Ivan Trojan se v povedeném videu převtěluje do svého dětského i současného fotbalového idolu, Antonína Panenky. Populární herec, který je známý svou náklonností k fotbalovému klubu Bohemians Praha, vzpomíná na legendární penaltový kop fotbalisty Panenky a upozorňuje tak na legendy naší kopané. Jejich příběhy vypráví kniha s ilustracemi a komiksy Hrdinové, která vychází v listopadu tohoto roku.

Ivan Trojan sedí v křesle, sleduje finálové utkání památného mistrovství Evropy v Bělehradě, je rok 1976. V penaltovém rozstřelu přichází řada na československého reprezentanta Antonína Panenku, který má celý osud reprezentačního mužstva na svých kopačkách. Trojan se z obyváku ocitá na fotbalovém hřišti, celý příběh prožívá se svým oblíbeným Tondou. Radí mu, jak má penaltu kopnout, modlí se. Panenka se rozbíhá a dnes již legendárním kopem překonává německého brankáře Seppa Maiera. Trojan oslavuje Panenkovu genialitu, která vstoupila do historie světového fotbalu. Video je inspirováno reálnou situací a vzpomínkou Trojana na zápas v Bělehradě.

Celé video má upozornit na legendární fotbalisty minulosti i současnosti naší kopané. Jejich příběhy vypráví kniha Hrdinové, která vychází v listopadu tohoto roku. Vydává ji vydavatelství Yinachi, které stojí mimo jiné za vydáním knih Kmeny, Obsese nebo Mezera. Napůl komiksová publikace poutavou formou převypráví příběhy hráčů jako Andrej Kvašňák, Pepi Bican, František Plánička, Josef Masopust, Ivo Viktor, Antonín Panenka, Pavel Nedvěd, Petr Čech a mnoho dalších. Autorem knihy je Ondřej Fuczik, držitel prestižního ocenění Magnesia Litera. Unikátní nejen komiksové ilustrace vytvořil Vojtěch Šeda, český uznávaný kreslíř a ilustrátor. “Už jako dítě jsem podobnou knížku hledal, ale žádná taková nikdy neexistovala. Takže si dovedu představit, že může zaujmout děti a samozřejmě nás, kteří fotbal milujeme a hrajeme. Dovedu si také představit, že ji dědeček bude číst vnukovi, oba se společně pobaví, jen každý po svém. V knize jsem se snažil hovořit o hodnotách, které známe z dob minulých, kdy fotbal dělali všichni kvůli lásce k němu, s hrdostí a srdcem,” říká o knize Ondřej Fuczik.

Další videa a informace o knize lze najít na facebookovém profilu Hrdi na fotbal.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit