Boty Nike Cortez byly na trh uvedeny v roce 1972 a od té doby si získaly pevné místo v popkultuře i sportu. Nejsilněji jsou spojené s hip-hopovou scénou Los Angeles a celého západního pobřeží. Během let se tyto boty mnohokrát objevily na filmových plátnech i televizních obrazovkách. Pro celou jednu generaci ztělesňují streetový styl Ameriky 70., 80. i 90. let.

V roce 1972 byly Nike Cortez na trh uvedeny jako běžecké boty. Bill Bowerman, jeden ze zakladatelů Nike, přišel s modelem, jehož cílem bylo co nejlépe plnit potřeby běžců, ale zároveň kladl důraz i na estetickou stránku. Během prvního roku od uvedení si boty získaly oblibu medailových běžců i filmařů. “Nike Cortez je pro mě ztělesnění mých úplných začátků ve sportu. Díky těmto botám jsem mohla naplno využít svůj poteciál,” vzpomíná Joan Benoit Samuelson, vítězka prvního ženského maratonu na olympijských hrách v roce 1984.

První čistě dámská verze, Senorita Cortez, na trh přišla v roce 1974. Spojení designu a výkonu jim zajistilo pozici nejprodávanějších Nike bot v průběhu celých 70. let, byly spojované s trendy ve streetové i konvenční módě. K oslavě 45. výročí vysvětlují tři nadšenkyně, co pro ně Nike Cortez znamenají.

ANDREA LIEBERMAN, zakladatelka a kreativní ředitelka A.L.C.

Moje první vzpomínky na tenisky obecně jsou spojené s Nike Cortez, vybavím si tu klasickou bílo-červenou kombinaci. Moje posedlost hudbou, streetovým stylem a módou začala v 80. letech v New Yorku. Cortez pro mě představuje newyorkou hip-hopovou scénu, proto jsem si Cortez boty vybrala zatím do všech našich kolekcí.”

ALEALI MAY, stylistka

“První Cortez pár jsem dostala od táty, když mi bylo 7 nebo 8 let. Byly to ty celé černé s bílou fajfkou. Byly úplně úžasné, protože jsem chodila na základní školu a boty byly jediná část outfitu, kterou jsme si mohla vybrat. Hip-hopová kultura 80. a 90. let je moje obsese, dívala jsem se na všechny ty filmy. Jsem z L.A., takže si pamatuju, jak všichni v naší čtvrti nosili Cortez boty. Každý, kdo v L.A. rapoval, je měl, tak to celé začalo. Všechny děti to viděly a chtěly být cool.”

MADELINE POOLE, designérka a manikérka

“Corteze jsem začala nosit potom, co jsem se přestěhovala do L.A. Ukázala mi je stylistka Camille Garmendia a řekla mi o jejich historii. Musela jsem se sama sebe ptát, jak jsem se předtím dokázala oblíkat bez nich? Moje oblíbené jsou Nai Ke China, líbí se mi ta kombinace červené, bílé a modré. Jsou už  úplně obnošené, ale nosím je pořád. Nike Cortez jsou jednou z mála bot, které patří zároveň do 70., 80., 90. let a i do současnosti.”

Nike Cortez jsou dustupné v různých provedeních např. Nike Cortez Basic Nylon (Compton, Long Beach), Satin (Purple, Tan) nebo Basic Jewel QS  od 1. června.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit