Co vznikne spojením reggae a hip hopu? Zajímavá kombinace hudby a životního stylu. No a když se do toho sejdou dva lidi, jemž není lhostejné “svinstvo” za okny našich domů? Tak vznikne URBAN ROBOT.

Raazyph
Raazyph

Členové tohoto uskupení tvoří duo ve složení: Mic-key Dreadalist, kterého uvidíte s mikrofonem, a Raazyph, jehož domovem je mixážní pult a figuruje jako DJ. Že jsou oba reggae pozitivní, poznáte už na první pohled, dle jejich účesu. Mic-keyho dredy jsou dlouhé jako týden práce a tudíž skutečně nepřehlédnutelné. Nejsou v tom však sami, na některých písních z jejich alba spolupracovali i další umělci.

Mic-key Dreadalist
Mic-key Dreadalist

Jelikož zavítali i do mého rodného Hradce Králové, nechal jsem chvíli automobily spát a vydal jsem se poznat uskupení URBAN ROBOT naživo. Nálada v music baru byla naladěná na pohodovou vlnu a oba aktéři se již připravovali na pódiu. Udeřila 23:00 a hudební hodinka plná reggae a hip hopu začala.

UR_naplavkaHK_18

Jestli čekáte, že se zde začnu rozplývat nad tím, jaké láskyplné songy a uklidňující melodie se linou z reproduktorů, pletete se. Urban Robot není Bob Marley, ale začínají pravdivě a zostra. Vybral jsem několik písní, které mě zaujaly. Stručně vám popíšu, oč jde a co vlastně URBAN ROBOT hlásá.

UR_naplavkaHK_26

Píseň nesoucí název “Urban Robot” popisuje pohled kapely na společnost a využívání člověka jako pracovního stroje a peněz jako nástroje moci. Poukazuje například na některé nešťastné lidi, kteří každé ráno dojíždí do “Kolbenky”, aby si od 06:00 do 14:00 udělali svoji robotickou práci, vydělali nějaké drobné a pak je směle utratili.

UR_naplavkaHK_27

Jako další do řad posluchačů vplouvá píseň “Škola volá“. Tento počin poukazuje na špatnost a nesmyslnost školských systémů. “Učte se děcka aspoň anglicky, věřte mi, to se vám bude hodit vždycky,” to je krátká citace z textu, která poví vše potřebné. Ono, kromě základu pravopisu, matematiky a již zmiňované angličtiny, se toho ve škole skutečně moc nedozvíte. Pohádky, jak X našlo Y, jsou dospívajícím lidem v dnešní době užitečné jako sáňky v létě.

UR_naplavkaHK_29

Jsem ruka zákona a můžu všechno, mlátit lidi i rozpustit techno.” No, jak jste určitě poznali, v této písni jde o orgán činný v trestním řízení neboli POLICIE. Urban Robot zde zpívá o určitých neduhách našich strážců zákona. Konkrétně úplatky, zneužití pravomoci veřejného činitele a zkrátka to, že se jedná o žoldáky ve službách státu, přičemž někteří mají za úkol udělovat pokuty a plnit tak kasu.

UR_naplavkaHK_32

Ať chcete nebo ne, Marry Jane – Marihuana k tomuhle stylu prostě patří. Takže není třeba vysvětlovat, o čem je píseň “Na naší zahrádce“. Ovšem nemyslete si, že píseň se rozplývá jen nad radostí z pěstování, uskupení bojuje za legalizaci marihuany pro léčebné účely. Jakoby vám všem chtěli říct: “Zkuste někdy při nachlazení místo polykání hromady růžových pilulí vypít čaj ze zmiňované Marry Jane, výsledek vás možná překvapí.”

UR_naplavkaHK_36

Obchodní centrum, zboží v akci, sleva a zdarma. Na tyto témata odpovídá Urban Robot hned ve dvou písních. “Shopping” a “Je to zdarma” upozorňují na lhostejnost lidí k tomu, jaké potraviny konzumují a jakého původu. Zaposloucháte-li se do písně, nacházíte v ní slova, která vystihují úplatnost lidí i při volebních kampaních. Dej nám hlas a dostaneš zdarma nějakou “píčovinu”. V neposlední řadě naráží na rodiny, jež tráví víkendy v obchodních centrech a pokud už na něco nejsou peníze, tak si je můžou přece půjčit. Vidí to tak, že lidé kupují to, co se jim zrovna nacpe.

UR_naplavkaHK_39

Téměř každý z vás dnes disponuje chytrým telefonem. Urban Robot a jejich píseň “SM(A)RTPHONE” ukazuje na velký nešvar dnešní doby, a to ten, že každý kouká do telefonu, neustále a všude. Operátory jistě těší, že vzduchem létají mobilní data a koruny se sypou, ale to URBAN ROBOTa nebaví. V neposlední řadě upozorňují, že díky těmto technologiím může být sledovaný každý váš krok.

UR_naplavkaHK_41

V zajímavé písni, která se jmenuje “Já to chci taky“, zpívají kluci z Urban Robot o závisti a udavačství mezi lidmi. Tento lidský nešvar tady po staletí byl a stále bude. K němu se ještě pojí potřeba “být lepší než soused” a “dávat světu najevo, jak se máme dobře, byť za cenu nějakého toho úroku navíc či krádeže.”

UR_naplavkaHK_45

Abych to nějak pomalu uzavřel. Věnujte 55:24 minut svého života poslechu alba Urban Robot a vytvořte si svůj názor. Pro někoho můžou být ti dva jen podivíni, kteří hlásají nesmysly. V opačném případě v nich můžete vidět i vizionáře, jenž prokoukli dnešní systém. Nutno dodat, že se tady nejedná o nějaké “home studio” a texty opsané ze sešitu vlastivědy, nýbrž o profesionální práci na úrovni komerčních alb dnešní doby. Na webových stránkách kapely http://www.urbanrobot.cz/ si lze album jednoduše a ZDARMA stáhnout.

UR_naplavkaHK_46

Když si tak poslouchám album, vybaví se mi skupina CHAOZZ, která v letech 1996 – 2002 hlásala ve svých albech podobná poselství. To v nás může evokovat nepříjemný pocit toho, že se tady stále nic nezměnilo.

foto: Martin Kocián

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit