Mnoho lidí si neví rady při výběru MacBooku. Pokusíme se Vám v článku přiblížit (ne)výhody každého z nich. Porovnávali jsme základní modely 13″ palcového Airu a Pro s Retinou.

Porovnání

Rozměry a váha

První věc, které si všimnete a která je rozdílná je tloušťka. Air je v nejvyšším bodě o jeden milimetr tenčí než Pro. Rozdíl je ten, že u Pro tloušťka zůstává stejná po celé délce, ale u Airu se snižuje až na 3 milimetry. Je až neuvěřitelné, jak se inženýrům z Applu povedlo ztenčit Air až na takovou hodnotu. Co se týká šířky, tak je Pro Retina užší. Má 31,4 cm oproti 32,5 cm, které má Air. Jedna z velmi důležitých věcí, která vás může odradit od nákupu je váha. Nikdo nechce v tašce přenášet několikakilové krabice. To u Macbooků sice nehrozí, ale přeci jenom pár set gramů už je znát, hlavně pro uživatelé co s notebookem cestují pořád. Starý MacBook Pro bez Retiny byl oproti Airu jako kámen. To se ale s příchodem Retiny razantně změnilo. Původní Pro vážil 2,06 kg. Pro s Retinou snižíl váhu o čtvrtinu a to na 1,57 kg, což je jenom o málo víc než Air, který váží 1,36 kg. Pocitově působí Air lehčeji i kvůli své velmi malé tlušťce. Pakliže si ale vezmete oba notebooky do ruky, tak je už rozdíl velmi malý.

Přímé porovnání tloušťky. Air zde díky postupnému ztenčování vítězí. zdroj: www.engadget.com

 Displej

Displej je to nejzásadnější, co oba MacBooky rozlišuje. Zatímco Air má lepší HD a to 1440×900 pixelů (128 ppi – pixelů na palec), tak Pro s Retinou má neuvěřitelných 2560×1600 pixelů (227 ppi) tedy 2K. Retina je typické označení pro Apple výrobky. Ale co to vlastně je? Jde o displej, u kterého z určité vzdálenosti nejsou vidět jednotlivé pixely. U 13″ palcového Pro je tato vzdálenost okolo 50 cm. Oba displeje jsou v lesklém provedení, což na pohled vypadá krásně, ale z praktického hlediska to není nejštastnější řešení kvůli odleskům a ulpíváním nečistot. Rámeček displeje je u Pro Retina o dost tenčí než u Airu, což opticky působí, že displej Pro je menší. Co je také spojuje je otevření víka až do 120°.

zdroj: www.gizmag.com

 

Výbava

Oba dva modely disponují dvojicí USB 3.0, slotem na SD kartu a Thunderbolt portem. Pro má navíc ještě jeden Thunderbolt port a HDMI. Thunderbolty, to jsou velká otázka. Jedná se skvělý port, který je o dost rychlejší než USB 3.0, navíc můžete přes tento konektor připojovat i externí monitor. Jediný problém je s cenou a rozšířením. Externích disků, či displejů je s tímto rozhraním po skromnu a když už některé jsou, tak stojí několikrát více než ostatní. Air i Pro mají stejné rozvržení klávesnice, avšak Pro má o něco tužší stisk.

Mnoho lidí také jistě ocení trackpad MacBooků, který podporuje dotyk až 4 prstů zároveň, což umožňuje použití velké škály různých gest při práci, a na který lze kliknout prakticky po celé jeho ploše (mechanické kliknutí funguje pouze ve spodní části, ovšem kliknutí dotykem lze provést všude).

Nyní se dostáváme k baterii. Air i Pro Retina mají velice nadprůměrnou výdrž baterie. Především Air. U něj se při běžném používání můžete dostat až na 12 hodin výdrže. Pro je na tom o něco hůře a na baterku vydrží okolo 9ti hodin, což je způsobeno právě Retina displejem, který je velmi “žravý” kvůli svému vysokému rozlišení, a druhou věcí procesor, ke kterému se dostaneme v další části. Pro informaci MacBook Pro se z 10% na 100% při běžném surfování na internetu nabije průměrně za 2 – 3 hodiny.

U všech MacBooků je dnes již samozřejmostí rychlé uložiště SSD. V zakladních modelech je 128 GB, což není moc a budete muset velmi šetřit s místem. Proto doporučuji připlacení za 256 GB a pro ty, kterým se i tato velikost bude zdát malá, je možností i 512 GB verze.

 

Výkon

Výkonostně se oba modely liší už kvůli tomu, že jsou pro odlišné využití. Zatímco v Pro Retina je mobilní i5 s velkým výkonem, Air disponuje ultrabookovým i5, který je především velice úsporný a u kterého je výkon až na druhém místě.

Operační pamět RAM je také odlišná u Airu a Pro. Zatímco Air má v základu 4 GB s možností rozšíření, Pro Retina má v základu 8 GB s možností rozšíření na 16 GB. Další odlišnost je v grafice. Oba mají integrovanou grafiku od Intelu. Air má Intel HD 5000, zatímco Pro Retina má Intel Iris. Z toho plyne, že Pro má vyšší grafický výkon.

V balení

Oba dva MacBooky dostanete v designově povedené krabice, která mimo jiné také obsahuje nabíječku, při čemž u Pro je to 60W a u Air pouze 45W, s prodlužovacím kabelem k nabíječce, manuál a u Pro také hadřík na obrazovku.

Shrnutí

Pakliže plánujete koupi MacBooků, nečeká vás rozhodně snadné rozhodování. Usnadnit Vám ho pomůže určení si priorit používání. Nejste-li moc náročný uživatel a používáte pouze kancelářské aplikace, webový prohlížeč a občas shlédnete nějaký film, Pro je pro Vás více než zbytečný. Další potencionální uživatelé Airu mohou být ti, pro které je základ časté cestování a nepotřebují zrovna stříhat 4K videa či podobně náročné aktivity. Osobně si myslím, že Air je také ideální počítač pro studenty, kteří se hodinu co hodinu přesouvají do jiných učeben a potřebují, aby jim počítač vydržel po celý den.

Naopak jak název napovídá, Pro Retina je určen pro profesionály nebo náročnější uživatele. Retina displej nadchne především grafiky, fotografy i střihače videí s vysokým rozlišením. Ti se ani nemusejí obávat, že jim počítač přes den nevydrží, protože jak je výše zmíněno, výdrž by měla být 9 hodin (kancelářské práce).

 

Srovnání lepších vlastností ve zkratce

MacBook Air

lehčí, tenčí, větší výdrž, rychlejší zapnutí, úspornější, cena

zdroj: www.apple.com

MacBook Pro

rozlišení, výkon (procesor, grafika), v základu 8 GB RAM, HDMI, 1 Thunderbolt port navíc

zdroj: www.technobuffalo.com
zdroj: www.technobuffalo.com

(spolupracoval: Matyáš Procházka)

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?