Velké finále československé rapcitační soutěže Red Bull Hviezdoslavov-Máchův Brooklyn vyhrál Jan Pilík aka Elgroth. Svými převleky, netradičním, osobitým a někdy až hrůzu nahánějícím pojetím rapcitace si získal porotu a následně i fanoušky. Elgroth pozvedl nad hlavu cenu pro vítěze v podobě sochy Máchy a Hviezdoslava a odnesl si dvě letenky do New York City do opravdového Brooklynu.

Opuštěná budova na břehu Dunaje kompletně přetvořená do Brooklyn stylu se otřásla v základech. Galerie fotek finalistů, streetartové zvěčnění Máchy a Hviezdoslava hned vedle podia nebo zpřístupněná střecha s okouzlujícím výhledem na Bratislavu zpestřily zážitek z rapcitačního večera.

Během čtyř kol finálního battlu v recitaci rapových textů českého a slovenského hip-hopu se předvedlo celkem 16 nejkvalitnějších rapcitátorů ze všech lokálních zastávek Red Bull Máchova i Hviezdoslavova Brooklynu, kteří přesvědčili buď porotu, nebo publikum, které jim udělilo divoké karty. Jediným zástupcem něžného pohlaví byla pražská vítězka Lady Česnek, která už ve čtvrtfinále podlehla právě svému českému kolegovi Elgrothovi. „Myslím si, že Elgroth jako jediný pochopil, o čem tahle soutěž je. Že můžeš recitovat cizí text a i tak vyjádřit vlastní myšlenku,“ vychválil ještě svého favorita Kato.

zleva: Kato, Supa, Strapo
Zleva: Kato, Supa, Strapo

O vítězi rozhodla tříčlenná porota složená z velkých jmen československé rapové scény. Český ambasador a mistr slova Kato, a jeho dva slovenští bratia Supa a Strapo. O podkres k rapcitaci a ještě vyladěnější atmosféru se starala nejprve houslistka a na závěrečné rapcitační souboje dotvářel atmosféru svou příčnou flétnou Radimo z Champion Sound.
Minule jsme na pražské zastávce z porotců vyzpovídali Kata, nyní přinášíme krátké interview se Strapem.


Jak tě to dneska baví? Kdo si myslíš, že je lepší, Češi nebo Slováci?

Baví mě to dneska, baví. Zatím mi to přijde celkem vyrovnané, Slováci i Češi mají někoho, kdo je výrazný, někoho, kdo je dobře naskillovaný v rámci toho přednesu. Na začátku byli asi lepší Slováci, ale teď je to dost vyrovnané.

Hudební doprovod v podání houslistky.
Hudební doprovod v podání houslistky.

Máš nějakého favorita?

Neviem ty kokos. Měl jsem favorita, ale ten to úplně nezvádl. Myslel jsem si, že Joe Trendy půjde dál, ale bohužel natrefil na člověka, který to dal lepší, takže nebylo o čem. Myslel jsem si, že to bude trošku jinak, ale naopak mě zas překvapili někteří, u kterých jsem to opravdu nečekal, třeba ten, co se pořád převlíká a měl namalovanej obličej, víš kdo.

Jasný, Elgroth. A myslíš si, že bys to na stagi v rapcitaci zandal líp než soutěžící?

To si nemyslím, protože to není to, v čem já víceméně vynikám, v technickém rapu a rapu samostatném. Nemyslám si, že bych uměl dobře recitovat, nikdy jsem v tom úplně nevynikal, takže si nemyslím, že bych to dal lépe. Možná třeba acapellu.

A jak se ti líbí prostor, ve kterém se dneska finále odehrává? Co říkáš na to, jak to tu celé organizátoři připravili.

Prostor ma uplně dojebal, vyzerá to tu mega. Nevím, kdo to tu vymyslel, ale vypadá to tu fakt skvěle, jedna stěna je dokonce popsaná mými texty, je to super, fakt se mi to líbí.

Strapo
Strapo

Finálové battly byli oproti krajským kolům na mnohem vyšší úrovni, všichni soutěžící měli své texty precizně nacvičené a většina je uměla i nazpamět, což mohlo být také jedno z plus pro rozhodování poroty. Ta to často měla opravdu těžké a duely se musely prodlužovat o další kola. Do semifinále se probojovali tři Slováci (Šugy, Zitron, Adam Kmeť) a jeden Čech, budoucí vítěz Elgroth. Všech čtyř jsme se ještě před samotným semifinálovým kolem zeptali na pár otázek.

Koho bys vzal s sebou, pokud bys vyhrál 2 letenky do Brooklynu, o které se tu dnes soutěží?

Elgroth: Hele já nad tim nepřemejšlim, fakt nevim, ale asi slečnu no.

Šugy: Sebe, dvakrát.

Zitron: Určitě bych zvažoval, koho vzít ze svých nejbližších, ale jelikož mám frajerku, tak bych musel vzít ji.

Adam Kmeť: Kdybych vyhrál, určitě bych s sebou vzal přítelkyni. Na takový pekný výletík.

Vlevo Šugy.
Šugy (vlevo) tleská svému soupeři v osmifinálovém kole.

Věříš, že můžeš být letošní vítěz? Jaké si myslíš, že máš šance?

Elgroth: Jak řikám, fakt nad tim vůbec nepřemejšlim. Jenom se snažim pobavit sebe a ostatní.

Šugy: Nechci o tom dopředu moc mluvit, závisí to na tom, jaké si lidi vyberou tracky a jaká bude celkově atmosféra.

Zitron: Nijak to neanalyzuju, jdu teď do semifinále hlavně si to užít. Když postoupím, postoupím, když ne, tak se nic neděje.

Adam Kmeť: Konkurence v tomto ročníku je opravdu dobrá, už tím, že tu jsou i bratia Češi, kteří jsou nadupaní, mají to nastajlované, mají vyšperkovanou flow, takže jsem moc rád, že jsem se vůbec dostal do semifinále, že mě podrželo publikum i porota. Nevím, jakou mám šanci, ale jsem rád, že jsem postoupil, a naplno si to užiju.

Zitron přednáší.
Zitron rapcituje.

Co myslíš, že je recept na úspěch v této soutěži, v rapcitaci?

Elgroth: Nevim, asi udělat show.

Šugy: V každém kole je to podle mě specifické. Žádný recept asi neexistuje, je to hop nebo trop. Mě dostalo takhle daleko asi to, že ľúbim nadávať.

Zitron: Ani nevím, podle mě si to užívat, být spontánní a uvolněný, hlavně to nebrat vážně, ale bavit se… mať to v piči.

Adam Kmeť: Nevím, jaký je recept, ale myslím si, že každý by měl být sám sebou, dělat to, co ho baví, tak, jak to cítí, a na nic si nehrát. To je podle mě univerzální klíč na všechno.

Mistr převleků - Elgroth.
Mistr převleků – Elgroth.

Co tě přimělo přihlásit se do této soutěže, bylo to z hecu kámošů, nebo sis prostě sám věřil?

Elgroth: Tak nějak napůl, já vlastně ani nevěděl, že něco takovýho existuje, ale kamarád, se kterým se známe z Plzně a co pořádá hudební akce, mi poslal odkaz na tuhle soutěž a ze srandy mi napsal, jestli to nechci zkusit. Tak jsem mu řekl: “Proč ne, proč to nezkusit.” Měl jsem čas, tak jsem šel no.

Zitron: Já jsem velký exhibicionista, to je jedna věc. Strašně mě baví předvádět se, ale zároveň mě do toho hnali i lidi. Z části určitě mnou samotným a z části díky kámošům.

Adam Kmeť: Přihlásil jsem si z vlastní iniciativy a to protože rád přijímám nové výzvy a rád potkávám nové lidi. Chtěl jsem vyzkoušet, jak to bude vypadat, a shodou okolností jsem se dostal až do velkého finále.

Sympaťák Adam Kmeť se dostal až do samotného finále.
Sympaťák Adam Kmeť se dostal až do samotného finále.

A jak to nakonec dopadlo?

Do finálového kola se za Slovensko probojoval Adam Kmeť a proti němu nastoupil již zmiňovaný Elgroth. Ten na Adama vyrukoval s dalším horror-core textem v kontrastu s infantilním převleku. Ten se však porotcům moc nezamlouval a od finalistů si vyžádali další kolo. Po něm však už bylo všem, včetně porotců, jasné, že nemůže vyhrát nikdo jiný než Plzeňák Elgroth. Ten se tak mohl radovat z mezinárodní trofeje a dvou letenek do newyorského Brooklynu.

„Kluci si tady hrozně mákli, nemám k tomu slov. Hrozně se mi líbí na tý partičce studentů, který to celý organizujou, že do toho jdou strašně po hlavě. To jsou lidi, který to chtěj opravdu dělat, a je to vidět. Že to nemaj jako job, že to maj jako něco, co je baví a berou to jako svojí srdeční záležitost. Což je v dnešní, přestřelený době fakt fajn. Díky jim za to,“ komentuje Elgroth práci studentů, kteří celou akci pod záštitou společnosti Red Bull uspořádali.

Red Bull Hviezdoslavov-Máchův Brooklyn je tedy za námi, a tak se můžeme těšit, s jakou další originální a atraktivní soutěží Red Bull v příštích dnech či měsících přijde. Sledujte dál CZECHMAG, kde Vás budeme o všem informovat!

Zbytek fotografií najdeš na našem Facebooku. Sleduj také oficiální videoreport na www.redbull.sk/brooklyn.

foto: Honza Faltus

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit