Češi jsou “psí” národ. Neříkej, že jsi nikdy nepřemýšlel nad tím, že si koupíš pejska – kámoše, parťáka, prostředek ke sbalení opačného pohlaví. Určitě ano!

Já jsem milovník psů už od narození. Vždycky jsem byla zachránce všech ztracených psů a bezhlavě jsem se vrhala na každého psa, kterého jsem viděla. V mých 10 letech jsme si pořídili prvního psa – křížence bůh ví čeho. Teď mi je 27 a světe div se – máme ho pořád. Je to ale takový “rodinný pes” a já jsem se rozhodla pořídit si vlastního. Už dlouho jsem měla vyhlídnuté plemeno Stafordšírského bulteriéra. Je to pes poměrně malý a přitom žádnej “smeták pro bárbínky”. Je to prostě pořádnej pes se skvělou povahou, ideální do pražského bytu. V tom jsem tedy měla jasno. Už asi tři roky před jeho pořízením jsem pokukovala po inzerátech, převážně a bohužel na Bazoši. Nešlo si nevšimnout rozdílu v cenách těch roztomilých štěňátek. Tak nějak jsem věděla, co znamená PP, neboli průkaz původu, lidově papíry. Moje bláhová domněnka tehdy byla, že pokud nechci chodit na snobácké výstavy, ony papíry nepotřebuji. Říkala jsem si, že je přece pes jako pes a nějaký papír k němu mě nezajímá. Jaké bylo štěstí, že jsem začala trochu pátrat a na Facebooku jsem se přidala do všech možných psích skupin, kde jsem postupně zjišťovala, co jsou to “množírny” a jaký je opravdový rozdíl mezi psem s PP a bez PP. Chceš to vědět taky? A víš, co jsou psí množírny? Ne? Tak čti dál.

Jak jsem po přečtení desítek příběhů o psech zachráněných z množíren zjistila, ony papíry mají doopravdy nějaký význam. Taková množírna je ve zkratce velkochov převážně moderních plemen, která jdou rychle na “odbyt”, tedy například francouzský buldoček, čivava, jorkšír, ale i můj milovaný stafbulík a spousta dalších. Jak to v takové množírně vypadá, nechtěj ani vědět. A nebo chtěj, a vygoogli si to – ale věř, že hezký pohled to nebude. Zvířata jsou většinou zavřená v klecích někde ve stodole, zanedbaná, nemocná, bez veterinární péče, některá nikdy neviděla denní světlo, hračku a třeba ani neumí chodit.
Dobře, tak alespoň jedna ilustrativní fotka.

zdroj: www.sherak.cz

Feny jen rodí štěňata jako na běžícím páse, a když dokončí tuto svoji úlohu, množitel je v lepším případě prodá, v tom horším nechá chcípnout. Myslím, že člověk, který má rád zvířata a chce si pořídit psa, takové šmejdy nebude podporovat koupí štěněte bez PP, jen aby ušetřil pár tisíc. Nehledě na to, že stejně nic neušetří, protože peníze ušetřené při koupi (a ještě mnohem víc) zanedlouho vrazí do veterináře. Štěňátko z množírny totiž vypadá stejně hezky a roztomile jako ostatní, ale časem přijdou nemoci nebo psychické problémy, které si nese od své týrané matky. Je zajímavé, že na psovi, kterého si pořizujeme jako kamaráda se snažíme za každou cenu ušetřit a pak jdeme a koupíme si iPhone za dvacet, klidně třicet tisíc. Tohle ale není jediný význam těchto papírů.

Papíry můžeš chápat taky jako takový rodný list psa. Vidíš v nich jeho rodokmen – rodiče, prarodiče, praprarodiče atd. K čemu je to dobrý? Třeba proto, že máš jistotu, že pradědeček tvé roztomilé čivavy nebyl Bernandýn. No, to jsem trochu přehnala, ale v podstatě jde o to, aby u jednotlivých plemen byl zachován jak jejich vzhled, tak hlavně jejich povaha. Když si kupuju stafbulíka, který má snad nejpřátelštější povahu k lidem, očekávám od něj, že nebude vrčet na cizí lidi nebo na děti. Pokud si ale koupím stafbulíka bez PP, tak na takováto očekávání nemám nárok. Když to trochu přeženu, tak vlastě každý pes bez PP je kříženec, protože není prokázán jeho původ a tím pádem ani povaha a vzhled.

Samozřejmě chápu, že někomu vůbec nezáleží na vzhledu psa a chce prostě jen parťáka a nechce se mu za něj dávat tisíce. I pro někoho takového existuje řešení! Jsou tady útulky přeplněné k prasknutí. Není nic lepšího a chvályhodnějšího, než si vybrat psa tam a dát mu šanci na lepší život.

No a jak to vlastně dopadlo s mým psem? Naštěstí jsem dostala rozum (ten jsem teda měla vždycky, ale byla jsem neinformovaná) a koupila jsem si fenku Stafordšírského bulteriéra s PP. Teď jsou jí dva roky, zúčastnili jsme se i pár “snobáckých” výstav s docela dobrými výsledky, sem tam děláme psí sporty a spoustu dalších aktivit, založila jsem si svoji chovnou stanici a na jaře plánujeme první štěňátka.

Co říct na závěr? Nepodporuj množírny – kup si psa s PP nebo adoptuj útulkáče.

Jo a ještě jeden tip, jak nenaletět množiteli.  Jejich typické fráze zní asi takle: “Nabýzým kvalitní štěnata bez pp po otci s pp,” nebo: “Posledný narozené stěne, kterí nedostalo PP,” a podobně. Jsou to lži – žádný pes s PP by fenu bez PP nenakryl, stejně jako všechny štěňata z vrhu dostanou papíry, i kdyby měla třeba šest nohou a dvě hlavy.


Užitečné odkazy:

Kde psa adoptovat?
http://www.dog-point.cz

Co jsou to množírny?
https://www.obrancizvirat.cz/mnozirny/
http://nemnozirnam.cz/

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit