Anglie. Krásná, vyspělá a všemi opěvovaná to země. Tyto zpěvy lze slýchat též od blogerů a recenzerů básnících o jejím pestrém výběru zdravých, nevídaných, ale i veganských potravin a restaurací. Jaká je ovšem realita? To jsme pro Vás na vlastní kůži vyzkoušeli.

Být veganem je fajn. Kráčíte si životem s dobrým pocitem, že o svých názorech pouze nemluvíte, ale též pro ně něco děláte. S tímto dobrým rozpoložením v hlavě koresponduje i dutina břišní, jelikož, ačkoli se to některým zdá nepravděpodobné až nadpozemské, veganské jídlo je jedna velká kulinářská pohádka, která vás nepřipraví ani o život ani o peníze , což je dle mého názoru ideální kombinace.
Ovšem tato idylka se nepatrně naruší, pokud odjedete ze svého prozkoumaného potravinového teritoria do jiné země. Jiná země, jiný mrav, a tak hlavinka každého vegana rázem ztěžkne obavami, co bude v dané destinaci debužírovat, pokud zde zůstane déle, než je záruční doba veggie potravin po vytažení z lednice.

Pokud tedy nemáte v lokaci žádné známé či příbuzné, kteří by se zděšením a odporem pro vás tyto informace zjistili, či nedej bože zavítali do tamních obchodů se zdravou výživou, můžete se obrátit na internetové poradny, facebookové stránky či blogy v zeleném duchu. A zde začíná boj.
Ten náš se odehrával v již zmíněné Velké Británii, tedy konkrétně v jejím hlavním městě a sídle jejího veličenstva, Londýně. Blogeři a příslušníci vegan stránek na Facebooku  zpívají na všechny světové strany ódy na život vegana v Londýně, na jeho velký sortiment zeleného V (což je takový náš spásný symbol, který hledáme zoufalí a hladoví na obalech výrobků po supermarketech) a nepřeberné množství alternativních restaurací na každém rohu.
No… když tedy dorazíte natěšení do britské metropole a hledáte po dlouhé cestě něco k snědku, nestačíte se opravdu divit. V oblíbeném obchodě Londýňanů s názvem Sainsbury’s najdete sice regál chlazených výrobků se zářícím symbolem V, ale když se kouknete o kousek níže na cenovku, spadne vám brada i s košíkem na naleštěnou podlahu. Jen takové obyčejné 400 gramové bílé tofu, které v Čechách koupíte cca. za 40 Kč, zde dostanete za 76 Kč. A to je jen to bílé – marinované vás bude stát v polovičním množství asi 90 Kč, zatímco ve své domovině ho koupíte za 26. Najdete zde také hotové výrobky, jako třeba veganské burgery, ty vás ale vyjdou v počtu tří kusů chlazených plátků téměř na 150 Kč a jste rádi.
Pak máme ještě sem tam něco na výběr ze zmrazeného pro případy, že k Vám osud či jiný dobrý duch byl laskavý a nadělil vám mikrovlnku, avšak tam jsou ceny obdobné. Navíc většina z toho obsahuje veganům zapovězené mléko a vejce, což by žádný z nich nepozřel ani pod mučidly. A už vůbec ne za tu cenu.
Takže zklamaní a hladoví odejdete do ovoce a zeleniny a nakoupíte haldu banánů a konzerv s luštěninami. V případě, že znárodníte někomu sporák nebo máte vlastní, zas tak zoufat nemusíte. Nakoupíte zeleninu, rýži, těstoviny a další nezbytné položky vašeho běžného jídelníčku a pustíte se opět do klohnění, ale i tak budete u pokladny valit oči, že jste dali jen za půl kila rajčat pomalu stovku.

Pak jsou zde slavné zdravé obchůdky jako je Holland&Barret, či Planet Organic. Jsou zdravé, populární a předražené, takže pokud nejste manažer společnosti Apple nebo nevlastníte ropné vrty, tak být vámi bychom tam moc často nenakupovali.
Máte ještě jednu variantu. Můžete zavítat do tak doporučovaných veganských restaurací. I zde však budou vaše kapsy pod průvanem, nehledě na to, že těch opravdu veganských je zde jen pár a většinou pouze v samém centru, tedy s přirážkou vyšší než věže Tower Bridge.  Například za takovou pizzu dáte v přepočtu 400 Kč a to je to placka s rajským protlakem, trochou zeleniny, a když máte štěstí a kuchaře s dobrým srdcem, tak milosrdným množstvím vegan sýra.
Vegansky se dá najíst i v běžných restauracích, což je opravdu oproti naší zemičce velký pokrok. Ovšem ptejte se na složení, ačkoli je u pokrmu napsáno veggie, tvořitel se pravděpodobně nikdy nesetkal se slepicí a vejcem, či žije v představě, že sýr se vyrábí z gumovníku, takže tyto “rostlinné produkty” vám bude libě servírovat. Abychom je jen nehanili, je třeba jim přičíst k dobru, že Vám pokrm upraví a ani u toho nebudou moc nadávat. Ovšem na upřený, vyděšený pohledem po otázce: “Do you have something for vegans?” nezapomeneme nikdy.

Tolik tedy k vegan pobytu v Londýně. Ovšem nezoufejte, zelení bratři. Britové jsou lidé spravedliví, a proto jsou ceny běžných, normálních potravin naprosto stejně levné jako ty veganské.

K jakému závěru jsme tedy po našem třítýdenním pobytu došli? Tedy pokud si chcete dopřát pobytu v tomto populárním městě, doporučujeme rozbít prasátko, či dobře se vdát, jelikož Vás tento výlet bude stát pomalu tolik, co nový přírůstek v garáži. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme především příslušníkům veganského životního stylu o jeden kufr veganských zásob víc, pevné nervy a frázi “Veggie food is food, which contain nothing organic,” poněvadž ji budete často potřebovat.

A jaké máte zkušenosti s labužnictvím v britském stylu vy?

autor: Kristina Klaudyová