Festival Desperados HIGHJUMP  je úspěšně za námi a mnozí z nás se ještě vzpamatovávají z hudbou, skoky a vodou napěchované atmosféry. My, kteří jsme zažili nezapomenutelný víkend, Vám z něj přinášíme druhý článek (1. článek zde) o pocitech, dojmech a samotné atmosféře během úžasných skoků do vody z ne tak ledajaké výšky.

První dojmy

Ve chvíli, kdy jsme přišli k lomu, zavalila nás nejen euforie ze skokánků a míst, kde se dá všude skákat do vody, ale taky totální vedro a propocenost z nekonečné cesty autobusem. Bylo tedy jasné, že v hlavě nám ležely jediné myšlenky, které se týkaly otestování skoků do vody. A jak to tak bývá, začínali jsme na pouhých 3 metrech a postupem času se dostali až na 10 metrů, při kterých už nám zaléhaly uši a třásla se kolena. Ale co je 10 metrů oproti 12, 16 a rekordním 25 metrům, co skákají profesionálové.

DCIM100GOPROGOPR0251.

Skokanská rampa

Dominantou hřiměždického lomu bylo skokanské lešení, které se tyčilo až do výšky 16 metrů. Na rampě se uskutečnily závody z 12 a 16 metrů. Měli jsme štěstí, že jsme se na rampu dostali a vše z ní mohli fotit a natáčet. Při pohledu dolů nás samozřejmě pronásledovala závrať a nepochopení, jak někdo takovou výšku může vůbec skočit, navíc nikoli po nohou, ale například s trojitým saltem s bezchybným dopadnutím na nohy nebo do šipky. Naše ego se snížilo ve chvíli, kdy na rampu nastoupil 13 letý Aidan Heslop z Anglie a bez váhání a strachu, jako kdyby skákal do bazénu, předvedl neuvěřitelný trik, bylo tedy téměř jasné, že Aidan se stal hvězdou letošního ročníku HIGHJUMP.

Skoky do vody ale nebyly jen ladný pohled na soutěžící, byly to i skoky, při kterých diváci křičeli hlasité ,,Auuu”. Ano, mluvím o splash-divingu, kdy parta mladíků se jednoduše sebere a skočí bez problému placáka či prdeláče z 16 metrů nejlépe. Nebo se závodník obleče do županu politého hořlavou látkou a rázem vzplane, vystoupení zakončí skokem do vody. Jen já, když jsem skákal z 10 metrů po nohou, zalehly mi uši na celý den a říkal jsem si, že to už nikdy nezopakuji. Je pro mě tedy nepochopitelné, jak někdo může skočit z 25 metrů na zadek a nic si nenatrhnout…

DSC_0068-min

Houpačka

Jedna z nejoblíbenějších atrakcí byla houpačka dosahující 7 metrů, ze které mohl skákat každý, kdo měl aspoň trošku odvahy, to jsme samozřejmě byli i my, trávili jsme tedy na ní nejvíce času. Většinou všechno bylo jen o překonávání se k prvnímu skoku, poté se skákalo téměř samo a jakkoliv. A i tato ‘zábavná’ houpačka měla svůj prostor pro soutěžící, kteří opět ukázali neuvěřitelné otočky a rotace s dopadem téměř bez šplouchnutí.

Processed with VSCOcam with g3 preset

Plošina 25 metrů

Jestli nám stání na 16 metrové rampě přišlo děsivé, samotný pohled na plošinu, která vyvezla skokany až do 25 metrové výšky, byl neuvěřitelný. Když plošina pomalu mířila k výšinám, většině divákům se zatajoval dech. Představte si klasický panelák a teď z něj jednoduše skočte, teda ne jednoduše, ale s nějakým trikem a dopadněte na nohy nebo na ruce. Pokud dopadnete jinak, jste nejspíš mrtvÍ a při nejlepším ochrnutí. Ale sami jsme se přesvědčili, že tomu tak být nemusí, mladík Sasha Handl z Německa se navlékl do neoprenu, vyjel na plošině do 25 metrů a skočil světový rekord ve skoku prdeláče.

11854065_10204957790929850_1102275311_n

A jak dopadly výsledky?

Ve všech mužských disciplínách (12 m, 16 m a houpačka) vyhrál šampion ANDREAS HULLIGER ze Švýcarska, který vždy zasadil ten nejlepší a nejpřesnější skok.

V celkovém ženském bodování vyhrála soutěžící, která přijela až z Ameriky, BRADLEY GENEVIEVE.

Všechny nejvíce překvapil již zmiňovaný 13 letý chlapec AIDAN HESLOP z Anglie, který trumfnul jak se skoky tak i s body všechny soutěžící a vyhrál tak svojí juniorskou kategorii.

Speciální prvenství patří i jedinému seniorovi v soutěži a to PETEROVI ROSENEYMU ve věku 70 let.

Tabulka s umístěním

12 m

1. ANDREAS HULLIGER (223.55 bodů)
2. LIAM ATKINS (203.45 bodů)
3. JAN WILKO HEINZEL (190.85 bodů)

16 m

1. ANDREAS HULLIGER (243.10 bodů)
2. JAN WILKO HEINZEL (234.40 bodů)
3. ILYA SCHUROV (232.75 bodů)

Houpačka 

1. ANDREAS HULLIGER
2. CHRISTIAN VON GRANNACH
3. ADAM KLEMM

Ženy / celkově

1. BRADLEY GENEVIEVE (423.65 bodů)
2. IRIS SCHMIDBAUER (409.70 bodů)
3. PETRA SMOLÍKOVÁ (194.70 bodů)

Mistrovství České republiky

1. JAN BÍLÝ (325.30 bodů)
2. JAKUB KUNÁŠEK (265.90 bodů)
3. ADAM KLEMM (263.20 bodů)

zdroj: highjump.cz

HIGHJUMP je jako samotný skok do vody, nesmírně si ho užijete, pociťujete adrenalin, trvá chvíli a než se z toho pořádně vzpamatujete, je už konec. Doufáme, že jste si akci užili stejně tak jako my a uvidíme se zase na příštím ročníku. Sledujte dál náš web a především YouTube kanál, kde se v příštích dnech objeví video z této akce.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit