Léto a kolo. Entity, které k sobě pasují prakticky od počátku druhého ročního období. Příjemný opar, plné cyklostezky a zahrádky, jimiž jsou tratě pro vyznavače bicyklu, draisiny, jízdního kola či kohoutovky (záleží, jaké pojmenování vyberete) plné. A právě z těchto tras vzešli čtyři kluci, kteří desítky kilometrů vyměnili za tisícikilometrové zdolané vzdálenosti. Seznamte se s týmem K moři na kole! Právě jim cyklistika změnila do jisté míry život.

Původní myšlenka kamarádů, kdysi čerstvých maturantů, dojet z Čech až do Chorvatska (odtud taky název “stáje”) již dávno nabral větších rozměrů. K první výpravě přibyly ještě další dvě (2013 Dánsko a 2014 Portugalsko), o kterých se můžete dočíst na jejich webu. Ale jaká bude ta letošní, v pořadí již čtvrtá a svým způsobem nejexotičtější výprava na Severní mys do Norska, na tzv. Nordkapp?

Jezdí spolu už přes tři roky. Čtyři kamarádi z kralupského Dvořákova gymnázia – Václav Michovský, Pavel Růžek, David Těthal a Vilém Ernest tvoří nepostradatelný tým při nejrůznějších dálkových cestách na kole. Při první výpravě na trase Bořanovice – Senj zdolali lehce přes tisíc kilometrů, aby mohli svá cestou zkroušená chodidla odměnit mořem na Jadranu. O rok později z toho byla návštěva dánské metropole Kodaně, kde za třináct dní v sedle zdolali opět více než tisíci kilometrovou distanci. A loni? Portugalská štace byla vůbec nejdelší – 4500 km! Trať mezi dvěma evropskými metropolemi, Praha – Lisabon, zabrala přes čtyřicet dní a chlapci se v ní sešli opět pohromadě v kompletní čtyřčlenné sestavě.

Přehled celé výpravy pro norskou misi Nordkapp 2015. (zdroj: FB K moři na kole)
Přehled celé výpravy pro norskou misi Nordkapp 2015. (zdroj: FB K moři na kole)

Po chorvatském a španělském podnebí před sebe chlapci letos položili poněkud chladnější úkol – dobýt nejsevernější cíp kontinentální Evropy – norský Nordkapp, tedy oblast, která je od severního polárního kruhu vzdálená jen něco přes dva tisíce kilometrů. A bude tam zřejmě pořádně větrno. Na své severské misi, jak lze tento cyklovýlet překřtít by měli galuskami svých kol překročit hranice hned šesti států – Finska, Polska, Litvy,Lotyšska, Ruska, Estonska. “Chtěli jsme mít cíl zase o kus dál a v rámci Evropy není už tolik směrů, kde jsme nebyli, kde je momentálně relativně bezpečno a nějaký zajímavý cíl k tomu”, osvětluje Vašek důvod, proč volba padla právě na Norsko.

Někdo by si možná mohl klást otázku, proč to kluci dělají? “Baví nás to, tak proto jezdíme pro sebe. Původní nápad byl vlastně oslavit to, že jsme spolu byli osm let ve třídě”, přiznává se v jednom z rozhovorů pro web rodné vesnice Nelahozeves Pavel, další člen kolařské expedice. Podle odhadů by cesta měla trvat nějakých padesát dní. Jak velké vůbec bude finanční zatížení účastníků, toho času vysokoškolských studentů?  “Naše situace je jiná. Nevybíráme peníze, naopak. Během roku si snažíme přivydělat, abychom pak naše cesty financovat”, odkrývá Pavel další stránku a to, jak se na cestu skoro až k polární kruhu shání peníze. A že to rozhodně není žádný fundraisingový projekt. Velké peníze spolykaly investice do kvalitního vybavení, ať už se jedná o funkční vrstvy prádla, nadstandardní spacák či nezbytnou technologickou pomůcku – přední nosič, jenž zvýší úložnou kapacitu. “Kempy pro nás nemají smysl v otázce přidané hodnoty, leda pokud si chceme udělat volný den”, pokračuje.

Akce podobného typu by se určitě neobešly bez sponzorské pomoci. Kdo se v pomoci čtveřici mladým dálkovým cyklistům angažoval nejvíce? “Finančně nás podpořila ZUNO Bank”, říká otevřeně Vašek.  “Naše cesta pak rovněž bude snazší díky podpoře firem Mixit a Hanibal”, pokračuje dál jeden ze zakládajících členů výpravy a kluk, který zatím absolvoval se stoprocentní účastí všechny akce.

Přece jenom začátek cesty by měl být sladký! (zdroj: FB K moři na kole)
Přece jenom začátek cesty by měl být sladký! (zdroj: FB K moři na kole)

Parta kluků kdysi, před pár lety nevinně vzala kola, nakoupila pár věcí. Dnes je z toho již čtvrtá výprava a celé to možná může znít jako pohádka. Ale ty přece mají šťastný konec. Ten přejeme i na této cestě, které začne doslova za pár dní. Snad se chlapcům vyhnou pobaltské styčné plochy současné geopolitiky. A nebojte, v kontaktu budou i s Vámi, fanoušky! Jejich počínání mapuje stránka na Facebooku a jejich web. Nebo také můžete zhlédnout jejich propagační klip na portálu Vimeo. 50 dní, 4 500 kilometrů. Tak zní plán smělých středočeských cestovatelů na dvou kolech. Nezní to na první dobrou naprosto krásně, jako jedno velké dobrodružství? My klukům nesmírně fandíme!

(Pozn. redaktora: ve článku byly použity citace z rozhovoru s Pavlem Růžkem, který si lze může přečíst zde. Zdroj: www.nela.cz)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit