pečlivě naplánované inscenace na základě skic a s použitím rekvizit, které si sama navrhuje a často také vyrábí. Vyjadřují její touhu přenést svět snů a iluzí do hmatatelné reality. V její tvorbě, za kterou získala řadu mezinárodních ocenění, najdeme řadu motivů, které se obsesivně opakují nejen v jejích fotografiích, ale i videích či objektech.

Vizuální umělkyně Bára Prášilová se zaměřením na fotografii a film, sklidila již několik úspěchů na mezinárodním poli vizuálního umění. Kromě prestižní mezinárodní ceny Hasselblad Master v roce 2014, se stala hned dvakrát držitelkou titulu Fotograf roku (Czech Grand Design 2009 a 2011). Její první režijní počin byl v New Yorku v roce 2019 oceněn bronzovou cenou Clio Awards. Na základě exkluzivní spolupráce se společností Ikea se její dvě fotografie Windsock a Sunskirt prodávaly v limitovaných edicích po celém světě.

Jako jedna z nemnoha autorek i autorů Prášilová důkladně plánuje všechny své záběry předem a pracuje se skutečnými rekvizitami a objekty, které propůjčují konečnému dílu přidanou hodnotu a jedinečnost a povyšují prostou fotografii do sféry vizuálního a konceptuálního umění. Její skici, rekvizity a kostýmy, které smývají hranice reality, jsou nedílnou hmatatelnou součastí jejich fotografií i výstav. V poslední době rozšířila svůj kreativní prostor a tvoří i krátké filmy, které představují novou tvůrčí dimenzi pro prezentaci její virtuální reality. Dílo Báry Prášilové spojuje několik vrstev a rukopisných otisků. Prášilová nepoužívá emoce, zobrazuje spíš vyhrocené scény. Motivem fotografií jsou často děti a dominantní ženy, jejichž vysoké podpatky mohou sloužit jako nástroj svádění ale také doslova jako zbraň.

„Fotografie pro mne znamená vyjádření touhy, úžasu a také hledání balancu. Projevuje se to nejen v mých kompozicích ale i ve scénách samotných. Často fotím zezadu. Stojíme za hlavním hrdinou a pozorujeme scénu, na kterou hledí. Dýcháme mu na záda, stáváme se voyery. Zastupuje to touhu po odstupu a nadhledu. Mí hrdinové se často nachází uprostřed nebezpečné scény. To naznačuje mou touhu po odvaze postavit se nebezpečí či výzvám čelem. Symetrická kompozice, kterou využívám, zastupuje touhu po rovnováze,” vysvětluje Prášilová.

Její první knihu definují především výrazné až agresivní barvy jako červená, oranžová, modrá. Zároveň v ní autorka vyjadřuje obrovskou něhu a zranitelnost. Název knihy Circles naznačuje kruhy. Jedná se nejen o kruhy rodinné, společenské, kolektivní, národnostní, ve kterých se pohybujeme. Kruh zároveň symbolizuje nekonečno. Autorka je chce přerušit a zároveň zůstat v jejich bezpečí. Chce změnit své okolí a vnější rekvizity svých kruhů. „Kruh nás chrání ale také omezuje. Ve svých posledních fotografiích řeším hranice, kdy jsme ještě v zóně komfortu a bezpečí a kdy nás kruh začíná uvězňovat,“ doplňuje Prášilová.

Koncept knihy se připravoval zhruba 4 roky. Prášilová v ní shrnuje celých 23 let své tvorby a vydává poprvé v knižní podobě výběr fotografií za posledních 15 let. Uzavírá tím pomyslný cyklus své práce. Stejně tak koncepce knihy je cyklická, fotky na sebe navazují a napojují se jedna na druhou. Knihu doplňuje limitovaná edice 15 kusů sběratelského boxu. Luxusní, ručně vyráběný, číslovaný sametový box designoval Milan Nedvěd. Obsahuje podepsanou knihu a ručně šitou obálku s 3 signovanými fotografiemi, které si sběratel sám vybere z nabídky 12 archivních snímků.

„Díky tomu, že se ve svých scénách pohybuju na hranici reality a snu, bývá výroba a produkce před samotným focením značně náročná po technické i kreativní stránce. Důležitým momentem je pak pro mně i mou tvorbu jedna pouhá vteřina, kdy už je vše perfektní a připravené pro zmáčknutí spoušti. V tu chvíli se vždy na chvíli vědomě zastavím a vychutnám si štěstí plynoucí z toho, že jsem vymyslela a vytvořila úplně novou realitu. A že ji zaznamenávám a sdílím s divákem,” dodává Prášilová.

Grafický design realizoval Milan Nedvěd – oceňovaný designér za knižní publikace (Nejkrásnější česká kniha, Art Books Wanted International Award, Brno Biennial International Exhibition, European Design Awards, KALEID Editions, Les Rencontres d’Arles The Book Awards).

Kniha se distribuuje ve vybraných knihkupectvích, muzeích, galeriích a bude součástí autorčiných sólových výstav.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit