Anglie. Krásná, vyspělá a všemi opěvovaná to země. Tyto zpěvy lze slýchat též od blogerů a recenzerů básnících o jejím pestrém výběru zdravých, nevídaných, ale i veganských potravin a restaurací. Jaká je ovšem realita? To jsme pro Vás na vlastní kůži vyzkoušeli.

Být veganem je fajn. Kráčíte si životem s dobrým pocitem, že o svých názorech pouze nemluvíte, ale též pro ně něco děláte. S tímto dobrým rozpoložením v hlavě koresponduje i dutina břišní, jelikož, ačkoli se to některým zdá nepravděpodobné až nadpozemské, veganské jídlo je jedna velká kulinářská pohádka, která vás nepřipraví ani o život ani o peníze , což je dle mého názoru ideální kombinace.
Ovšem tato idylka se nepatrně naruší, pokud odjedete ze svého prozkoumaného potravinového teritoria do jiné země. Jiná země, jiný mrav, a tak hlavinka každého vegana rázem ztěžkne obavami, co bude v dané destinaci debužírovat, pokud zde zůstane déle, než je záruční doba veggie potravin po vytažení z lednice.

Pokud tedy nemáte v lokaci žádné známé či příbuzné, kteří by se zděšením a odporem pro vás tyto informace zjistili, či nedej bože zavítali do tamních obchodů se zdravou výživou, můžete se obrátit na internetové poradny, facebookové stránky či blogy v zeleném duchu. A zde začíná boj.
Ten náš se odehrával v již zmíněné Velké Británii, tedy konkrétně v jejím hlavním městě a sídle jejího veličenstva, Londýně. Blogeři a příslušníci vegan stránek na Facebooku  zpívají na všechny světové strany ódy na život vegana v Londýně, na jeho velký sortiment zeleného V (což je takový náš spásný symbol, který hledáme zoufalí a hladoví na obalech výrobků po supermarketech) a nepřeberné množství alternativních restaurací na každém rohu.
No… když tedy dorazíte natěšení do britské metropole a hledáte po dlouhé cestě něco k snědku, nestačíte se opravdu divit. V oblíbeném obchodě Londýňanů s názvem Sainsbury’s najdete sice regál chlazených výrobků se zářícím symbolem V, ale když se kouknete o kousek níže na cenovku, spadne vám brada i s košíkem na naleštěnou podlahu. Jen takové obyčejné 400 gramové bílé tofu, které v Čechách koupíte cca. za 40 Kč, zde dostanete za 76 Kč. A to je jen to bílé – marinované vás bude stát v polovičním množství asi 90 Kč, zatímco ve své domovině ho koupíte za 26. Najdete zde také hotové výrobky, jako třeba veganské burgery, ty vás ale vyjdou v počtu tří kusů chlazených plátků téměř na 150 Kč a jste rádi.
Pak máme ještě sem tam něco na výběr ze zmrazeného pro případy, že k Vám osud či jiný dobrý duch byl laskavý a nadělil vám mikrovlnku, avšak tam jsou ceny obdobné. Navíc většina z toho obsahuje veganům zapovězené mléko a vejce, což by žádný z nich nepozřel ani pod mučidly. A už vůbec ne za tu cenu.
Takže zklamaní a hladoví odejdete do ovoce a zeleniny a nakoupíte haldu banánů a konzerv s luštěninami. V případě, že znárodníte někomu sporák nebo máte vlastní, zas tak zoufat nemusíte. Nakoupíte zeleninu, rýži, těstoviny a další nezbytné položky vašeho běžného jídelníčku a pustíte se opět do klohnění, ale i tak budete u pokladny valit oči, že jste dali jen za půl kila rajčat pomalu stovku.

Pak jsou zde slavné zdravé obchůdky jako je Holland&Barret, či Planet Organic. Jsou zdravé, populární a předražené, takže pokud nejste manažer společnosti Apple nebo nevlastníte ropné vrty, tak být vámi bychom tam moc často nenakupovali.
Máte ještě jednu variantu. Můžete zavítat do tak doporučovaných veganských restaurací. I zde však budou vaše kapsy pod průvanem, nehledě na to, že těch opravdu veganských je zde jen pár a většinou pouze v samém centru, tedy s přirážkou vyšší než věže Tower Bridge.  Například za takovou pizzu dáte v přepočtu 400 Kč a to je to placka s rajským protlakem, trochou zeleniny, a když máte štěstí a kuchaře s dobrým srdcem, tak milosrdným množstvím vegan sýra.
Vegansky se dá najíst i v běžných restauracích, což je opravdu oproti naší zemičce velký pokrok. Ovšem ptejte se na složení, ačkoli je u pokrmu napsáno veggie, tvořitel se pravděpodobně nikdy nesetkal se slepicí a vejcem, či žije v představě, že sýr se vyrábí z gumovníku, takže tyto “rostlinné produkty” vám bude libě servírovat. Abychom je jen nehanili, je třeba jim přičíst k dobru, že Vám pokrm upraví a ani u toho nebudou moc nadávat. Ovšem na upřený, vyděšený pohledem po otázce: “Do you have something for vegans?” nezapomeneme nikdy.

Tolik tedy k vegan pobytu v Londýně. Ovšem nezoufejte, zelení bratři. Britové jsou lidé spravedliví, a proto jsou ceny běžných, normálních potravin naprosto stejně levné jako ty veganské.

K jakému závěru jsme tedy po našem třítýdenním pobytu došli? Tedy pokud si chcete dopřát pobytu v tomto populárním městě, doporučujeme rozbít prasátko, či dobře se vdát, jelikož Vás tento výlet bude stát pomalu tolik, co nový přírůstek v garáži. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme především příslušníkům veganského životního stylu o jeden kufr veganských zásob víc, pevné nervy a frázi “Veggie food is food, which contain nothing organic,” poněvadž ji budete často potřebovat.

A jaké máte zkušenosti s labužnictvím v britském stylu vy?

autor: Kristina Klaudyová 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit