Dnešní díl nebude ani tak žebříček toho nejlepšího, jako spíše shrnutí  těch nejvýznamnějších událostí, které se staly v roce 2014, měsíc po měsíci. Sport v roce 2014 přinesl České republice a celému světu mnoho výher a proher, šťastných i smutných chvil. Ale bojuje se dál a pořád a my jsme zvědaví na další rok plný sportu!

LEDEN

Nesmírná radost oběhla Čechy, když se čeští hokejoví reprezentanti dostali do čtvrtfinále na mistrovství světa. Bohužel si mistrovský titul IIHF vybojovali Finové, když s naprostým přehledem vyhráli nad Kanadou. Stříbro tedy připadlo Kanadě, bronz Spojeným státům a Česká republika skončila na 5. místě.

Gabriela Soukalová (biatlonistka) zahájila rok dvěma výhrami v Ruhpoldingu (Německo) a to nejprve ve vytrvalostním, a poté ve stíhacím závodě.

Tomáš Berdych (tenista) se dostal až do semifinále Australian Open, kde byl ale poražen Švýcarem Stanem Wawrinkou.

ÚNOR

Tento měsíc patřil zimním olympijským hrám v Soči. Češi zde byli úspěšní a přivezli domů 8 medailí. Zlato získala Martina Sáblíková (rychlobruslařka) a Eva Samková (snowboardcrossařka). Stříbrnou medaili si vybojovala opět Martina Sáblíková, ale i také Gabriela Soukalová (hromadný start), Ondřej Moravec (stíhací závod) a biatlonisté ve smíšené štafetě. Získány byly i 2 bronzové medaile a to díky Jaroslavu Soukupovi (sprint) a Ondřeji Moravcovi.

BŘEZEN

Tento měsíc si budeme pamatovat trochu jako depresivní měsíc:

Definitivní konec pro Čechy pořádat fotbalové EURO 2020 se stal, když předseda FAČR Miroslav Pelta nesehnal potřebné peníze.

Při fotbalovém utkání Ostrava-Praha se na tribunách ztrhla neuvěřitelná rvačka mezi diváky.

Tři a půl roku vězení dostal Ulrich Hoeneß (šéf Bayeru Mnichov) za daňové úniky.

Světlé stránky tento měsíc přinesl, když jsme si v Sopotech v halovém mistrovství světa v atletice vybojovali 3 medaile, a také když se Petr Čech posedmé stal Fotbalistou roku.

Bitva kvůli výtržníkům při fotbalovém zápase (zdroj: tn.nova.cz)

DUBEN:

Jaromír Jágr přišel o play-off NHL.

V tenisové kategorii se dařilo. Tenisté se můžou těšit na semifinále Davisova poháru a tenistky zase do finále Fed Cupu.

Berani versus Brno ve Zlíně. Výhra připadla Beranům a konečně po deseti letech vyhráli v extralize mistrovský pohár.

Petr Čech Fotbalistou roku! (zdroj: fotbal.idnes.cz)

KVĚTEN

Jaromír Jágr opustil reprezentaci.

Sparta vyhrála nad Plzní vysněné pohárové vítězství a double. Přispěl k tomu i plzeňský fotbalista Milan Petržela s jeho zaviněnými penaltovými kopy.

Ve Velké ceně Monaka (Grand Prix Monaka) jako první dojel Nico Rosberg.

ČERVEN

Titul mistry Evropy ve veslování získali Ondřej Synek a Miroslava Knapková.

French Open 2014 začal na konci května a trval až do 8.června. Tento tenisový turnaj za muže vyhrál Rafael Nadal a v ženské kategorii zvítězila Maria Šarapovová.

Velké emoce v lidech vzbudilo to, když se Michael Schumacher (pilot formule 1) zhruba po 5ti měsících probral z kómatu.

ČERVENEC:

Nejstarší a nejslavnější turnaj světa-Wimbledon. Ten už podruhé pokořila tenistka Petra Kvitová.

Mistrovství světa ve fotbale 2014 vyhrálo Německo. Rozhodující gól dal Mario Götze.

SRPEN:

Přes 240 000 fanoušků zavítalo na Brněnskou Grand Prix silničních motocyklů.

ZÁŘÍ

Čeští fotbalisté odstartovali boj na Euro 2016 a to výhrou nad Nizozemskem.

ŘÍJEN

Soud rozhodl o vině handicapovaného atleta Oscara Pistoriuse za zabití své přítelkyně Reevy Steenkampové. Byl odsouzen na 5let do vězení.

Závodník formule 1 Jules Bianchi měl nehodu, kvůli které stále leží v nemocnici a je v kritickém stavu.

V říjnu se konala Velká pardubická, ve které zvítězila klisna Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem. Říká se ale, že klisna už další závody nepoběží.

LISTOPAD

Lewis Hamilton se stal mistrem světa ve formuli 1.

České tenistky si podmanily Fed Cup!

PROSINEC:

Tenistka Petra Kvitová obdržela titul Sportovkyně roku!

Sparta skončila v Evropské lize díky porážce v Bernu (Švýcarsko).

Úmrtí v roce 2014

Leden

• Portugalský fotbalista Eusébio da Silva Ferreira (72 let)
  • Bývalý hokejista a funkcionář Karel Gut (86 let)

Duben

• Bývalý trenér z Barcelony Tito Vilanova (45 let)

Srpen

• Oblíbený funkcionář a šéf teplického fotbalu František Hrdlička (58 let)

Říjen

•  Senzi Meyiwa (27 let) – kapitán a brankář fotbalové reprezentace Jihoafrické republiky (byl zabit při loupežném přepadení)