Neuplynula dlouhá doba a je tu další díl seriálu Koho sledovat na Instagramu. Koho si představíme dnes? Profesionála tělem i duší, fotografa Petra Hricka, nad jehož fotkami nepřestanete žasnout. Článek jsme pro tentokrát obohatili i o rozhovor s tímto umělcem, tak neváhejte a čtěte!

1559455_545872445541676_8895452059690513993_o

Představovat Petra, rodáka z Teplic, je poměrně složité. Složité z toho důvodu, že zkrátka nejde v jednom článku ukázat to všechno z jeho tvorby, co by stálo za zmínku. Za zmínku totiž stojí snad každá jeho fotografie, každá má co nabídnout, každá má něco do sebe a za každou stojí nějaký ten příběh.

Na jeho Facebooku, kde má již bezmála 4 000 fanoušků, se představuje jako freelance photographer. Takovým fotografem se můžete nazývat tehdy, když má vaše práce nějakou hodnotu, pracujete sami za sebe a pro sebe a svá díla můžete prodávat komukoliv, kdo o ně stojí. Petr pracoval již na spoustě zajímavých projektů například pro různé módní značky a z jeho kariéry je třeba vypíchnout spolupráci se známými osobnostmi – DJ Wichem, pro kterého fotil i cover k jeho nejnovějšímu albu, DJ Yakshou, Jakubem “nobodylisten” Strachem, kuchařem Romanem Vaňkem a dalšími.

DJ Yaksha
V obou případěch DJ Yaksha
Focení s DJ Wichem bylo bezesporu zábavné
Focení s DJ Wichem bylo bezesporu zábavné
Cover k albu Panorama
Cover k albu Panorama

Jinak se Petr orientuje na všechny možné disciplíny fotografování, fotí přírodu, interiéry, potréty, v jeho fotkách se objevuje jak radost a vtip, tak místy i mystifičnost a tajuplnost. Mimo to je nejen skvělým umělcem, ale i osobností. Rád tráví čas na dětském onkologickém oddělení v Motole, kde se snaží o zpříjemnění dne těm, které v životě potkal nelehký osud. Učí nemocné děti fotit a snaží se jim předat to, co pomohlo i jemu, v časech, kdy si musel projít něčím podobným – že přes hledáček fotoaparátu může být svět daleko pestřejší, mnohdy i radostnější.

10750431_579135288882058_699140098782101209_o

Zajímavou částí jeho tvorby jsou fotky s levitujícími předměty a postavami, o kterých si můžete více přečíst v rozhovoru.

Mohl bys svými slovy představit svoji osobu, kdo jsi, co děláš, čím se živíš a v čem vynikáš?

Jmenuju se Petr Hricko, žiju v Teplicích. Jsem vystudovaný geodet, ale už třetím rokem se živím focením, na kterém mám fakt závislost.

Z tvého profilu na Instagramu lze vyčíst, že máš skvělou fantazii a nápady, parádně to umíš s foťákem a úpravou fotek. Jak ses k tomu všemu dostal a vypracoval na úroveň, na které jsi teď?

K focení jsem se dostal zvláštním způsobem, ležel jsem v Motole s vážnou nemocí a můj kamarád mi půjčil fotoaparát, abych se zabavil a přišel na jiné myšlenky. Začal jsem cvakat všechno, co mi v tu dobu přišlo zajímavé. Dlouhou dobu jsem si fotil jen pro sebe a fotky jsem nikde nezveřejňoval. Víc a víc lidí mi začalo říkat, že bych se měl focením živit. Tak jsem v roce 2012 skončil s geodézií a začal jsem fotit. Od té doby mám za sebou spoustu zajímavých zakázek, projektů a klientů.

Ruku v ruce s fotografováním jde i Petrova záliba v cestování. Na cestách se mu otevírají další možnosti objektů k focení.
Ruku v ruce s fotografováním jde i Petrova záliba v cestování. Na cestách se mu otevírají další možnosti objektů k focení.

1102548_361041197358136_163322383_o

Svěříš se našim čtenářům, zejména těm zapáleným do fotografování, jaký fotoaparát a příslušenství používáš a v jakém foto editoru dokončuješ svoji tvorbu? Hádám Photoshop, je to tak?

V současnosti mám Canon 5D mark III a skla Canon 16-35 f2.8 L, Canon 24 mm f1.4 L, Canon 50 f1.2 L a Canon 70-200 f4 L. Blesky nepoužívám, jelikož mám nejraději hru s přirozeným světlem. Když jsou světla k některé zakázce potřeba, mám k dispozici cokoliv od Fomei, kteří mi nabídli spolupráci. Edituji v Lightroomu a Photoshopu.

Dá se říct, že tvojí hlavní náplní (alespoň na IG profilu) jsou “levitující fotky”, respektive fotky, kde se někdo/něco vznáší nad zemským povrchem… Nebudu se ptát na to, jak funguje toto “kouzlo”, ale prozraď nám, kdy jsi začal s tímto typem fotek a zda-li je nějaká možnost, abys na požádání někomu dopřál také takovýto zážitek?

S levitujícími fotkami jsem začal před rokem, když jsem fotil produkty pro Freshlabels. Tenkrát jsem do vzduchu zvednul první boty. Fotka měla úspěch, tak jsem si řekl, že nechám lítat i lidi. Každý den mám v hlavě několik nápadů, které si zapisuji a kreslím. Zatím se mi podařilo všechny zrealizovat. Celkem dost lidí už mi napsalo, že by o takovou fotku mělo zájem. Tak jim to vymyslím a nafotím. Je u toho vždycky zábava a občas jsem na lidi pedant, protože tenhle typ fotky je tak trochu i o hereckém výkonu.

Všiml jsem si, že v blízké době se bude konat dobročinná výstava tvých fotek stvořených pro děti na onkologii. Mohl bys nám ve stručnosti říci něco o tomto projektu?

Od začátku mojí fotokariéry se snažím fotkou pomáhat a tohle je zatím pro mě nejdůležitější projekt z těch, které jsem dosud dělal. V první fázi jsem sehnal instantní fotoaparáty a náboje a odnesl je na dětskou onkologii a hematologii v Motole. Tam mi terapeut doporučuje děti, které by focení mohlo bavit, a já je pravidelně navštěvuji a připravuji je na fotoworkshopy, které s nimi plánuji. 26. února se bude konat dobročinná výstava nejen fotek a za výtěžek z prodeje nakoupím zrcadlovky a objektivy zájemcům o fotoworkshopy. Dělám to hlavně proto, že jsem si tím sám prošel, a snažím se dětem aspoň trochu zpříjemnit to zlé, co je v životě potkalo.

Pracuješ v současné chvíli na nějakém dalším projektu, o kterém by ses chtěl s našimi čtenáři podělit? Popř. mohl bys odkázat čtenáře na stránky, kde tě mohou sledovat?

V současnosti začínám fotit větší reklamní kampaň pro jednu značku, do toho externě fotím pro dva časopisy, hlavně portréty, a celkem často fotím kreativně produkty pro různé firmy. Fotím vlastně každý den, protože mě to baví stále víc. Snažím se cestovat a vesele plním svůj blog.

Odkazy na mojí tvorbu:

www.petrhricko.cz

www.facebook.com/PetrHrickoPhotography

www.instagram.com/hricca

Na závěr snad stačí říct, že jméno Petr Hricko, nebo instagramový nick @hricca chcete-li, se vyplatí si zapamatovat a byla by chyba Petra dál nesledovat v jeho tvorbě alespoň na sociálních sítích, které jsou uvedeny výše. Ukázali jsme Vám jen zlomek toho, co stojí za zhlédnutí a tak neváhejte a běžte se podívat například do Petrova portfolia na jeho webu!

Za nás je to vše a budeme se těšit při dalším díle seriálu Koho sledovat na Instagramu.
Pokud se Vám článek líbil, lajkujte a sdílejte!