Bastille, Elton John a Tom Odell, tak vypadal napěchovaný kulturní kalendář pro 26. listopad 2016, kdy v Česku britská kapela vystoupila naposledy. Dva a čtvrt roku uplynulo jako voda a kapela, v čele s charismatickým Danem Smithem, je zpět!

V kuchyni Bastille se toho za poslední rok urodilo skutečně mnoho a většinu loňského roku tak kapela strávila prací na nových písních. Ty pak v různých verzích postupně představovali na koncertech, až z nich vznikly hotové skladby v podobě, které i 21. 2. zazněly na koncertě v nabitém Foru Karlín během Still Avoiding Tomorrow Tour, tedy hned druhý den po udílení cen Brit Awards.

Kvalitní předvoj

Aby Bastille dostáli statusu kapely numero uno, předskokany jim byly hned dvě skupiny. Šanci zazářit po boku Britů dostaly formace Force a Lewis Capaldi. Druhá jmenovaná šanci využila opravdu na maximum a za půl hodiny přenesla na posluchače velmi optimistickou náladu. Členové obou předkapel se po svých vystoupeních odebrali do publika, odkud s nadšením sledovali vystoupení londýnských sympaťáků.

Čeština je hra

Po úvodním setu za plentou, přes kterou běžel odpočet a projekce, se sálem nesl hlasitý řev, jež značil jediné: JSOU TU! Čtyřčlennou formaci na turné rozšířil kytarista, pianista a zpěvák Charlie Barnes, který společně s ostatními zpíval i vokály. Hlavní pozornost na sebe ovšem celý večer strhával charismatický frontman Dan Smith. Ten vlétl na jeviště jako uragán, oblečen do zelené mikiny s kapucí a kšiltovky, jak u něho bývá zvykem. Poté, co ho publikum přijalo s otevřenou náručí, nebál se ukázat, jak se lingvisticky na čtvrteční večer připravil a pozdravil publikum celkem ucházející češtinou: „Mluvím hezky česky. Jsme Bastille. Jak se máte? Díky,” čímž ještě více “stoupl” u publika v ceně. Večer si náležitě užíval, jel na plný plyn a po podiu energicky poletoval ze strany na stranu. Opět nezklamal ani svými typickými pohyby. I když se během roztomilých otoček a poskoků k publiku často otáčel zády, na atmosféře to neubralo.

Jasný názor na Brexit a Trumpa

V průběhu dalšího „talk okénka“ došlo na velmi ostré výrazy, kterými se frontman vyhradil proti Brexitu a nazval ho „bullsh*tem“. Mimo to počastoval několika pejorativními výrazy i amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Když nemůžeš, lehni si

V první části zazněly známé a svižné hity jako Quarter Past Midnight nebo Send Them Off. Prostřední a pomalejší pasáž koncertu pak frontman, oděn do růžové bundy s kapucí, odzpíval vleže na pohovce s nápisem, podle posledního alba Doom Days, umístěné na pohyblivé točně. Během večera bylo použito ještě několik rekvizit a audiovizuálních prostředků, jako například polorozbořené dveře, které se objevily před hitem Pompeii, stínohra a působivá projekce doplněná o několik nahrávek a komentářů – například již zmíněného Donalda Trumpa.

(Ne)oceněný talent

Před Bad Blood přivítala kapela na pódiu předskokana Lewise Capaldiho. Ten následně odzpíval s Danem celý song. Prahu tak přesvědčil o tom, že nominace na letošní Brit Awards a ceny MTV nedostal náhodou.

Péro z gauče s batikovaným trikem

Po klidné pasáži na otáčivém křesle, to už byl opět ten “starý dobrý” Dan, který lítá z jedné strany podia na druhou, srší energií a hecuje publikum. Zbytek kapely se kromě doprovodných vokálů nijak neprojevoval, ani nepromluvil. Během (mega)hitů Pompeii, Good Grief a Laura Palmer frontman sundal bundu a před publikem se objevil v batikovném barevném triku. Během diskotékového hitu Real Of The Night pak vyzval publikum, aby si před energickým a vysloveně patřícím refrénem sedlo na bobek a následně vyskočilo. Během přídavku došlo i na aktuální hit Happier, na němž kapela spolupracovala s producentem Marshmello a píseň Flaws. Tu Dan odzpíval z velké části v publiku a následně pak na stupínku vedle zvukařského pultu, kam se za doprovodu bodyguardů prodral hustým davem. Poté proběhl zpět na stage, kde roztančená show o třiadvaceti skladbách došla ke svému závěru.

foto: Zuzányje

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit