4. 6. od 17 do 22 hodin proběhne v Kampusu Hybernská festival, na kterém vystoupí nejméně 20 ukrajinských uprchlíků. Diváci se mohou těšit na básně, divadlo, performance, tanec, hudbu – dokonce i na dvě operní pěvkyně. Místo další benefice pro Ukrajinu vytvořit prostor pro ukrajinské umělce, kteří byli nuceni opustit svou zem a nyní pobývají v Česku. To je myšlenka, ze které vzešla iniciativa mladých pražských umělců UART in Prague.

Organizátory, z nichž většina jsou bývalí nebo současní studenti Tvorby textu a scénáře na VOŠ při konzervatoři Jaroslava Ježka, velký zájem ukrajinských umělců překvapil a potěšil. Událost berou jako šanci pro Pražany i Ukrajince navzájem se poznat, spojit, sdílet umění. Ukrajinští performeři mají šanci se seznámit nejen s dalšími podobně naladěnými Ukrajinci v Praze, ale také vytvořit si vztah k Česku a Čechům.

V organizačním týmu je i Ukrajinka Victoria, která musela spolu se svými dvěma dětmi, svými rodiči a psem opustit domov v ukrajinském Dněpru.

„Když jsem v polovině března přišla do Prahy, měla jsem to štěstí, že jsem potkala organizátory události pro ukrajinské umělce UART in Prague. Myslím, že je to skvělá iniciativa, která pomůže talentovaným Ukrajincům, kteří přišli z Ukrajiny jako uprchlíci, ukázat jejich umění a kulturu, vytvořit si nová spojení a pokračovat v jejich kreativní práci. Znovu to ukazuje podporu, kterou Češi Ukrajině vyjadřují. Jsem poctěna, že mohu být součástí tohoto kulturního projektu a pomáhat organizátorům komunikovat s účastníky.“

– Victoria Burbelo, koordinátorka překladatelských konferencí a básnířka z Dněpru na Ukrajině

Díky Victorii mohli do akce organizátoři zapojit i umělce, kteří nemluví anglicky. Mezi ně patří například šedesátiletý rockový muzikant Sergiy Shmatjuk původem z Kyjeva. Téměř hodinovou performance čítající 14 herců připravuje na akci 24letá herečka a režisérka z Charkova Kapitolina Kolobova. Performance bude vycházet z Čapkovy hry Matka a reflektovat aktuální situaci na Ukrajině. To samé slibuje i původní kus „Choking“ od kyjevské scénáristky Iryny Serebriakové. Příběh popisuje online komunikaci telefonistky linky Ministerstva digitálních transformací a Ukrajinky zasažené válkou, která má technické problémy s žádostí o finanční podporu. Tato divadelní hra je podporována Evropskou unií v rámci programu House of Europe.

„Inspirovala mě moje kamarádka, která na Ukrajině právě na této lince podpory pracuje. Téma, které už se objevilo ve více z mých děl a které mě zajímá, je odtrženost online komunikace od reality. V online komunikaci je vše dovoleno,“ říká Serebriaková.

Iryna Serebriakova

Akce se ale neponese jen ve vážném duchu, naopak. Umělcům dodala příležitost elán a někteří z nich připravují zábavný hudební a taneční program. Vstupné na akci je dobrovolné, aby byl přístup umožněn všem, které zajímá.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit