Že vyhrál Donald Trump, už po dnešním ránu ví každý. Ale jak vypadá takové sledování výsledků voleb, které trvá několik hodin?

Včera v pražském Café Neustadt celou noc probíhalo promítání CNN o výsledcích amerických voleb, ve kterých se nejen hlasovalo o prezidentovi USA, nejmocnější osobě na světě, ale i o členech kongresu a senátu.

Promítání začalo o půlnoci, kdy se v Americe uzavřeli první volební místnosti a od té chvíle by se emoce v naplněném prostoru mohly krájet. Šlo to jak na horské dráze. Jednu chvíli vedl s náskokem Trump, poté ho překonala Clintonová, vedení zas sebral Trump a tak to šlo pořád dokola.

Zpravodajský kanál CNN ukazoval průběžné výsledky ve všech okrscích všech států, kolik procent okresů už bylo sečteno, kolik lidí volilo a pro koho a kolik procent to dělá pro jednotlivé kandidáty. Může to znít jako nuda, ale opak je pravdou. Všichni napjatě několik hodin koukají na čísla, která znamenají všechno a snaží se u toho taktizovat a počítat, kolik kde je potřeba procent. Přece jen jde o nejdůležitější volby na světě a v Neustadtu si to všichni uvědomovali.

Prostor byl natolik plný, že lidi postávali mezi stoly, u baru, venku, v chodbě… Lidi všech věkových kategorií. Studenti ze střední, studenti z vysoké, profesoři, umělci, dospělí. Byla to zajímává směs lidí, která k mému překvapení skýtala fanoušky Donalda Trumpa i v tak hipsterském místě, jakým Neustadt je. K žádným konfliktům ale nedocházelo. Všichni se bavili se všemi a klidně byli u jednoho stolu dohromady fanoušci Clintonové a fanoušci Donalda Trumpa s už legendárními kšiltovkami “Make America Great Again”.

Celou noc provázela přednáška profesora politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který vysvětloval americký volební systém, dával vše do historických kontextů a chvílemi i komentoval aktuální výsledky. I když to postupně kolem čtvrté hodiny ranní začal pomalu vzdávat a jen nevěřícně kroutil hlavou.

Já osobně jsem fandil Hillary Clinton a tak se u mě po celou noc střídaly návaly nervozity, štěstí, očekávání a nakonec i zmaru a smutku. Bylo to jako sledovat závody Formule 1 až na to, že tohle nebyl závod, který se jede každý rok. Tohle byl závod, který rozhodne o příštích čtyřech letech, což si všichni uvědomovali.

Nikdy bych do sebe neřekl, že se budu celou noc, nonstop koukat šest a půl hodiny na výsledky voleb, které ani nebyli u nás, ale i tak jsem byl mile překvapen, že je to zábava, která vám nažene do těla tolik adrenalinu, jak už dlouho nic jiného.

Mě osobně sice mrzí, že Hillary Clinton nevyhrála, protože si nemyslím, že by Donald Trump i přes nějaké své dobré nápady byl vůbec způsobilý vést tak velkou zemi, jakou Amerika je, a s úctou obhajovat práva všech občanů své země bez excesů a urážek, které v podstatě dělal a říkal po celou dobu prezidentské kampaně. I tak se ale nechám rád překvapit a budu jen doufat, že mě nakonec Donald ještě mile překvapí.

Včera večer jsem říkal, že tohle je finále velké reality show. Mýlil jsem se. Tohle bylo teprve zakončení první serie.