Zhruba 22 000 studentů se každý rok setká na své cestě za vysokoškolským vzděláním se Scio testy. Oficiálně se označují jako Národní srovnávací zkoušky a na základě jejich výsledku dnes přijímají desítky fakult v České i Slovenské republice. Pokud vás letos tento test čeká, možná vám pomůže pár tipů na to, jak se s ním úspěšně vypořádat.

1. Hlavně zůstat v klidu

Zní to sice velmi banálně, ale je to opravdu těžké, nenechat se rozhodit před testem. Před testem, který rozhoduje o tom, zda vám budou otevřeny dveře vysněné vysoké školy, nebo ne. Přitom právě dobré psychické rozpoložení je jeden z faktorů, který má pozitivní vliv na váš výsledek. Takže nepodceňte psychohygienu. Před zkouškou se pokuste sami uklidnit. V kreativitě i ve způsobu, jakým toho dosáhnete, se meze nekladou. Klidně si pusťte oblíbené video, song, jděte se proběhnout a pročistit hlavu, nebo se jen párkrát zhluboka nadechněte. Dělejte to, o čem víte, že vám prospívá a dokáže vás to zklidnit.

2. První pokažený test není žádnou pohromou

Využijte toho, že můžete jít na několik termínů zkoušky. Ten první můžete brát jako „testovací“. Během něj poznáte, co s vámi dělá atmosféra zkoušky, nové prostředí i to, jak zvládáte časový limit. Příště už budete mít lepší představu o tom, co vás během zkoušek bude čekat a nemusíte se tolik obávat. Navíc fakulty obdrží pouze váš nejlepší výsledek, takže nevadí, pokud se nějaký váš pokus příliš nepovede. Vyzkoušet si test „nanečisto“ můžete i doma, ale chce to opravdu dodržet striktně všechny podmínky, včetně časové dotace, abyste měli alespoň hrubou představu o průběhu zkoušky.

3. Štěstí přeje připraveným

Je to staré a otřepané rčení, ale platí i v případě národních srovnávacích zkoušek. Kvalitní příprava je jeden z předpokladů pro získání dobrého výsledku. Je jedno, jestli se budete učit sami doma, v kavárně se spolužáky. Jestli budete vycházet z offline materiálů, nebo se zapíšete do online kurzů, či klasických skupinových přípravných kurzů. Na výběr je široká paleta možností, jak se přípravy zhostit. Důležité je přípravu dobře rozplánovat a načasovat, abyste během ní stihli projít vše, co potřebujete. A pokud nevíte, kde začít, tak se podívejte na stránky Scio, kde jsou testy z letošního roku volně ke stažení a podle nich získáte lepší představu o tom, na co se během přípravy zaměřit.

4. Čas neberte jako nepřítele

Většina studentů si stěžuje, že má na jednotlivé oddíly v testu málo času. O čem to vypovídá? O tom, že je úplně běžné, když nebudete stíhat vyplnit všechny otázky v testu – stejně jako většina ostatních. To znamená, že se nemusíte hned obávat špatného výsledku. Jelikož se jedná o test relativního výkonu, tak je váš výsledek porovnáván s ostatními účastníky v daném termínu. Takže pokud stejně jako vy nestíhali odpovídat ani oni, nebude vám to výsledný percentil nijak snižovat.

5. Informujte se, ptejte se a sdílejte zkušenosti

Sežeňte si maximum dostupných informací o národních srovnávacích zkouškách, které se vám můžou hodit. Hledejte je na webu i u kamarádů, kteří testy absolvovali. Zjistěte, na jaké komplikace při jejich řešení narazili? Která strategie jim nejvíce pomohla? Jakou časovou rezervu si nechali na přípravu? Kde a jak se připravovali? Co jim to ne/dalo? Co by vám doporučili? Zkrátka zkuste zjistit všechno možné i nemožné o testech i průběhu zkoušky a možnostech přípravy na ní, abyste se mohli dobře rozhodnout, jak k této výzvě přistoupíte a úspěšně ji zvládli.

Článek vznikl ve spolupráci se SCIO.cz

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit