Nedílnou součástí práce těch, kteří bojují proti týrání zvířat, jsou bezesporu protesty vůči kožešinovým farmám. Nehumánním způsobem používají zvířecí kožešiny při výrobě především luxusních módních kousků.

Jsou zde tací, kteří se na tomto byznysu určitým způsobem podílejí – ať už sami provozovatelé kožešinových farem, kteří schválením zákazu přijdou o své výdělky a budou nuceni ukončit činnost, anebo veřejnost, která je svým nákupem podporuje.

Naštěstí pro ty na tom druhém, pomyslném břehu, se povědomí o neetickém zacházení se zvířaty a nevyhovující podmínky, ve kterých musí na farmách přežívat, šíří už roky a nyní je v dohledu vítězství. Sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v Česku od ledna 2019. Hlasování o přijetí novely podpořilo 132 ze 161 přítomných poslanců, tudíž možnost prodloužení lhůty až do roku 2022 byla zamítnuta.

Zákaz měl podporu ochránců zvířat a části veřejnosti. Na protestu neziskové organizace OBRAZ, který probíhal v blízkosti sídla Sněmovny, byli k vidění dobrovolníci zavření do klece po vzoru zvířat zneužívaných na kožešinových farmách. Téměř padesát tisíc lidí poté podpořilo přijetí zákazu podepsáním petice.

Nepříznivci této novely poukazují na to, že zákaz kožešinových farem akorát povede ke vzniku jiných, nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy.

Třeba ano. A třeba taky ne. Avšak v případě, že novelu schválí i Senát a prezident, budou osudy zvířat v České republice zase o něco vlídnější.