Na pražské Nové scéně Národního divadla byly v úterý 14. dubna vyhlášeny nejlepší knihy uplynulého roku. Kategorií bylo celkem deset z nichž jedna naprosto nová a to Blog roku.

Co je vlastně Magnesia Litera?

Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. A to bez omezení a bez ohledu na žánry. Stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé ale i vědci a teoretici. Vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených lidí z knižní branže. Již čtrnáctým rokem se knižní ceny Magnesia Litera udělují v několika kategoriích.

Nominované tituly

zdroj: http://www.magnesia-litera.cz/#o-litere

Magnesia Litera 2015 – výsledky

Kniha roku – Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)
Litera za prózu – Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město)
Litera za poezii – Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin)
Litera za knihu pro děti a mládež – Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)
Litera za literaturu faktu – Zdeněk Hojda a kol.: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)
Litera za nakladatelský čin – Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kol.: Akademický atlas českých dějin (Academia)
Litera za překladovou knihu – Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)
DILIA Litera pro objev roku – Matěj Hořava: Pálenka (Host)
Kosmas cena čtenářů – Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora: Lumpové a beránci (Akcenta)
Magnesia blog roku – Marie Doležalová: Kafe a cigárko (http://www.kafeacigarko.cz) 

Uplynulý rok byl pro českou literaturu opravdu hodně úspěšný. Vydalo se přes 18 000 knih z toho se jen hrstka z nich, konkrétně 349 knižních titulů, ucházela právě o ceny Magnesia Litera. Věřím, že i v dalších letech bude přibývat stejně úspěšných spisovatelů a kdo ví, třeba se vedle nové ceny Blog roku objeví i další zajímavé kategorie.

Jaká kniha se Vám v poslední době nejvíce líbila? Napište nám do komentářů!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit