Poslední dobou se čeští filmaři drží barvitého programu… krimi k snídani, krimi k obědu, krimi k večeři a možná ještě krimi k nočnímu přepadení ledničky. Občas tuto pestrou řadu protne nějaká ta pohádka, aby se neřeklo, že jsou Češi příliš frustrovaný národ. Ale co kdyby se objevil někdo, kdo tento již celkem otravný stereotyp rozbije a přijde s něčím, co nejen není na české scéně obvyklé, ale dokonce nevídané? První postapokalyptický film v české krajině – Drsný spasitel.

drsný spasitel plakát

Vše začalo knihou Miroslava Žambocha, jednoho z nejúspěšnějších autorů tohoto žánru v našem malebném srdci Evropy. Kniha Drsný spasitel se dostala do rukou mladého nadějného režiséra Jaroslava Šetek, který byl po jeho přečtení knihou tak pohlcen, že nedal jinak, než že z díla udělá velkofilm. A jak to tak u umělců bývá, nezůstalo jen u nápadu. Po půl roce se mu podařilo oslovit autora, který se sám chopil scénáře a již za rok ho nadšený Jaroslav Šetek a jeho SB Corporation kupovalo v symbolickém kabátě jedné koruny.

Česko v postapo kabátě, aneb potom, co byl Kristus na kříži podruhé

A o čem, že tato onanie pro milovníky steampunk-scifi a fantasy je? Nečekejte nic ohraného či průměrného. Tento děj se zcela vymyká klasickým fantazárnám. Chlápek v kápi s umělým techno-okem, vidícím do odlišných sfér vnímání, žije ve válkami zbídačeném světě, prožívajícím právě dobu krachu. Je to svět plný nestvůr, vlkodlaků, upírů… a lidí. No, lidí. Svět, jaký známe dnes, je zde mýtus jak z knížky od Jiráska. Kdybyste se někoho z tamních obyvatel zeptali, kde si tady můžete koupit tenisky, asi by vám doporučil psychiatra. Místní již obchody nezažili a i kdyby ano, stejně by na velké nedělní nákupy nechodili. Tak trochu jim veškerý ten free time spořádá starost, jak si zachránit vlastní krk a nepřijít při tom o velké množství tělní plochy. Spasitel se potlouká světem se svým věrným techno ořem pod sebou a brokovnicí a granátometem hezky při ruce. Živí se jako námezdní lovec a prodavač věcí, které najde v opuštěných vesnicích. Hledá svou duši a pravdu o své minulosti všude, kde se dá a kde z toho koukají nějaké ty kšefty. Co se týče té minulosti, tak je to celé takové složitější. Jaksi mu ji komplikuje zjištění, že v nějaké z etap jeho podivného života byl velitelem armády nestvůr a to ke všemu tomu ještě v době, kdy se toho dost pravděpodobně někdo všiml – v největší bitvě doby, v bitvě u Sevastopole.

autor: Kenji's ShotBook
autor: Kenji’s ShotBook

Drsně spasené prostředí

Postapo se v dnešní době těší velké oblibě. Lidé mají rádi katastrofy a ještě lépe, když se dějí v prostředí nadpřirozeně přirozené grafiky. A tak ačkoliv se jedná o projekt nízkonákladového formátu, již v době příprav má velkou popularitu. Režisérovi se totiž přihlásilo nemalé množství nadšenců vlastnících propracované kostýmy ve steampunk či postapo ladění, takže o vybavený komparz bylo rázem postaráno. Kostým hlavního hrdiny měl ovšem trochu delší cestu. Přistál na Spasiteli až z Londýna, přímo s podpisem tamní návrhářky Michaely Adam. O autentickou atmosféru a fantasticko-technologicky otrhané démony se postarají 3D efekty a modely v rukou mágů grafického světa. Kdo čeká na akci, tak čeká u správného velkodíla. Uvidí tu bojové prvky, které ještě v žádném filmu použity nebyly. Navíc to nezůstane jenom u pěstí a low kicků, ale ke svému se přitočí i nadšenci pro chladné a palebné nářadíčko. Kromě toho, že choreograf je prostě profík, hlavní hrdina studoval 25 let bojová umění a je mistrem ČR v thajském boxu.

drsný spasitel 1

Takže co více dodat? Zkrátka ať už chcete vidět něco, co ještě žádná česká ruka nevytvořila, či jste prostě blázen do fantasy, sci-fi, postapo, 3D efektů a podobného umění anebo nemáte rádi realitu, tedy její demolice Vám přijde vhod, těšte se na tento snímek. Bude to zážitek, který nebudete chtít zažít pouze jednou.

autor: Kristina Klaudyová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit