Týmy profesionálních pilotů F1 dávají za simulátory miliony eur a chrání je v pečlivě střežených budovách. Rozhodují totiž o tom, jestli se jim bude v závodech dařit. Než piloti poprvé vjedou na trať v nových monopostech, stráví hodiny ‚jejich’ zajížděním na trenažérech precizně nastavených tak, aby co nejvěrněji odrážely vlastnosti skutečných formulí. Díky nové simulátorové aréně My Race na Újezdě v Praze se profi pilotům F1 můžeš pod dohledem závodního instruktora přiblížit i ty.

Vývoj tohoto simulátoru trval více jak deset let a trénují na něm i profesionálové. Jeho autorem je bývalý dráhový cyklista a současný automobilový závodník Petr Lisa. Sportovec z Kraslic je závodník srdcař a v životě mu jde především o to, aby vítězil. „Moje krédo zní Born to be first a já se ho snažím držet,” říká Petr, který už ve svých šesti letech na obyčejném kole porážel kluky závodící na speciálech. Nepolevil a postupně se dostal až do pražské Dukly, v jejíž řadách posbíral deset titulů mistra republiky. Táhlo ho to k motorsportu, ale protože mu chyběly nutné finance, skončil u závodění na počítačích. Byl natolik dobrý, že si proklestil cestu mezi nejlepší. Když získal potřebné poznatky, po letech ladění a vylepšování vytvořil tak dokonalý trenažér, že se o něj začaly mít zájem profesionální týmy.

Jako ve skutečné F1

Na simulátoru od Petra Lisy si vyberete nejen z nepřeberné palety nejmodernějších supersportů. Jsou na něm všechny tratě na světě od formulí až po rallye. Simulátor využívá běžně dostupný software s nekonečnou nabídkou automobilů i mezinárodních okruhů, ale jeho kouzlo spočívá v hardwaru. Hydraulika přenáší na sedačku i řízení síly zažívané při skutečné jízdě. Pocit věrohodnosti zesiluje i dokonalý výhled do tří obrovských 180° monitorů nahrazujících čelní a boční okna stejně jako proud vzduchu, který fouká do obličeje z výduchů pod volantem. Brzdění, zrychlování, zatáčení, přetáčení, to všechno je jako ve skutečnosti.

Co auto, to unikátní chování. I když se nehneš z křesla, máš pocit, jako kdybys přesedli do úplně jiného stroje. Po hodině ježdění se ti bude motat hlava, ale budeš chtít jezdit dál. Je to návykové, zážitkové i edukační zároveň. Není to počítačová arkáda, všechno je silové s realistickou odezvou. Další vychytávku představuje možnost uspořádat závody s kamarádem, který se usadí na vedlejší trenažér. Simulátor My Race je prostě dokonalý zážitek. Simulátor My Race najdeš na adrese Vítězná 18, Praha 1. Bližší info na www.MyRace.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit