Znáte ten pocit, kdy je venku hnusně, prší, bouřka bije do uší? Máte špatnou náladu a cítíte se osaměle a jinak než obvykle? Chytáte z toho “depky” a nejraději byste zůstali celý den v posteli a nic nedělali? Ne, nebudu váš psychiatr na takovéto nálady, ale mohu vám doporučit kvalitní rap do vašich uší, tématicky k počasí – do deště.

Vybral jsem pro tebe pět rap tipů, které stojí za to zkusit a poslechnout si. Výběr interpretů jsem se snažil vyvážit známějšími lidmi, ale také naopak. Přeji příjemné čtení a poslouchání zároveň.

Eminem – Legacy

Jak jinak začít než ikonickým Eminemem. Ihned, co si pustíte tento song, uslyšíte skvělý beat doplňující padající kapky deště. Co víc nám může pasovat do tohoto počasí? Eminem v první sloce popisuje svoji odlišnost, když byl malé dítě. Šikanovaný, osamělý, divný, bez otce a s matkou, která na něj kašlala. Přesně toto byl Eminem jako dítě. V druhé sloce popisuje jeho divný teenagerovský život. Tentokrát to je kluk, kterého všichni berou za nerda. Stále má sluchátka na uších a ten odpor k němu se nijak nezlepšil. Třetí slokou uzavírá tento příběh jako člověk, který je vyrovnaný sám se sebou. Nezajímá ho, co si o něm kdo myslí, a je hrdý na to, že je divný. Tím to nekončí, protože tento track je geniální svojí lyričností. Ptáte se proč? Jednoduše protože každý rým ve všech tří slokách končí na “in”, “aw” a “eye”. Jedním slovem Rap God. Píseň plná smutku a osamění je dokonalou volbou do tohoto počasí.

Schoolboy Q ft. Raekwon – Blind Threats

U Schoolboye není těžké najít opravdu depresivní track z pohledu drogově závislého nebo na dně ležícího jedince. Tím pádem výčet jeho tracků spadajících do tohoto tématu je značně větší. Ještě než začnu mluvit o samotné písni Blind Threats, vytknul bych věci jako Sacrilegious, Oxy Music, Prescription/Oxymorone nebo Blessed. Vrhněme se tedy přímo na song Blind Threats, který se nachází na desce Oxymorone a hostuje na ni Raekwon z Wu-Tangu. Groovy a.k.a Schoolboy je v tracku v depresích. Rapuje o ulici, o tom, jaké to je nemít nic a jediná budoucnost je stále prodávat drogy. Stále se vše opakuje a dostává se do víru, v kterém se už ztrácí. Klade si otázky typu “Proč žít, když stejně všichni umřeme?” Je na dně a začíná zpochybňovat víru v boha. Modlí se každý den a k ničemu to není a poukazuje na spoustu lidí, kteří se začínají modlit až ve chvíli, kdy jsou v úzkých nebo pokud jsou svátky jako Vánoce, Velikonoce nebo Díkuvzdání. Raekwon završuje píseň slokou z pohledu velkého zvířete, které má pod kontrolou pouliční byznys. Pokud se cítíš až tak špatně, že se dokážeš ztotožnit s touto skladbou, tak tě opravdu lituji.

Earl Sweatshirt – Grief

Earl Sweatshirt byl známý jako důležitá součást Odd Future Wolf Gangu, který měl na starost Tyler The Creator. Jeho debutové album Doris vydané ještě pod Odd Future si nevedlo v amerických žebříčcích a recenzích vůbec špatně. Bohužel po rozpadu celého Wolf Gangu se Earl vrhl na svoji čistě sólovou kariéru a tento rok vydal své druhé studiové album I Don’t Like Shit, I Don’t Go Outside: An Album by Earl Sweatshirt z kterého pochází náš song. Track Grief byl pravděpodobně nahrán pod užitím drog a samotná tématika se nese na stejné vlně. Earl ze sebe dává pocity a myšlenky ženoucí se v jeho hlavě pod polykáním Xanaxu a dalších drog. Tuto píseň bych doporučil tehdy, pokud chcete nahlédnout do mysli rappera užívající si chvilky s Xanaxem a samotou. Pro odlehčení Tyler The Creator naráží na tento track ve své poslední písni “Fuck It”. Dělá si srandu, že kdyby užíval drogy také, možná by jeho písně byli stejně” hluboké” jako Earlovo. Spory mezi nimi jsou stále, takže není divu, když Tyler občas vystřelí nějaký “diss” na někoho z členů bývalého Odd Future Wolf Gangu.

Jay Rock ft. Busta Rhymes – Fly on the Wall 

Jay Rock nedávno vydal své nové album “90059” a je to neskutečně procítěná deska s jedním trackem lepším než druhým. Fly on the Wall je předposledním trackem na této desce a hostuje na ní velmi dobrý přítel Jay Rocka, nikdo jiný než Busta Rhymes. V první sloce Jay Rock popisuje příběh a růst malého černého kluka vyrůstajícího v ghettu. Celá sloka psaná v třetí osobě je bezpochyby mířena na samotné dětství a vyrůstání Jay Rocka. V druhé sloce je tento kluk už dospělým a zjišťuje, že peníze jsou to nejdůležitější, již není dítě a vidí věci jinak. Tento storytelling se zvrtne a končí vraždou mladé dívky, při tomto konci příběhu vás děj pevně chytne a donutí vás ukápnout nějakou slzu nebo se alespoň zamyslet. Třetí sloky se konečně ujme Busta Rhymes a víceméně sděluje všechny své pocity a city Jay Rockovi. Vzkazuje mu, že tu pro něj bude i v těch nejtěžších chvílích. Také vyjadřuje Jay Rockovi hrdost a vzdává mu hold za to, kam až to dotáhl, protože ho znal už při začátku své kariéry. Nejgeniálnější na tom vše je, že všechny sloky jsou psané z pohledu mouchy na zdi, která pozoruje životy lidí. Track je neskutečně procítěný a pokud vám budou po okně stékat kapky deště, přidá to na dramatičnosti a kráse.

The Underchievers – Chasing Faith

Tyto dva mladičké talenty jsme mohli vidět dokonce u nás v Praze v Roxy na společné tour s Flatbush Zombies. Věřím, že o nich ještě uslyšíme, protože svoji novou deskou strkají do kapsy spoustu přehypeovaných jmen a jsou opravdu velkou budoucností. Chasing Faith je track právě z nové desky, na který byl natočen i videoklip, ale pouze na krátký kus písně, protože se s ním střídají ještě další dva songy. Co říct k samotné písni? Je to opravdu silná věc, která by vás měla zaujmout svojí sílou a hloubkou. V songu je hlavním tématem víra, výběr životní cesty a otázka “temnota nebo světlo?“. V podání těchto dvou mladíků to není žádná vyměklotina jako Suvereno, ale cítíte z toho opravdovost a skutečné pocity. Kdo chce zkontrolovat dva mladičké talenty, které budou opravdu vysoko, tak mohu jedině doporučit.

Toto je samozřejmě pouze zlomek z toho, co je v oběhu, proto se podělte o své tipy na rap do deště a depresivních nálad i vy např. v komentářích!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit