J.R.R Tolkien – zakladatel fantasy žánru, jak ho známe dnes a tvůrce světa zbožňovaného fanoušky po celém světě. Jeho Pán prstenů a Hobit se stali legendami, stejně tak, jako jejich filmové verze. Jenže dílo tohoto génia sahá mnohem dál a zmíněné příběhy jsou jen střípky rozsáhlého celku.

Svět, ze kterého pochází, se v plné kráse rozprostírá například v „kronice“ Silmarillion nebo sbírce Nedokončené příběhy, z níž se pod světla reflektorů pomalu dostává nový kousek, Horn of Gondor. Tentokrát v tom ale mají prsty Češi.

Za vším stojí umělecký spolek Rosenthal, který se zabývá vlastní filmovou a divadelní tvorbou. Jak sami uvádějí, jsou zarytými Tolkienovými příznivci, a tak nemohli jinak než na jeho počest zpracovat do filmové podoby další úsek neuvěřitelné historie Středozemně. A to s jasným cílem. S co možná největší autenticitou natočit krátkometrážní snímek sledující cestu gondorského bojovníka, Borondira, jenž byl vyslán, aby našel ztracený národ Pánů koní a požádal je o pomoc Gondoru v nadcházející velké a kruté bitvě.

Ačkoli se jedná o film takříkajíc od fanoušků pro fanoušky, nečekejte žádné amatérské video. Opak dosvědčuje nejen profesionální technika, která je povinnou samozřjemostí, ale i fakt, že bude příběh natáčen v originálním jazyce, tedy angličtině. To by samo o sobě nebylo nic zas tak výjimečného. Co už ale překvapit rozhodně může, je skutečnost, že kromě tzv. Common Speech, jak ji obyvatelé Středozemě nazývají, zde uslyšíte i dialogy například v Černém jazyce Mordoru.
Lingvistická stránka však není jediným tahákem. Roky věnované pečlivému studiu historie, kultury a politiky Středozemě obrátili tvůrci ve věrné kostýmy i napodobení charakteristik jednotlivých národů ve filmu zachycených.

Ani herci nezůstanou pozadu. Hlavních rolí se chopili profíci ze skupin Merlet a Maledictus. Ti stojí právem na předních příčkách českého šermu a podíleli se na takových dílech jako jsou Letopisy Narnie nebo seirály Knightfall a Mušketýři z produkce BBC.

Jak už to ale bývá, film stojí nějaký ten zlaťák, a to i v případě, že tvůrci do své kapsy nechtějí ani jeden. Proto svůj záměr pověsili před pár dny na Kickstarter a doufají, že se jim podaří vybrat částku, která by jejich dlouholetý sen umožnila.
V případě, že by se jim ale do rozpočtu sešla suma větší, chtějí posunout svou představu ještě dál a z 15minutového filmu udělat celovečerní zážitek se vší nezbytnou parádou.

Pokud vás tedy projekt zaujal, máte ještě pár dní na to ho podpořit a získat samozřejmě i zajímavou, originální odměnu. Každopádně držíme jako oddaní tolkienovští fanoušci palce a věříme, že nám na obrazovky přistane ta nejlepší možná verze.

autor: Kristina Klaudyová 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit