Co vznikne spojením reggae a hip hopu? Zajímavá kombinace hudby a životního stylu. No a když se do toho sejdou dva lidi, jemž není lhostejné “svinstvo” za okny našich domů? Tak vznikne URBAN ROBOT.
Členové tohoto uskupení tvoří duo ve složení: Mic-key Dreadalist, kterého uvidíte s mikrofonem, a Raazyph, jehož domovem je mixážní pult a figuruje jako DJ. Že jsou oba reggae pozitivní, poznáte už na první pohled, dle jejich účesu. Mic-keyho dredy jsou dlouhé jako týden práce a tudíž skutečně nepřehlédnutelné. Nejsou v tom však sami, na některých písních z jejich alba spolupracovali i další umělci.
Jelikož zavítali i do mého rodného Hradce Králové, nechal jsem chvíli automobily spát a vydal jsem se poznat uskupení URBAN ROBOT naživo. Nálada v music baru byla naladěná na pohodovou vlnu a oba aktéři se již připravovali na pódiu. Udeřila 23:00 a hudební hodinka plná reggae a hip hopu začala.
Jestli čekáte, že se zde začnu rozplývat nad tím, jaké láskyplné songy a uklidňující melodie se linou z reproduktorů, pletete se. Urban Robot není Bob Marley, ale začínají pravdivě a zostra. Vybral jsem několik písní, které mě zaujaly. Stručně vám popíšu, oč jde a co vlastně URBAN ROBOT hlásá.
Píseň nesoucí název “Urban Robot” popisuje pohled kapely na společnost a využívání člověka jako pracovního stroje a peněz jako nástroje moci. Poukazuje například na některé nešťastné lidi, kteří každé ráno dojíždí do “Kolbenky”, aby si od 06:00 do 14:00 udělali svoji robotickou práci, vydělali nějaké drobné a pak je směle utratili.
Jako další do řad posluchačů vplouvá píseň “Škola volá“. Tento počin poukazuje na špatnost a nesmyslnost školských systémů. “Učte se děcka aspoň anglicky, věřte mi, to se vám bude hodit vždycky,” to je krátká citace z textu, která poví vše potřebné. Ono, kromě základu pravopisu, matematiky a již zmiňované angličtiny, se toho ve škole skutečně moc nedozvíte. Pohádky, jak X našlo Y, jsou dospívajícím lidem v dnešní době užitečné jako sáňky v létě.
“Jsem ruka zákona a můžu všechno, mlátit lidi i rozpustit techno.” No, jak jste určitě poznali, v této písni jde o orgán činný v trestním řízení neboli POLICIE. Urban Robot zde zpívá o určitých neduhách našich strážců zákona. Konkrétně úplatky, zneužití pravomoci veřejného činitele a zkrátka to, že se jedná o žoldáky ve službách státu, přičemž někteří mají za úkol udělovat pokuty a plnit tak kasu.
Ať chcete nebo ne, Marry Jane – Marihuana k tomuhle stylu prostě patří. Takže není třeba vysvětlovat, o čem je píseň “Na naší zahrádce“. Ovšem nemyslete si, že píseň se rozplývá jen nad radostí z pěstování, uskupení bojuje za legalizaci marihuany pro léčebné účely. Jakoby vám všem chtěli říct: “Zkuste někdy při nachlazení místo polykání hromady růžových pilulí vypít čaj ze zmiňované Marry Jane, výsledek vás možná překvapí.”
Obchodní centrum, zboží v akci, sleva a zdarma. Na tyto témata odpovídá Urban Robot hned ve dvou písních. “Shopping” a “Je to zdarma” upozorňují na lhostejnost lidí k tomu, jaké potraviny konzumují a jakého původu. Zaposloucháte-li se do písně, nacházíte v ní slova, která vystihují úplatnost lidí i při volebních kampaních. Dej nám hlas a dostaneš zdarma nějakou “píčovinu”. V neposlední řadě naráží na rodiny, jež tráví víkendy v obchodních centrech a pokud už na něco nejsou peníze, tak si je můžou přece půjčit. Vidí to tak, že lidé kupují to, co se jim zrovna nacpe.
Téměř každý z vás dnes disponuje chytrým telefonem. Urban Robot a jejich píseň “SM(A)RTPHONE” ukazuje na velký nešvar dnešní doby, a to ten, že každý kouká do telefonu, neustále a všude. Operátory jistě těší, že vzduchem létají mobilní data a koruny se sypou, ale to URBAN ROBOTa nebaví. V neposlední řadě upozorňují, že díky těmto technologiím může být sledovaný každý váš krok.
V zajímavé písni, která se jmenuje “Já to chci taky“, zpívají kluci z Urban Robot o závisti a udavačství mezi lidmi. Tento lidský nešvar tady po staletí byl a stále bude. K němu se ještě pojí potřeba “být lepší než soused” a “dávat světu najevo, jak se máme dobře, byť za cenu nějakého toho úroku navíc či krádeže.”
Abych to nějak pomalu uzavřel. Věnujte 55:24 minut svého života poslechu alba Urban Robot a vytvořte si svůj názor. Pro někoho můžou být ti dva jen podivíni, kteří hlásají nesmysly. V opačném případě v nich můžete vidět i vizionáře, jenž prokoukli dnešní systém. Nutno dodat, že se tady nejedná o nějaké “home studio” a texty opsané ze sešitu vlastivědy, nýbrž o profesionální práci na úrovni komerčních alb dnešní doby. Na webových stránkách kapely http://www.urbanrobot.cz/ si lze album jednoduše a ZDARMA stáhnout.
Když si tak poslouchám album, vybaví se mi skupina CHAOZZ, která v letech 1996 – 2002 hlásala ve svých albech podobná poselství. To v nás může evokovat nepříjemný pocit toho, že se tady stále nic nezměnilo.
foto: Martin Kocián