Uhelná elektrárna Počerady je největším jednotlivým zdrojem skleníkových plynů v České republice. Právě proto se stala terčem guerillové laserové projekce, jež upozornila na tento problém jasnými vzkazy na komínech elektrárny v češtině i angličtině. Teď můžete podpořit klidný boj proti uhelným elektrárnám i vy.

Za projekcí stojí umělecký kolektiv Lunchmeat Studio, který touto intervencí upozornil na toxické látky, které elektrárna vypouští do ovzduší a okolní krajiny. Akce pak podpořila blížící se Klimakemp a Akční víkend Konec uhlí #TEĎ, který se bude konat od 3. do 6. září a kterého se můžete zúčastnit sami.

V rámci něj svolalo třináct ekologických organizací jako například Greenpeace Česká republika či Fridays For Future Česká republika na 5. září protestní akci s názvem Za budoucnost bez uhlí. Demonstrace začne ve 12:00 před uhelnou elektrárnou Počerady a za úkol si vymezuje upozornit na nečinnost vlády a její nedůslednost v přijímání adaptačních opatření na klimatickou změnu.

„We are not activists, we are the nature protecting ourselves. Nejsme aktivisté, jsme příroda bránící sebe samu.“

Akční víkend Konec uhlí #TEĎ se zase mimo jiné chystá pomocí akce upozornit na to, že s koncem uhlí je potřeba začít hned. Bude probíhat od 3. do 6. září a pořádá ho organizace Limity jsme my, podle které postupuje vláda příliš pomalu na splnění cíle Pařížské dohody nedovolit průměrné oteplení planety o 1,5 stupně oproti předindustriální době. Zároveň však apeluje na to, aby konec uhlí byl spravedlivý vůči zaměstnancům uhelných firem i lidem žijícím v blízkosti dolů a elektráren.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit