Je rok 1987 a v tehdejší ČSSR vchází do biografů snímek Proč?, který popisuje výtržnosti sparťanských fanoušků při cestě vlakem z Prahy na zápas s Bánskou Bystricou. Při jedné ze scén ničení vlaku, říká herec Martin Dejdar větu: “A teď jim ukážem Brusel! BRU-SEL, BRU-SEL!”. Co to znamenalo? Spousta lidí netušila, o co jde, jen málokdo věděl, že je řeč o jedné z největších tragédií v dějinách fotbalu. Letos tomu bude 37 let, co na stadionu Heysel zemřelo 39 lidí.

Je 29. květen roku 1985 a na stadionu Heysel, který se nacházel v Bruselu, se měl odehrát finálový zápas Poháru mistrů evropských zemí, což byl v podstatě předchůdce dnešní Ligy mistrů, mezi Liverpoolem FC a Juventusem Turín. Organizátoři zápasu se báli, že dojde ke střetu mezi anglickými rowdies a italskými fanoušky – přesně tak, jak tomu bylo v předchozích letech. Učinili proto zvláštní opatření, které mělo oba tábory držet dostatečně daleko od sebe. Vyčlenili jeden sektor pouze pro příznivce italského týmu a naproti nim měl být sektor vyčleněný pro fanoušky Britů. Ostatní sektory měly být pro “neutrální fanoušky”, tedy ty, kteří nebyli příslušníky ani jednoho tábora.

Letos to bude 37 let od tragédie. (zdroj: https://www.dailypost.co.uk/)

Za chyby pořadatelů se platilo životem

Díky obrovskému vlivu černého trhu se dostaly vstupenky do “normálních sektorů” i do rukou italských příznivců, ti se tak dostali hned vedle tvrdé liverpoolské rowdies. Pouze obyčejný plot z pletiva odděloval oba dva tábory. Začalo to házením kamenů, plechovek a vlastně všeho, co zrovna měli rowdies po ruce. Liverpoolští fanoušci následně přelezli plot a zaútočili na italské příznivce tyčemi a klacky. Nastal chaos, spousta lidí se chtěla násilí vyhnout a snažili se utéct. Ve zchátralém stadionu však byl pouze jeden východ. Spousta z nich se snažila přelézt zeď do dalšího sektoru. Zeď se pod obrovským náporem lidí zřítila. Pod troskami zahynulo několik lidí, další byli ušlapáni prchajícím davem. Celkem zemřelo 39 lidí a přes 300 lidí bylo zraněno. Stadion ovládl zmatek. Nacházelo se zde minimum zdravotníků a policie proti přesile neměla šanci.

Oběma táborům bránil jen pouhý plot z obyčejného pletiva.

Zápas rozhodla penalta

Pořadatelé se jednomyslně dohodli, že zápas se musí uskutečnit. Báli se, že kdyby byl zápas zrušen, čelili by hrozným následkům ze strany tvrdého jádra fanoušků. Oba týmy však byly proti, ale nakonec se povedlo je přesvědčit. Kapitáni obou týmů přichází k tribunám, aby se pokusili fanoušky uklidnit a požádat je o klidný průběh zápasu. Utkání začíná.

V 56. minutě, díky dost kontroverzní penaltě, posílá Juventus do vedení Michael Platini. Tohle byla jediná branka zápasu. Vítězí Stará dáma.

Pět let zákazu britským klubům

Zápas měl pochopitelně důsledky pro spoustu lidí. Soudem byl podmíněně potrestán šéf místní policie a tajemník belgického fotbalového svazu. UEFA označila jako hlavní aktéry především liverpoolské rowdies, ale pouze 14 z nich bylo odsouzeno. Největší trest si tak nesly anglické fotbalové kluby, kterým byla zakázána účast v pohárech. Zákaz trval sice pouhých pět let, ale byl jasným odkazem na to, že podobné chování na stadionech nebude tolerováno. Ozvala se i železná lady Margaret Thatcherová, který vyhlásila boj proti násilí na stadionech.

Zchátralý stadion Heysel byl v roce 1995 téměř celý zbourán a přejmenován na Stadion Krále Baudoina. Jako odkaz na tragédií naleznete na stadionu pamětní desku se jmény všech 39 obětí.

Liverpool se opět setkal s Juventusem v roce 2005, kde vytvořili liverpoolští fanoušci choreo s textem “AMICIZIA”, což je italsky “PŘÁTELSTVÍ”. (zdroj: theanfieldwrap.com)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit