V MINULÉM PŘÍSPĚVKU jsme naznačili, jak Twitter podle čísel hodnotí rok 2014 a nyní si pojďme přiblížit jednotlivé události jednu po druhé.

 

Po měsících

Leden

#NewYearsEve, #GoldenGlobes, #Grammys

Oslavy nového roku každoročně patří k událostem, kdy uživatelé všech sociálních sítí přidávají nejvíce příspěvků. Bylo tomu tak i v roce 2014, kdy milióny uživatelů sdílelo svá přání, touhy a předsevzetí (někdy třeba i dost nesmyslné zaviněné přehnaným oslavováním) jako obvykle.
Dalšími významnými a sledovanými akcemi bylo již 71. předávání Zlatých Glóbů a 56. ročník udílení cen Grammy.

Únor

Zdroj: wikimedia.org

 #SuperBowl, #Sochi2014

Američané prostě milují americký fotbal. Již od roku 1967 pravidelně vzrušuje finále playoff tohoto sportu miliony televizních diváků, sledovanost finálového souboje se odhaduje na 90 miliónů, přičemž v roce 2010 dle dostupných údajů byl Super Bowl XLIV nejsledovanějším televizním programem v americké historii (přenos sledovalo přes 106,5 miliónů diváků). Letos toto finále vyhrál tým The Seahawks.
O sportovní události v roce 2014 opravdu nebyla nouze, během tohoto roku se s již zmiňovaným Mistrovstvím světa ve fotbale protnuly také Zimní olympijské hry, kterým ve velké míře fandili i čeští fanoušci. Pro ty byl na pražské Letné postaven olympijský komplex a z 88 našich sportovců jich v Soči vybojovalo 5 hned celkem 8 medailí.

Březen

#Oscars, #MuseumWeek, #MH370

O udělování Oskarů jsme se již zmiňovali v souvislosti s nejsdílenějším příspěvkem, který vznikl právě při příležitosti této akce. Nejlepší filmem roku 2014 byl zvolen film s Bradem Pittem 12 let v řetězech.
Tuto kulturní akci následovala další – Museum Week – mezinárodní akce všech světových muzeí a galerií.
Dne 8. března 2014 zasáhla snad celý svět zpráva o zmizelém letadle malajsijských aerolinek s kódem MH370, celá událost vyvolala spoustu spekulací, konspiračních teorií a doteď nebyla oficiálně vyhodnocena, odůvodněna a uzavřena.

Duben

#BringBackOurGirls

O čem je řeč? O únosu nigerijských dívek. Konkrétně se jedná o zhruba 250 unesených školaček, kterých se zmocnily islamistické milice. Ty chtěli dívky prodat do otroctví. Tato událost samozřejmě nezůstala bez povšimnutí světových médií, vyjádřila se k nim i Michelle Obamová, která vyslovila prosbu o modlitby k nalezení a navrácení všech dívek do jejich domovů a upozornila i na její přání, aby všechny dívky na této planetě měly přístup ke vzdělání. Bohužel ne všechny dívky byly nalezeny, některým se podařilo utéct, některé zřejmě ještě žijí v zajetí islamistů.

Květen

zdroj: wikimedia.org

 #Cannes2014, #IndiaVotes

Filmový festival ve francouzském Cannes byl založen v roce 1946, čímž patří mezi jeden z nejstarších a nejprestižnějších festivalů tohoto typu. V roce 2014 získal nejvyšší ocenění, tzv. Zlatou palmu, film Winter Sleep.
Další významnou událostí jara na Twitteru byly indické volby i díky vysokému počtu uživatelů z této země.

Červen

zdroj: wikimedia.org

#WorldCup, #FrenchOpen

Léto opět patřilo sportovním událostem, v červnu bylo zahájeno MS ve fotbale 2014 v Brazílii, kterého se v závěrečném turnaji zúčastnilo 32 týmů (Česká republika se bohužel nekvalifikovala, tudíž ani neúčastnila). Odehrálo se 64 zápasů na 12 stadionech, návštěvnost dosahovala k hranici 3 500 000 diváků (53 500 na zápas).
Dalším sportovním bonbónkem byl tenisový turnaj French Open (Roland Garros), v již 112. ročníku dominoval v mužské kategorii tradičně antukový expert Rafael Nadal. Mezi ženami zvítězila Ruska Maria Šarapovová.

Červenec

zdroj: wikimedia.org

#Wimbledon, #TDF14, #GermanyWins, #MH17

Další tenisovou akcí, jednou z těch nejprestižnějších, byl 128. ročník anglického Wimbledonu. Tento ročník se významně zapsal do dějin českého tenisu, kdy již podruhé mezi ženami dosáhla na nejvyšší příčku česká tenistka Petra Kvitová. Mezi muži vyhrál Srb Novak Djoković.
Ke konci července se pozornost sportovních fanoušků, zejména těch fandících cyklistice, upoutávala opět k Francii, na nejslavnější závod Tour de France. V roce 2014 v něm dominoval Ital Vincenzo Nibali.
Ukončené bylo fotbalové MS, kdy Německo získalo nejcennější pohár již po 4.
Trochu z jiného soudku byla událost ze dne 17. července 2014, kdy havarovalo další malajsijské letadlo v Doněcké oblasti na Ukrajině. Zahynulo všech 298 lidí, kteří byli na palubě. Se vší pravděpodobností dle všech možných důkazů – záznamů z černé skříňky, videozáznamů atd. – bylo letadlo sestřeleno.

Srpen

zdroj: wikimedia.org

#Ferguson, #Emmys

Co se stalo v americkém městě Ferguson? 9. srpna 2014 byl zastřelen černošský teenager Michael Brown, a to policistou Darrenem Wilsonem – bělochem. Celá událost byla nahrána na kameru a videozáznam opět obletěl svět, čímž vznikly různé názory na celou tragédii. Po této události ve městě propukly rozsáhlé nepokoje, které doteď nebyly zcela utišeny.
Dalším sledovaným “hashtagem” bylo dění okolo udílení cen Emmy, konkrétně jeho 66. ročníku 25. srpna. Jedná se o ocenění za televizní počiny a v roce 2014 sbíraly výhry seriály Taková moderní rodinka, Perníkový táta, televizní filmy Stejná srdce či soutěžní reality pořad The Amazing Race.

Září

zdroj: wikimedia.org

#IndyRef, #UmbrellaRevolution

Skotské referendum aneb referendum o nezávislosti Skotska se konalo 18. září 2014. Byla v něm položena jen jedna otázka – v překladu ,,Mělo by být Skotsko nezávislou zemí?” Obyvatelé Skotska nezávislost odmítli. 55,3 % voličů hlasovalo pro setrvání ve Spojeném království, naproti tomu 44,7 % jich hlasovalo pro nezávislost.
Umbrella Revolution neboli Deštníková revoluce hongkongských občanů, kdy byl symbolem vzdoru žlutý deštník. Obyvatelé Hongkongu protestovali proti rozhodnutí Číny, která jim měla vzít svobodu rozhodování v politických otázkách.

Říjen

#MalalaYousafzai

Malala Yousafzai je 17 letá držitelka Nobelovy ceny míru z roku 2014. Jedná se o pákistánskou bojovnici za lidská práva, zejména právo dívek na vzdělání. Zisk této ceny vyvolal vlnu nadšení a respektu nejen díky jejímu nízkému věku.

Listopad

zdroj: wikimedia.org

#iVoted, #CometLanding

Napříč celou Amerikou se volilo s vidinou lepší budoucnosti států. Volby se týkaly účasti v senátu a navzdory nízké účasti voleb zvítězili republikáni.
Druhá listopadová událost se týká výzkumného modulu Philae ze sondy Rosetta, který přistál na jedné z komet v naší Sluneční soustavě. Něco takového se povedlo vůbec poprvé a mánevr byl nadmíru úspěšný.

Prosinec

#Alia

Alia Atkinson – první Afroameričanka, která vyhrála titul plavecké mistryně světa. A pak že černoši neumí plavat…

 

Co nás čeká v roce 2015? To je ve hvězdách. Každopádně celý tým CZECHMAGu všem čtenářům a fanouškům přeje mnoho úspěchů, štěstí a radosti!

SLEDUJTE NÁS NA TWITTERU

 (Kryštof David)

zdroj: twitter.com
(foto) wikipedia.org

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit