Příběhy, které se dotýkají duše a provokují mysl, od rock’n’rollu až po surrealistickou magii. To nabídne 31. ročník festivalu Dny evropského filmu, kde se prolínají snímky věhlasných tvůrců, jako jsou Wim Wenders, Fernando Trueba či Alice Rohrwacher, s debuty mladých talentů. Festival slibuje nejen svěží pohled na současné evropské kino, ale i setkání s hvězdami filmového nebe.

Pořadatelé letos představí více než 30 filmů z celé Evropy, zahrnující široké žánrové spektrum od dokumentů po animované a hrané snímky. Mnohé z nich se dočkají své české premiéry. Diváci se mohou těšit na filmové perly, jako je biografický snímek o Salvadoru Dalím, či intimní zpověď Petea Dohertyho, frontmana The Libertines.

Program nabídne i sekci Poprvé, zaměřenou na debuty mladých tvůrců, kde se objeví snímky kritizující společenské normy či reflektující současné problémy. Mezi nejzajímavější patří “Ráj v plamenech” švédské režisérky Mika Gustafson nebo maďarský film “Bez dechu” Katalin Moldovai, který otevírá debatu o sexuální orientaci ve vzdělávacím systému.

Sekce Film & hudba představí snímky, kde hudba hraje klíčovou roli. Zvláštní pozornost zde získá dokument o Peteu Dohertyho, “Peter Doherty: Cizinec ve vlastní kůži”, či animovaný příběh “Zastřelili pianistu”, který propojuje historii bossa nova s politickými událostmi 60. a 70. let.

Výběr zkušených režisérů přinese sekce Panoráma, kde se představí Wim Wenders se svým portrétem Anselma Kiefera, nebo Alice Rohrwacher s dobrodružnou komedií “Chiméra” o italské bandě vykradačů hrobů.

Festival také uctí vídeňskou režisérku Jessicu Hausner, jejíž dílo se vyznačuje stylizovaným obrazem a osobitým humorem. Návštěvníci uvidí její nejnovější thriller “Club Zero” i dřívější snímky.

Sekce Živá planeta se zaměří na ekologická témata a vztah člověka k přírodě. Mezi výběrem nechybí animovaný film “Čtyři duše kojota” či dokument “Fashion Reimagined” o udržitelné módě.

Dny evropského filmu, které se uskuteční od 4. do 9. dubna v Praze, Brně a Ostravě, představují unikátní možnost nahlédnout do duše evropského filmu a objevit jeho nekonečnou rozmanitost.

 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit