Madonna. Jméno pod kterým se skrývá fenomén posledních tří dekád. Polovina lidí ji z hloubky srdce nenávidí, druhá miluje. Patří mezi jednu z nejdiskutovanějších zpěvaček historie, módní ikonu, bořitelku kontroverzí, gay ikonu ale především je to královna popu.

Dětství, začátky v New Yorku a první album

Narodila se v roce 1958 v Detroitu, kde také prožila celé své dětství v silně katolické rodině. Je pojmenovaná podle své matky, která ji umřela ještě před dovršením deseti let. O panenství přišla během školní polední pauzy (“Vždy jsem považovala ztrátu panentsví za krok ke kariéře.”), začala tančit a právě její učitel tance jí dohnal k přestěhování se do New Yorku, kde zahájila svoji kariéru.

Nejdříve dělala servírku v různých podnicích, hrála v kapelách, pózovala pro akty, začala nahrávat dema svých písniček, které se zanedlouho dostaly do nahrávací společnosti. Nakonec s ní byla podepsána smlouva a v roce 1983 se začalo natáčet její debutové album s názvem Madonna. Z něho vyšly i její první velké hity jako je Holiday nebo Lucky Star, které jsou známé dodnes. Její začátky v té době ale hodně formoval stále více se rozšiřující AIDS na začátku osmdesátých let, kdy jí umíralo mnoho přátel.

Like a Virgin, první manželství a světové turné

Po miliónech prodaných kopií alba bylo jasné, že vydavatelství musí přijít s novějším, ještě lepším a hitovějším albem. Přišlo album Like a Virgin, které předznamenalo dnes už památné vystoupení na prvních udílení cen MTV Video Music Awards, kde se Madonna válela ve svatebních šatech po pódiu. Její tehdejší manažer si v tu chvíli pomyslel, že je to konec její kariéry. Opak byl pravdou a Like a Virgin se stalo jejím nejprodávanějším albem vůbec. Z alba vzešel i song Material Girl, který dal Madonně její přezdívku a o kterém díky tomu prohlásila, že kdyby to věděla, tak ji v životě nevydá.

Vyjelo se na první turné po Americe, po kterém následovalo bouřlivé manželství s hercem Seanem Pennem nebo hraní ve filmech jako Who’s That Girl.

True Blue bylo album věnované Madonnině zemřelé matce se kterým tentokrát vyjela rovnou na stadiónové turné po světe a jehož songy zas vyvolávaly kontroverzi. Nejvíc ji pravděpodobně vyvolávala Papa Don’t Preach pojednávající o nemanželském dítěti v brzkém věku. Nesmíme ale zapomenout, že album by se dalo přirovnat k jedněm z jejich nejvalitnějších, na kterém bylo též Open Your Heart nebo letní hit La Isla Bonita.

Zrušená smlouva s Pepsi a začátek sexuální revoluce

Kromě rozvodu se Seanem Pennem šlo všechno perfektně. Naplánované světové turné, sponzoring od Pepsi, nové album. Nakonec se ale sponzoring a slíbené peníze zrušili po vydání videoklipu k nejlepší Madonnině písni – Like a Prayer, ve kterém se líbá s černým Ježíšem. Dneska nám to může připadat jako prkotina, ale pro prudérní Ameriku to byla další vráska na čele.

Madonna před 20 lety. (zdroj: www.pinterest.com)
Madonna před 20 lety. (zdroj: www.pinterest.com)

Zahrála si ale znovu ve filmu a získala i svého prvního Oscara za titulní píseň k němu, ale hlavně z něj vzešel Vogue, který předznamenal nový taneční styl voguying. Jelo se na snad nejslavnější turné všech dob – Blond Ambition Tour, kterou s sebou ale neslo jeden problém za druhým. Papežovi se podařilo zrušit pár plánovaných koncertů v Itálii, v Kanadě jí rovnou na pódiu chtěla policie zatknout kvůli vystoupení s písní Like a Virgin s fingovaným prstěním. Z turné bylo natačeno několik záznamů, ale hlavně se natočil první velký dokument o ní (Truth or Dare a nebo jestli chcete český název – S Madonnou v posteli), který šel až pod kůži.

Když už mluvím o kůži, tak Madonna též nafotila knihu plnou nahých aktů, na kterých není nic skryto a kniha byla taktéž příznačně pojmenovaná Sex. Tu následovalo album Erotica ovlivněno devadesátkovým diskem a též i poslední světové turné na dlouhých sedm let. Nebyla by to Madonna, kdyby si hned na začátek show nepřizvala striptérku tančící kolem tyče.

Evita, Grammy a znovu na vrcholu

I když byla stále úspěšná, už to nebylo to samé co v osmdesátých letech. K fanouškům se dostalo na Madonniny poměry velmi poklidné album Bedtime Stories, ale hlavně její hlavní role v muzikálu Evita pojednávající o Evitě Perónové, ke které za jejího života vzhlížela celá Argentina. Za překvapivý a nejlepší herecký výkon její kariéry si vysloužila Zlatý Glób.

Porodila dceru Lourdes se svým trénérem a začala nahrávat kritiky její nejvíce oceňované album Ray of Light za které dostala i cenu Grammy jakožto nejlepší popové album roku 1998. Album nejvíce ovlivnilo narození její dcery, učení kabaly a nový životní styl. Madonna byla zpět na pomyslném hudebním olympu.

Nové milenium a s ním nové dítě a manžel

Po fenomenálním úspěchu Ray of Light bylo velmi očekáváno, s čím přijde Madonna příště. Bylo tím v roce 2000 album Music, s eponymní skladbou, která zas obsadila vrcholy hitparád. Kromě tanečních vypalovaček ovliněných tehdejšími undergroundovými trendy se na albu objevili též i akustické až country singly. Například Don’t Tell Me, kterou si zazpívala minulý rok nově s její velkou obdivovatelkou Miley Cyrus, nebo American Pie, jakožto cover songu pojednávající o dni, kdy ”zemřela hudba’’, kdy při letecké havárii na konci padesátých let zemřeli hudebníci Ritchie Valens, Buddy Holly a The Big Bobber.

Madonna konečně vyjela na dlouho očekávané a hned vyprodané turné, na kterém předváděla pro ni dosud neznámé věci, jako například létání nad pódiem nebo hra na kytaru. V této době se provdala za režiséra Guy Ritchieho a porodila mu syna Rocca.

Amerika začala invazici do Íránu pod taktovkou George Bushe, která Madonnu nenechala v klidu. Rozhodla se proti tomu rovnou nahrát celé album American Life (které je asi moje nejoblíbenější) a kde silně kritizuje americkou vládu hlavně v titulní skladbě (dokonce v ní i rapuje), v jejímž videoklipu hází granát na samotného George Bushe. Videoklip se stal prvním a dosud jediným Madonniným videoklipem, který byl jí samotnou zcela cenzurován. Na albu se též objevil singl Die Another Day složený pro stejnojmenný film o James Bondovi a ke kterému byl natočen dosud nejdražší videoklip.

Další turné, návrat k osmdesátkám a charita

S American Life vyjela na další turné, na kterém se pokusila zrekapitulovat svoji kariéru pomocí songu z každého dosud vydaného alba. Natočila na něm nový dokumentární celovečerák a začala nahrávat album Confessions on a Dance Floor, které je poctou osmdesátkám, na kterém nechybí Hung Up s vysamplovanou Abbou, Sorry, nebo českým posluchačům dobře známý singl Jump, se kterým se i poprvé objevila v Praze rovnou na dvou zcela vyprodaných koncertech v O2 Areně, kde předvedla diskokouli obřích rozměrů, posázenou kameny od Swarovski za víc jak milión dolarů.

Madonna se vždy snažila držet světových trendů, tak si ke spolupráci přizvala Justina Timberlake a Pharrela Williamse, kteří jí pomohlo nahrát album Hard Candy vystavěné na r’n’b a poplatinských rytmech, ze kterých vzešli i pro mladší posluchače známé 4 Minutes, Give It 2 Me, nebo akustická Miles Away, která je věnována Guy Ritchiemu, se kterým se téhož roku rozvedla. Jako v přechozích letech zas následovalo turné, kde jsme si mohli Madonnu užít na pražském Chodově a které se stalo nejvýdělečnějším turné sólového interpreta všech dob s obratem přes 400 miliónů dolarů.

Nesmíme též zapomenout na její charitativní pomoc v průběhu let, kdy vystoupila například na dnes už legenádrním Live Aid, jako první umělec přispěla penězi pozůstalím teroristických útoků 11.září, ale za vrchol by se dalo počítat právě stavění škol v Malawi, odkud si i adoptovala dvě děti.

Super Bowl a další taneční alba

Následovala čtyřletá pauza, po které Madonna ohlásila svoje nové album MDNA velkým vystoupení v poločasové show amerického fotbalového svátku Super Bowl, kde jí sekundovala Nicki Minaj nebo LMFAO. Ani to ale nepomohlo k velkým prodejům jako tomu bylo v dřívějších letech. I tak ale Madonna vyjela na další stadiónové turné po celém světě, při kterém předvedla dokonalou show včetně diskutabilních momentů, kdy se například jen v korzetu svíjela u klavíru. Bohužel se k širší veřejnosti nedostala výborná skladba Gang Bang, která určitě za poslech stojí.

Po dalším čekání k nám na začátku března doputuje už třináctá Madonnina řadová deska Rebel Heart, se kterou jí pomáhala Alica Keys, Diplo, Avicii, Natalia Kills a další a která se už bohužel s pomocí hackerů dostala celá na internet. I to ale nezastavilo propagaci, která začala s pompézním vystoupením Living for Love na letošních cenách Grammy.

Na začátku článku jsem zmínil, že Madonna je královnou popu. Ano, sice je plná řada výborných popových div počínaje Gagou, Swift a konče Beyonce, ale žádná zatím nemám nárok převzít pomyslné žezlo, které si tahle ženská po tyto tři dekády tak hlídá a která vlastně stvořila to, čemu dnes pop říkáme.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit