Neuplynula dlouhá doba a je tu další díl seriálu Koho sledovat na Instagramu. Koho si představíme dnes? Profesionála tělem i duší, fotografa Petra Hricka, nad jehož fotkami nepřestanete žasnout. Článek jsme pro tentokrát obohatili i o rozhovor s tímto umělcem, tak neváhejte a čtěte!

1559455_545872445541676_8895452059690513993_o

Představovat Petra, rodáka z Teplic, je poměrně složité. Složité z toho důvodu, že zkrátka nejde v jednom článku ukázat to všechno z jeho tvorby, co by stálo za zmínku. Za zmínku totiž stojí snad každá jeho fotografie, každá má co nabídnout, každá má něco do sebe a za každou stojí nějaký ten příběh.

Na jeho Facebooku, kde má již bezmála 4 000 fanoušků, se představuje jako freelance photographer. Takovým fotografem se můžete nazývat tehdy, když má vaše práce nějakou hodnotu, pracujete sami za sebe a pro sebe a svá díla můžete prodávat komukoliv, kdo o ně stojí. Petr pracoval již na spoustě zajímavých projektů například pro různé módní značky a z jeho kariéry je třeba vypíchnout spolupráci se známými osobnostmi – DJ Wichem, pro kterého fotil i cover k jeho nejnovějšímu albu, DJ Yakshou, Jakubem “nobodylisten” Strachem, kuchařem Romanem Vaňkem a dalšími.

DJ Yaksha
V obou případěch DJ Yaksha
Focení s DJ Wichem bylo bezesporu zábavné
Focení s DJ Wichem bylo bezesporu zábavné
Cover k albu Panorama
Cover k albu Panorama

Jinak se Petr orientuje na všechny možné disciplíny fotografování, fotí přírodu, interiéry, potréty, v jeho fotkách se objevuje jak radost a vtip, tak místy i mystifičnost a tajuplnost. Mimo to je nejen skvělým umělcem, ale i osobností. Rád tráví čas na dětském onkologickém oddělení v Motole, kde se snaží o zpříjemnění dne těm, které v životě potkal nelehký osud. Učí nemocné děti fotit a snaží se jim předat to, co pomohlo i jemu, v časech, kdy si musel projít něčím podobným – že přes hledáček fotoaparátu může být svět daleko pestřejší, mnohdy i radostnější.

10750431_579135288882058_699140098782101209_o

Zajímavou částí jeho tvorby jsou fotky s levitujícími předměty a postavami, o kterých si můžete více přečíst v rozhovoru.

Mohl bys svými slovy představit svoji osobu, kdo jsi, co děláš, čím se živíš a v čem vynikáš?

Jmenuju se Petr Hricko, žiju v Teplicích. Jsem vystudovaný geodet, ale už třetím rokem se živím focením, na kterém mám fakt závislost.

Z tvého profilu na Instagramu lze vyčíst, že máš skvělou fantazii a nápady, parádně to umíš s foťákem a úpravou fotek. Jak ses k tomu všemu dostal a vypracoval na úroveň, na které jsi teď?

K focení jsem se dostal zvláštním způsobem, ležel jsem v Motole s vážnou nemocí a můj kamarád mi půjčil fotoaparát, abych se zabavil a přišel na jiné myšlenky. Začal jsem cvakat všechno, co mi v tu dobu přišlo zajímavé. Dlouhou dobu jsem si fotil jen pro sebe a fotky jsem nikde nezveřejňoval. Víc a víc lidí mi začalo říkat, že bych se měl focením živit. Tak jsem v roce 2012 skončil s geodézií a začal jsem fotit. Od té doby mám za sebou spoustu zajímavých zakázek, projektů a klientů.

Ruku v ruce s fotografováním jde i Petrova záliba v cestování. Na cestách se mu otevírají další možnosti objektů k focení.
Ruku v ruce s fotografováním jde i Petrova záliba v cestování. Na cestách se mu otevírají další možnosti objektů k focení.

1102548_361041197358136_163322383_o

Svěříš se našim čtenářům, zejména těm zapáleným do fotografování, jaký fotoaparát a příslušenství používáš a v jakém foto editoru dokončuješ svoji tvorbu? Hádám Photoshop, je to tak?

V současnosti mám Canon 5D mark III a skla Canon 16-35 f2.8 L, Canon 24 mm f1.4 L, Canon 50 f1.2 L a Canon 70-200 f4 L. Blesky nepoužívám, jelikož mám nejraději hru s přirozeným světlem. Když jsou světla k některé zakázce potřeba, mám k dispozici cokoliv od Fomei, kteří mi nabídli spolupráci. Edituji v Lightroomu a Photoshopu.

Dá se říct, že tvojí hlavní náplní (alespoň na IG profilu) jsou “levitující fotky”, respektive fotky, kde se někdo/něco vznáší nad zemským povrchem… Nebudu se ptát na to, jak funguje toto “kouzlo”, ale prozraď nám, kdy jsi začal s tímto typem fotek a zda-li je nějaká možnost, abys na požádání někomu dopřál také takovýto zážitek?

S levitujícími fotkami jsem začal před rokem, když jsem fotil produkty pro Freshlabels. Tenkrát jsem do vzduchu zvednul první boty. Fotka měla úspěch, tak jsem si řekl, že nechám lítat i lidi. Každý den mám v hlavě několik nápadů, které si zapisuji a kreslím. Zatím se mi podařilo všechny zrealizovat. Celkem dost lidí už mi napsalo, že by o takovou fotku mělo zájem. Tak jim to vymyslím a nafotím. Je u toho vždycky zábava a občas jsem na lidi pedant, protože tenhle typ fotky je tak trochu i o hereckém výkonu.

Všiml jsem si, že v blízké době se bude konat dobročinná výstava tvých fotek stvořených pro děti na onkologii. Mohl bys nám ve stručnosti říci něco o tomto projektu?

Od začátku mojí fotokariéry se snažím fotkou pomáhat a tohle je zatím pro mě nejdůležitější projekt z těch, které jsem dosud dělal. V první fázi jsem sehnal instantní fotoaparáty a náboje a odnesl je na dětskou onkologii a hematologii v Motole. Tam mi terapeut doporučuje děti, které by focení mohlo bavit, a já je pravidelně navštěvuji a připravuji je na fotoworkshopy, které s nimi plánuji. 26. února se bude konat dobročinná výstava nejen fotek a za výtěžek z prodeje nakoupím zrcadlovky a objektivy zájemcům o fotoworkshopy. Dělám to hlavně proto, že jsem si tím sám prošel, a snažím se dětem aspoň trochu zpříjemnit to zlé, co je v životě potkalo.

Pracuješ v současné chvíli na nějakém dalším projektu, o kterém by ses chtěl s našimi čtenáři podělit? Popř. mohl bys odkázat čtenáře na stránky, kde tě mohou sledovat?

V současnosti začínám fotit větší reklamní kampaň pro jednu značku, do toho externě fotím pro dva časopisy, hlavně portréty, a celkem často fotím kreativně produkty pro různé firmy. Fotím vlastně každý den, protože mě to baví stále víc. Snažím se cestovat a vesele plním svůj blog.

Odkazy na mojí tvorbu:

www.petrhricko.cz

www.facebook.com/PetrHrickoPhotography

www.instagram.com/hricca

Na závěr snad stačí říct, že jméno Petr Hricko, nebo instagramový nick @hricca chcete-li, se vyplatí si zapamatovat a byla by chyba Petra dál nesledovat v jeho tvorbě alespoň na sociálních sítích, které jsou uvedeny výše. Ukázali jsme Vám jen zlomek toho, co stojí za zhlédnutí a tak neváhejte a běžte se podívat například do Petrova portfolia na jeho webu!

Za nás je to vše a budeme se těšit při dalším díle seriálu Koho sledovat na Instagramu.
Pokud se Vám článek líbil, lajkujte a sdílejte!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit