Zhruba 22 000 studentů se každý rok setká na své cestě za vysokoškolským vzděláním se Scio testy. Oficiálně se označují jako Národní srovnávací zkoušky a na základě jejich výsledku dnes přijímají desítky fakult v České i Slovenské republice. Pokud vás letos tento test čeká, možná vám pomůže pár tipů na to, jak se s ním úspěšně vypořádat.
1. Hlavně zůstat v klidu
Zní to sice velmi banálně, ale je to opravdu těžké, nenechat se rozhodit před testem. Před testem, který rozhoduje o tom, zda vám budou otevřeny dveře vysněné vysoké školy, nebo ne. Přitom právě dobré psychické rozpoložení je jeden z faktorů, který má pozitivní vliv na váš výsledek. Takže nepodceňte psychohygienu. Před zkouškou se pokuste sami uklidnit. V kreativitě i ve způsobu, jakým toho dosáhnete, se meze nekladou. Klidně si pusťte oblíbené video, song, jděte se proběhnout a pročistit hlavu, nebo se jen párkrát zhluboka nadechněte. Dělejte to, o čem víte, že vám prospívá a dokáže vás to zklidnit.
2. První pokažený test není žádnou pohromou
Využijte toho, že můžete jít na několik termínů zkoušky. Ten první můžete brát jako „testovací“. Během něj poznáte, co s vámi dělá atmosféra zkoušky, nové prostředí i to, jak zvládáte časový limit. Příště už budete mít lepší představu o tom, co vás během zkoušek bude čekat a nemusíte se tolik obávat. Navíc fakulty obdrží pouze váš nejlepší výsledek, takže nevadí, pokud se nějaký váš pokus příliš nepovede. Vyzkoušet si test „nanečisto“ můžete i doma, ale chce to opravdu dodržet striktně všechny podmínky, včetně časové dotace, abyste měli alespoň hrubou představu o průběhu zkoušky.
3. Štěstí přeje připraveným
Je to staré a otřepané rčení, ale platí i v případě národních srovnávacích zkoušek. Kvalitní příprava je jeden z předpokladů pro získání dobrého výsledku. Je jedno, jestli se budete učit sami doma, v kavárně se spolužáky. Jestli budete vycházet z offline materiálů, nebo se zapíšete do online kurzů, či klasických skupinových přípravných kurzů. Na výběr je široká paleta možností, jak se přípravy zhostit. Důležité je přípravu dobře rozplánovat a načasovat, abyste během ní stihli projít vše, co potřebujete. A pokud nevíte, kde začít, tak se podívejte na stránky Scio, kde jsou testy z letošního roku volně ke stažení a podle nich získáte lepší představu o tom, na co se během přípravy zaměřit.
4. Čas neberte jako nepřítele
Většina studentů si stěžuje, že má na jednotlivé oddíly v testu málo času. O čem to vypovídá? O tom, že je úplně běžné, když nebudete stíhat vyplnit všechny otázky v testu – stejně jako většina ostatních. To znamená, že se nemusíte hned obávat špatného výsledku. Jelikož se jedná o test relativního výkonu, tak je váš výsledek porovnáván s ostatními účastníky v daném termínu. Takže pokud stejně jako vy nestíhali odpovídat ani oni, nebude vám to výsledný percentil nijak snižovat.
5. Informujte se, ptejte se a sdílejte zkušenosti
Sežeňte si maximum dostupných informací o národních srovnávacích zkouškách, které se vám můžou hodit. Hledejte je na webu i u kamarádů, kteří testy absolvovali. Zjistěte, na jaké komplikace při jejich řešení narazili? Která strategie jim nejvíce pomohla? Jakou časovou rezervu si nechali na přípravu? Kde a jak se připravovali? Co jim to ne/dalo? Co by vám doporučili? Zkrátka zkuste zjistit všechno možné i nemožné o testech i průběhu zkoušky a možnostech přípravy na ní, abyste se mohli dobře rozhodnout, jak k této výzvě přistoupíte a úspěšně ji zvládli.
Článek vznikl ve spolupráci se SCIO.cz