Mnoho lidí si neví rady při výběru MacBooku. Pokusíme se Vám v článku přiblížit (ne)výhody každého z nich. Porovnávali jsme základní modely 13″ palcového Airu a Pro s Retinou.

Porovnání

Rozměry a váha

První věc, které si všimnete a která je rozdílná je tloušťka. Air je v nejvyšším bodě o jeden milimetr tenčí než Pro. Rozdíl je ten, že u Pro tloušťka zůstává stejná po celé délce, ale u Airu se snižuje až na 3 milimetry. Je až neuvěřitelné, jak se inženýrům z Applu povedlo ztenčit Air až na takovou hodnotu. Co se týká šířky, tak je Pro Retina užší. Má 31,4 cm oproti 32,5 cm, které má Air. Jedna z velmi důležitých věcí, která vás může odradit od nákupu je váha. Nikdo nechce v tašce přenášet několikakilové krabice. To u Macbooků sice nehrozí, ale přeci jenom pár set gramů už je znát, hlavně pro uživatelé co s notebookem cestují pořád. Starý MacBook Pro bez Retiny byl oproti Airu jako kámen. To se ale s příchodem Retiny razantně změnilo. Původní Pro vážil 2,06 kg. Pro s Retinou snižíl váhu o čtvrtinu a to na 1,57 kg, což je jenom o málo víc než Air, který váží 1,36 kg. Pocitově působí Air lehčeji i kvůli své velmi malé tlušťce. Pakliže si ale vezmete oba notebooky do ruky, tak je už rozdíl velmi malý.

Přímé porovnání tloušťky. Air zde díky postupnému ztenčování vítězí. zdroj: www.engadget.com

 Displej

Displej je to nejzásadnější, co oba MacBooky rozlišuje. Zatímco Air má lepší HD a to 1440×900 pixelů (128 ppi – pixelů na palec), tak Pro s Retinou má neuvěřitelných 2560×1600 pixelů (227 ppi) tedy 2K. Retina je typické označení pro Apple výrobky. Ale co to vlastně je? Jde o displej, u kterého z určité vzdálenosti nejsou vidět jednotlivé pixely. U 13″ palcového Pro je tato vzdálenost okolo 50 cm. Oba displeje jsou v lesklém provedení, což na pohled vypadá krásně, ale z praktického hlediska to není nejštastnější řešení kvůli odleskům a ulpíváním nečistot. Rámeček displeje je u Pro Retina o dost tenčí než u Airu, což opticky působí, že displej Pro je menší. Co je také spojuje je otevření víka až do 120°.

zdroj: www.gizmag.com

 

Výbava

Oba dva modely disponují dvojicí USB 3.0, slotem na SD kartu a Thunderbolt portem. Pro má navíc ještě jeden Thunderbolt port a HDMI. Thunderbolty, to jsou velká otázka. Jedná se skvělý port, který je o dost rychlejší než USB 3.0, navíc můžete přes tento konektor připojovat i externí monitor. Jediný problém je s cenou a rozšířením. Externích disků, či displejů je s tímto rozhraním po skromnu a když už některé jsou, tak stojí několikrát více než ostatní. Air i Pro mají stejné rozvržení klávesnice, avšak Pro má o něco tužší stisk.

Mnoho lidí také jistě ocení trackpad MacBooků, který podporuje dotyk až 4 prstů zároveň, což umožňuje použití velké škály různých gest při práci, a na který lze kliknout prakticky po celé jeho ploše (mechanické kliknutí funguje pouze ve spodní části, ovšem kliknutí dotykem lze provést všude).

Nyní se dostáváme k baterii. Air i Pro Retina mají velice nadprůměrnou výdrž baterie. Především Air. U něj se při běžném používání můžete dostat až na 12 hodin výdrže. Pro je na tom o něco hůře a na baterku vydrží okolo 9ti hodin, což je způsobeno právě Retina displejem, který je velmi “žravý” kvůli svému vysokému rozlišení, a druhou věcí procesor, ke kterému se dostaneme v další části. Pro informaci MacBook Pro se z 10% na 100% při běžném surfování na internetu nabije průměrně za 2 – 3 hodiny.

U všech MacBooků je dnes již samozřejmostí rychlé uložiště SSD. V zakladních modelech je 128 GB, což není moc a budete muset velmi šetřit s místem. Proto doporučuji připlacení za 256 GB a pro ty, kterým se i tato velikost bude zdát malá, je možností i 512 GB verze.

 

Výkon

Výkonostně se oba modely liší už kvůli tomu, že jsou pro odlišné využití. Zatímco v Pro Retina je mobilní i5 s velkým výkonem, Air disponuje ultrabookovým i5, který je především velice úsporný a u kterého je výkon až na druhém místě.

Operační pamět RAM je také odlišná u Airu a Pro. Zatímco Air má v základu 4 GB s možností rozšíření, Pro Retina má v základu 8 GB s možností rozšíření na 16 GB. Další odlišnost je v grafice. Oba mají integrovanou grafiku od Intelu. Air má Intel HD 5000, zatímco Pro Retina má Intel Iris. Z toho plyne, že Pro má vyšší grafický výkon.

V balení

Oba dva MacBooky dostanete v designově povedené krabice, která mimo jiné také obsahuje nabíječku, při čemž u Pro je to 60W a u Air pouze 45W, s prodlužovacím kabelem k nabíječce, manuál a u Pro také hadřík na obrazovku.

Shrnutí

Pakliže plánujete koupi MacBooků, nečeká vás rozhodně snadné rozhodování. Usnadnit Vám ho pomůže určení si priorit používání. Nejste-li moc náročný uživatel a používáte pouze kancelářské aplikace, webový prohlížeč a občas shlédnete nějaký film, Pro je pro Vás více než zbytečný. Další potencionální uživatelé Airu mohou být ti, pro které je základ časté cestování a nepotřebují zrovna stříhat 4K videa či podobně náročné aktivity. Osobně si myslím, že Air je také ideální počítač pro studenty, kteří se hodinu co hodinu přesouvají do jiných učeben a potřebují, aby jim počítač vydržel po celý den.

Naopak jak název napovídá, Pro Retina je určen pro profesionály nebo náročnější uživatele. Retina displej nadchne především grafiky, fotografy i střihače videí s vysokým rozlišením. Ti se ani nemusejí obávat, že jim počítač přes den nevydrží, protože jak je výše zmíněno, výdrž by měla být 9 hodin (kancelářské práce).

 

Srovnání lepších vlastností ve zkratce

MacBook Air

lehčí, tenčí, větší výdrž, rychlejší zapnutí, úspornější, cena

zdroj: www.apple.com

MacBook Pro

rozlišení, výkon (procesor, grafika), v základu 8 GB RAM, HDMI, 1 Thunderbolt port navíc

zdroj: www.technobuffalo.com
zdroj: www.technobuffalo.com

(spolupracoval: Matyáš Procházka)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit