Design typický pro terénní vozidlo,  sedm míst k sezení a nádrž na 80 litrů nafty. Představujeme Nissan Pathfinder, modelová řada roku 2005. S hmotností přes 2 tuny a obří přední maskou dává najevo, že je velký a že kouše.

Karoserie

Typická terénní krabice, autobus pro sedm pasažérů. Vše na tomto voze působí mohutně. Takřka rovná přední část zešikma přechází přes čelní sklo až na střechu, čili srážka s Nissanem Pathfinder udělá z běžného osobáku lisovanou plechovku. Široká okna a velké víko zavazadlového prostoru utváří pocit masivní pojízdné krabice. Osvětlení vozovky zajišťují xenonové výbojky umístěné v parabolách.

Nissan Pathfinder

Jízdní vlastnosti

Pathfinder je 4,74 metrů dlouhý a 1,85 metrů široký. Poloměr otáčení á la opilý autobusák a spotřeba přes 10 l/100 km vyvolají dojem, že se Pathfinder hodí do města asi jako šlehačka na vánočního kapra. Jenže po opuštění hranic města se z Nissanu Pathfinder stává silniční tank.

Nissan Pathfinder

Má zvýšený posez, mohutnou rámovou karoserii a velké balónové pneumatiky, které se postarají o komfortní jízdu. Závodník z něho nikdy nebude, ovšem podvozek celkově drží na silnici jako vosa na bonbonu. V terénu díky pohonu 4×4, redukční převodovce a asistentům rozjezdu a sjezdu kopce zvládne projet i obtížný terén. Rozvor kol je dlouhý 2,85 metrů a tudíž  je tu riziko tzv. položení na “břicho”.

Nissan Pathfinder

Motor

Objem vznětového motoru činí 2.5 litrů ve čtyřech válcích. Výkon je nastaven na 174 koní, což není číslo, ze kterého byste údivem zešíleli. Ale ve 2000 otáčkách za minutu motor vyprodukuje točivý moment 403 Nm, což znamená pořádnou sílu. Akcelerace není závratně rychlá, ale stále stejná do maximální rychlosti  175 km/h.

Nissan Pathfinder

Rozvod motoru je řešený pomocí řetězu. Samotné rozvody jsou takřka věčné, ale pokud začne být chod motoru hlučný, je nutné rozvody vyměnit. V autorizovaném servisu za takovou výměnu zaplatíte zhruba 30 000 Kč. Na řízení emisí (norma EURO 3) byl do Nissanu Pathfinder montován velmi trvanlivý EGR systém. Modely vyrobené později už vyhrály filtr pevných částic.

Nissan Pathfinder

Převodovka

Ve standardu byla šestistupňová manuální převodovka. Testovaný model byl osazen pětistupňovou samočinnou převodovkou. Svým chováním spíše připomínala bezestupňové CVT, jelikož ani při prudké akceleraci nedala znát podřazení. Její chování šlo pozorovat jenom dle zvuku motoru a otáčkoměru. Redukční převodovka v terénu poskytuje maximální možnou sílu, naštěstí zbytečně neřadí při stoupání do strmého kopce a jedinou stopku zde mohou tvořit silniční pneumatiky. Životnost samotného automatu je zhruba 250 000 km.

Nissan Pathfinder

Interiér

Všechny modely Pathfinder v roce 2005 měly v základní výbavě dvou-zónovou automatickou klimatizaci. Na test jsme však měli verzi PREMIUM s bohatou příplatkovou výbavou. Když byl Pathfinder nový, stál přes 1 500 000 Kč. Mezi výbavové prvky patřila navigace, bezklíčkový vstup na start, tří-zónová automatická klimatizace, světelný a dešťový senzor a zadní parkovací kamera. Interiér laděný béžovým koženým čalouněním poskytoval vyhřívané a elektricky stavitelné přední sedačky. V zavazadlovém prostoru se nachází další dvě sedadla, jež jsou určena pro děti nebo na nouzové cestování.

Nissan Pathfinder

Běžná bolístka je koroze pod rámečkem SPZ, ale jinak se jedná o relativně spolehlivé, prostorné a bezpečné auto. Servis vozu Pathfinder je finančně náročnější a spotřeba nafty s automatem nepůjde pod 10 l/100 km. Takže tahle opička vyžaduje pár banánů navíc.

Nissan Pathfinder

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit