Madonna. Jméno pod kterým se skrývá fenomén posledních tří dekád. Polovina lidí ji z hloubky srdce nenávidí, druhá miluje. Patří mezi jednu z nejdiskutovanějších zpěvaček historie, módní ikonu, bořitelku kontroverzí, gay ikonu ale především je to královna popu.

Dětství, začátky v New Yorku a první album

Narodila se v roce 1958 v Detroitu, kde také prožila celé své dětství v silně katolické rodině. Je pojmenovaná podle své matky, která ji umřela ještě před dovršením deseti let. O panenství přišla během školní polední pauzy (“Vždy jsem považovala ztrátu panentsví za krok ke kariéře.”), začala tančit a právě její učitel tance jí dohnal k přestěhování se do New Yorku, kde zahájila svoji kariéru.

Nejdříve dělala servírku v různých podnicích, hrála v kapelách, pózovala pro akty, začala nahrávat dema svých písniček, které se zanedlouho dostaly do nahrávací společnosti. Nakonec s ní byla podepsána smlouva a v roce 1983 se začalo natáčet její debutové album s názvem Madonna. Z něho vyšly i její první velké hity jako je Holiday nebo Lucky Star, které jsou známé dodnes. Její začátky v té době ale hodně formoval stále více se rozšiřující AIDS na začátku osmdesátých let, kdy jí umíralo mnoho přátel.

Like a Virgin, první manželství a světové turné

Po miliónech prodaných kopií alba bylo jasné, že vydavatelství musí přijít s novějším, ještě lepším a hitovějším albem. Přišlo album Like a Virgin, které předznamenalo dnes už památné vystoupení na prvních udílení cen MTV Video Music Awards, kde se Madonna válela ve svatebních šatech po pódiu. Její tehdejší manažer si v tu chvíli pomyslel, že je to konec její kariéry. Opak byl pravdou a Like a Virgin se stalo jejím nejprodávanějším albem vůbec. Z alba vzešel i song Material Girl, který dal Madonně její přezdívku a o kterém díky tomu prohlásila, že kdyby to věděla, tak ji v životě nevydá.

Vyjelo se na první turné po Americe, po kterém následovalo bouřlivé manželství s hercem Seanem Pennem nebo hraní ve filmech jako Who’s That Girl.

True Blue bylo album věnované Madonnině zemřelé matce se kterým tentokrát vyjela rovnou na stadiónové turné po světe a jehož songy zas vyvolávaly kontroverzi. Nejvíc ji pravděpodobně vyvolávala Papa Don’t Preach pojednávající o nemanželském dítěti v brzkém věku. Nesmíme ale zapomenout, že album by se dalo přirovnat k jedněm z jejich nejvalitnějších, na kterém bylo též Open Your Heart nebo letní hit La Isla Bonita.

Zrušená smlouva s Pepsi a začátek sexuální revoluce

Kromě rozvodu se Seanem Pennem šlo všechno perfektně. Naplánované světové turné, sponzoring od Pepsi, nové album. Nakonec se ale sponzoring a slíbené peníze zrušili po vydání videoklipu k nejlepší Madonnině písni – Like a Prayer, ve kterém se líbá s černým Ježíšem. Dneska nám to může připadat jako prkotina, ale pro prudérní Ameriku to byla další vráska na čele.

Madonna před 20 lety. (zdroj: www.pinterest.com)
Madonna před 20 lety. (zdroj: www.pinterest.com)

Zahrála si ale znovu ve filmu a získala i svého prvního Oscara za titulní píseň k němu, ale hlavně z něj vzešel Vogue, který předznamenal nový taneční styl voguying. Jelo se na snad nejslavnější turné všech dob – Blond Ambition Tour, kterou s sebou ale neslo jeden problém za druhým. Papežovi se podařilo zrušit pár plánovaných koncertů v Itálii, v Kanadě jí rovnou na pódiu chtěla policie zatknout kvůli vystoupení s písní Like a Virgin s fingovaným prstěním. Z turné bylo natačeno několik záznamů, ale hlavně se natočil první velký dokument o ní (Truth or Dare a nebo jestli chcete český název – S Madonnou v posteli), který šel až pod kůži.

Když už mluvím o kůži, tak Madonna též nafotila knihu plnou nahých aktů, na kterých není nic skryto a kniha byla taktéž příznačně pojmenovaná Sex. Tu následovalo album Erotica ovlivněno devadesátkovým diskem a též i poslední světové turné na dlouhých sedm let. Nebyla by to Madonna, kdyby si hned na začátek show nepřizvala striptérku tančící kolem tyče.

Evita, Grammy a znovu na vrcholu

I když byla stále úspěšná, už to nebylo to samé co v osmdesátých letech. K fanouškům se dostalo na Madonniny poměry velmi poklidné album Bedtime Stories, ale hlavně její hlavní role v muzikálu Evita pojednávající o Evitě Perónové, ke které za jejího života vzhlížela celá Argentina. Za překvapivý a nejlepší herecký výkon její kariéry si vysloužila Zlatý Glób.

Porodila dceru Lourdes se svým trénérem a začala nahrávat kritiky její nejvíce oceňované album Ray of Light za které dostala i cenu Grammy jakožto nejlepší popové album roku 1998. Album nejvíce ovlivnilo narození její dcery, učení kabaly a nový životní styl. Madonna byla zpět na pomyslném hudebním olympu.

Nové milenium a s ním nové dítě a manžel

Po fenomenálním úspěchu Ray of Light bylo velmi očekáváno, s čím přijde Madonna příště. Bylo tím v roce 2000 album Music, s eponymní skladbou, která zas obsadila vrcholy hitparád. Kromě tanečních vypalovaček ovliněných tehdejšími undergroundovými trendy se na albu objevili též i akustické až country singly. Například Don’t Tell Me, kterou si zazpívala minulý rok nově s její velkou obdivovatelkou Miley Cyrus, nebo American Pie, jakožto cover songu pojednávající o dni, kdy ”zemřela hudba’’, kdy při letecké havárii na konci padesátých let zemřeli hudebníci Ritchie Valens, Buddy Holly a The Big Bobber.

Madonna konečně vyjela na dlouho očekávané a hned vyprodané turné, na kterém předváděla pro ni dosud neznámé věci, jako například létání nad pódiem nebo hra na kytaru. V této době se provdala za režiséra Guy Ritchieho a porodila mu syna Rocca.

Amerika začala invazici do Íránu pod taktovkou George Bushe, která Madonnu nenechala v klidu. Rozhodla se proti tomu rovnou nahrát celé album American Life (které je asi moje nejoblíbenější) a kde silně kritizuje americkou vládu hlavně v titulní skladbě (dokonce v ní i rapuje), v jejímž videoklipu hází granát na samotného George Bushe. Videoklip se stal prvním a dosud jediným Madonniným videoklipem, který byl jí samotnou zcela cenzurován. Na albu se též objevil singl Die Another Day složený pro stejnojmenný film o James Bondovi a ke kterému byl natočen dosud nejdražší videoklip.

Další turné, návrat k osmdesátkám a charita

S American Life vyjela na další turné, na kterém se pokusila zrekapitulovat svoji kariéru pomocí songu z každého dosud vydaného alba. Natočila na něm nový dokumentární celovečerák a začala nahrávat album Confessions on a Dance Floor, které je poctou osmdesátkám, na kterém nechybí Hung Up s vysamplovanou Abbou, Sorry, nebo českým posluchačům dobře známý singl Jump, se kterým se i poprvé objevila v Praze rovnou na dvou zcela vyprodaných koncertech v O2 Areně, kde předvedla diskokouli obřích rozměrů, posázenou kameny od Swarovski za víc jak milión dolarů.

Madonna se vždy snažila držet světových trendů, tak si ke spolupráci přizvala Justina Timberlake a Pharrela Williamse, kteří jí pomohlo nahrát album Hard Candy vystavěné na r’n’b a poplatinských rytmech, ze kterých vzešli i pro mladší posluchače známé 4 Minutes, Give It 2 Me, nebo akustická Miles Away, která je věnována Guy Ritchiemu, se kterým se téhož roku rozvedla. Jako v přechozích letech zas následovalo turné, kde jsme si mohli Madonnu užít na pražském Chodově a které se stalo nejvýdělečnějším turné sólového interpreta všech dob s obratem přes 400 miliónů dolarů.

Nesmíme též zapomenout na její charitativní pomoc v průběhu let, kdy vystoupila například na dnes už legenádrním Live Aid, jako první umělec přispěla penězi pozůstalím teroristických útoků 11.září, ale za vrchol by se dalo počítat právě stavění škol v Malawi, odkud si i adoptovala dvě děti.

Super Bowl a další taneční alba

Následovala čtyřletá pauza, po které Madonna ohlásila svoje nové album MDNA velkým vystoupení v poločasové show amerického fotbalového svátku Super Bowl, kde jí sekundovala Nicki Minaj nebo LMFAO. Ani to ale nepomohlo k velkým prodejům jako tomu bylo v dřívějších letech. I tak ale Madonna vyjela na další stadiónové turné po celém světě, při kterém předvedla dokonalou show včetně diskutabilních momentů, kdy se například jen v korzetu svíjela u klavíru. Bohužel se k širší veřejnosti nedostala výborná skladba Gang Bang, která určitě za poslech stojí.

Po dalším čekání k nám na začátku března doputuje už třináctá Madonnina řadová deska Rebel Heart, se kterou jí pomáhala Alica Keys, Diplo, Avicii, Natalia Kills a další a která se už bohužel s pomocí hackerů dostala celá na internet. I to ale nezastavilo propagaci, která začala s pompézním vystoupením Living for Love na letošních cenách Grammy.

Na začátku článku jsem zmínil, že Madonna je královnou popu. Ano, sice je plná řada výborných popových div počínaje Gagou, Swift a konče Beyonce, ale žádná zatím nemám nárok převzít pomyslné žezlo, které si tahle ženská po tyto tři dekády tak hlídá a která vlastně stvořila to, čemu dnes pop říkáme.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?