Donald Trump. Fenomén posledních dvou let. Excentrický miliardář, kandidát na prezidenta Spojených států amerických, který začal svoji kampaň výpady vůči mexičanům, které nazval znásilňovači, vrahy a drogovými dealery. Udeřil těžkou ránu Republikánské straně, za kterou kandiduje, jejíž nejvyšší členové začali proti němu veřejně vystupovat a dokonce se mu povedlo rozdělit Ameriku na několik nesmiřitelných táborů. To je ve zkratce Donald Trump.
Letošní volby amerického prezidenta ruší všechny zažité pořádky. Republikánská média nepodporují svého kandidáta a dokonce vyzývají čtenáře k jeho bojkotu. Na mýtinzích jsou k vidění situace, kdy bílí vyhazují černochy nebo zakrývají protestní cedule s názvy “no racism”. Měsíc před osudovým datem 8. listopadu se na veřejnost dostala nahrávka, na které Trump říká, že jako hvězda si může s ženami dělat cokoliv (“you can grab them by the p*ssy”) a v poslední debatě dokonce odmítl potvrdit přijmutí výsledku voleb, pokud by nevyhrál, což je v demokratický společnosti bezprecedentní krok.
“You can grab them by the p*ssy”
Dělá jeden kontroverzní krok za druhým, díky kterým si sám podkopává nohy, ačkoliv některé jeho názory a nápady pod vším tím balastem mají dobrý potenciál, i když je těžké to přijmout. Chce, aby všechny státy NATO platili stejné procento HDP jako USA. Chce co nejdřívě ukončit válku v Sýrii a je mu jedno, jestli z toho Amerika vyjde vítězně. Rád by snížil daně. Do veřejné diskuze chce přinést muslimskou problematiku a chce zlepšit kontrolu hranic.
Problémem je, že Trump celkově politice moc nerozumí (je to vůbec první americký prezident, který nikdy nebyl v politické či veřejné funkci), štve proti sobě různé skupiny obyvatel, urazil ženy, urazil postižené, urazil válečné veterány nebo americké hrdiny, přijal podporu od šéfa Ku Klux Klanu, myslí si, že klimatické změny jsou hoax, v živém přenosu deklaroval, že by demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou poslal do vězení, či vyzval Rusko aby jí hacklo, chválí Putina nebo dokonce Saddáma Husajna, chtěl by zabíjet rodiny mrtvých teroristů, což je přímo válečný čin a díky jeho rétorice se politická kultura ve Spojených Státech zásadně proměnila v populistický sled polopravd a pomluv.
Jsem sice podporovatel Hillary Clinton, nicméně vše výše pojmenované je založené na samotných činech, slovech a tweetech Donalda Trumpa. I tak ale uvidíme, jaké jeho prezidentsví bude. Možná nás nakonec Trump ještě mile překvapí.