Donald Trump se stal prezidentem. Ještě před rokem by si snad nikdo nepomyslel, že na schodech kongresu Spojených Států bude opravdu stát s rukou na Bibli přísahající excentrický miliardář Donald Trump. Jenže v listopadových volbách vyhrál nad svou demokratickou soupeřkou Hillary Clinton a celá liberální společnost se zhrozila.

Myslel jsem, že ten sevřený pocit v žaludku přestane. Že si řeknu, že jde jen o blbý volby, který za čtyři roky budou zase. Jenže ten pocit zůstává. Snad se i zvětšuje. Už jen při vyslovení jména Trump se mi dělá husí kůže a dostává se znechucení, koho si Amerika zvolila. Ona si ho ale Amerika v podstatě ani nezvolila. Hillary Clinton dostala o dva a půl miliónů hlasů víc, jenže na volitele jednotlivých států to bohužel projela.

Do Bílého domu se tak dostal člověk, který by tam v dnešní době vůbec neměl být. Jeho život je prodchnut rasismem, disrespektováním žen, nezájmem o moderní technologie a jednoduchým urážením každého, kdo ho zkritizuje. Ještě pár týdnů nazpět se snažil bagatelizovat ruské hackerské zásahy v průběhu voleb, než uznal, že to je pravda.

Snažím si říkat, že by ho mohli jeho spolupracovníci usměrnit. Lidi, které si vybral do vlády. Bohužel se tady žádná moc velká naděje najít nedá. Ministrem zahraničí bude Putinův kámoš, který dokonce získal “řád čestného přítele Ruska”, ministrem spravedlnosti má být ultrakonzervativec, jenž nenávidí LGBT komunitu, hlasoval proti zákonu na ochranu napadených žen nebo zavtipkoval, že jediný problém, který měl s členy Ku Klux Klanu, bylo jejich používání drog, a ministrem energetiky se stane bývalý texaský guvernér, jenž je známým odpůrcem globálního oteplování.

Hlavním poradcem samotného Trumpa má být Steve Bannon, šéf protivládního webu BreitBart News, jenž přiživuje fámy, konspirační teorie, antisemitický a další diskriminační nálady a americkým viceprezidentem bude Mike Pence, jehož jméno by mohlo být antonymem k slovu “liberalismus”.

Politické otázky jsou jedna věc, lidská práva jsou ale věc druhá. Demokratům se nadává, že jen na Trumpa nadávají a nedokáží se s jeho výhrou smířit. Herci broadwayského muzikálu Hamilton se o to pokusili a během představení poprosili viceprezidenta Mike Pence, který zrovna v sále byl, aby on i Trump měli rovný přístup ke všem lidem jakékoliv rasy a sexuální orientace. Přesněji řekli: “Jsme rozmanitá Amerika, která je znepokojená a má strach, že nás vaše nová vláda nebude chránit… Věříme, že vás tato hra inspirovala k tomu, abyste hájil americké hodnoty a pracoval ve jménu nás všech.” Trump to ale na svém Twitteru okomentoval slovy, že byli herci velmi drzí a měli by se omluvit.

Stejně jako v Evropě, tak i v USA se k moci dostal člověk, co nehodlá respektovat fakt, že společnost už neznamená jen “bílí heterosexuální muž jako hlava domácnosti”, ale hlavně svojí vulgární a buranskou mluvou zas o něco víc snižuje chování celé západní společnosti.

Možná jsou moje obavy přehnané. Možná je moje vidina světa špatná, když čtu pozitivní ohlasy svých spoluobčanů. Třeba se z Donalda Trumpa nakonec stane jeden z nejvýznamnějších amerických prezidentů, který se bude řadit mezi Washinghtona, Lincolna, či Reagana, a povede se mu z Ameriky udělat “zase”, jak on sám s oblibou říká, “velkou zemi”. Zatím mi je ale stále špatněji s každou blížící se hodinou jeho inaugurace.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit