Představovat Travise Scotta jako jednu z největších ikon mladé generace není třeba. Jeho vlivný dosah proniká do světa módy a stává se čím dál větší hvězdou nejen rapové, ale i pop-kulturní sféry. Zde jsme vybrali deset jeho dosud nejlepších skladeb.

10. Travis Scott – Hell Of A Night

Zpět do dob, kdy byl Travis Scott pro široké publikum ještě naprosto neznámý. T.I a Kanye West si ho držel blízko u sebe a cítili z něho obrovský potenciál. V tomto období byl vydán mixtape Owl Pharaoh, ze kterého pochází skladba “Hell Of A Night”. Ve své době nadčasová muzika. Travis je zde možná v jemnějších polohách, ale o to větší emocionální prožitek se skrývá v těchto třech minutách.

I left my girl in the south, but this gold in my mouth
Thought I was in over my head, all my niggas is dead

9. Travis Scott ft. Kid Cudi – Throught The Late Night

Tentokrát skok do aktuální tvorby. Na své poslední desce Birds in the Trap Sing McKnight se LaFlame spojil se svým největším vzorem Kid Cudim. Nikdo není známý svými sympatiemi ke Kid Cudimu víc než Travis. Možná právě tento zvláštní druh chemie z nich vytváří skvělé duo. Melodická, lehce taneční píseň, která pozvedne každý klub či párty. Travis vzdává hold Kid Cudimu ve své sloce, kterou začíná textem Cudiho globálního hitu “Day ‘N’ Nite”. Tato drobná maličkost pozvedává celou náladu písně směrem nahoru.

Day ‘n’ nite , I toss and turn
I keep stress in my mind, mind

zdroj: genius.com

8. Travis Scott ft. ScHoolboy Q – Ok/Alright

Travis ve spojení se ScHoolboyem je možná ta nejméně doceněná věc na celé desce Rodeo. Na první pohled lehce nesourodá dvojice se báječně doplňuje. Travis je mistrem ve svých geniálních přechodech z jedné části písně do druhé. Píseň Ok/Alright je toho skvělým důkazem. První část, ve které surově exceluje ScHoolboy Q, se pomaličku ve stále se snižujícím tempu přetransformuje do druhé části jménem Alright. Velmi emotivní chvilka nastává, když se Travis zmiňuje o jeho bývalých problémech s rodiči. Jak matka, tak otec Travise v ranném věku ve svých hudebních snahách nepodporovali, ba naopak ještě mu je zakazovali. Skladeb, kde se Travis Scott dokáže otevřít a vrátit k této smutnější tématice, je pramálo, ale o to silnější zážitek z nich poté máme. Třešničkou na dortu je SZA s jejím nádherným zpěvem, který svojí melancholií podtrhává celou skladbu.

Momma said her son gon’ be a gift
Momma said her son gon’ be the shit
 

7. Travis Scott ft. T.I, 2Chainz – Upper Echelon

Ještě jedna zastávka u mixtapu Owl Pharaoh. O písni Upper Echelon by se dalo říct, že to byl jeden z prvních Travisových bangerů. Touto skladbou dokázal při živém vystoupení lidi dostat do naprostého transu. Travis je zde zuřivý, dravý, mladý a chce svůj talent prodat celému světu. Jak už se stalo zvykem, Travisův videoklip je naprosto skvělý zážitek. Plus tato internetová verze s videoklipem obsahuje i hosta navíc, kterým je 2Chainz. Krátkou slokou podpořil tento hit, zatímco na mixtape se už nestihl dostat. Surový a velmi tvrdý hit, na jehož produkci se podílel i například Kanye West, je skvělou defenicí Travisovy někdejší tvorby.

Ridin’ right behind her, pull up beside her
We poppin’ champagne, damn you apple cider

6. Travis Scott – Antidote

Nejspíš by byl hřích sem tento Travisův bezkonkurenčně největší hit nezařadit. Ano, při této skladbě se láme publikum na dvě skupiny. Skladba Antidote byla totiž zlomový bod Travisovy kariéry. Píseň, která původně ani neměla být na debutové desce, si našla cestu k milionům posluchačům a Travisova kariéra nabrala nové obrátky. Prestože spousta lidí dnes nadává na posluchače nabrané díky Antidote, mezi kterými je spousta jednodušších dívek nebo dokonce i jednodušších chlapců, kteří už asi nikdy neocení genialitu a nadčasovost bývalých Travisových skvostů, tak se nedá upřít, že tento moment Travise Scotta vyšvihl v rámci hudebního průmyslu a slávy velmi vysoko.

Don’t you open up that window
Don’t you let out that antidote

5. Travis Scott ft. Young Thug – Skyfall

Pomalu se dostáváme do druhé poloviny. Páté místo bylo obsazeno skladbou Skyfall, kterou posvětil svou produkcí světový a dnes možná nejžhavější producent hip-hopové scény Metro Boomin. Travis se svým dlouholetým parťákem Young Thugem se víc než skvěle vyplňuje. Jedná se o píseň s velmi ponurou atmosférou, která vás nabádá si namíchat koktejl všech drog, které znáte. Skladba jde do velmi hlubokých nálad, pocitů a Young Thug dodává tracku úžasnou pestrost.

Where’s the love if you love me?
And the sky keep on callin’, the drugs I keep callin’

4. Travis Scott ft. Quavo – Oh My Dis Side

Píseň Oh My Dis Side je složená ze dvou částí. První je Oh My a druhou je Dis Side. Opět, jak už jsme zmiňovali např. u tracku Ok/Alright, jsou tyto dva břehy spojené mistrovským beatem, který se z původního, lehce temného mění na beat s velmi pozitivním nádechem. Quavo ze skupiny Migos se na tento typ písně krásně hodí. Funguje to mezi nimi náramně a není tím pádem náhoda, že tito dva spolu mají vydávat společný projekt. První část Oh My se zaobírá Travisovými problémy ohledně své matky a nočního života, který každý den prožívá. V druhé části Dis Side jak Quavo, tak Travis vzpomínají na své rodné město. Travis vypráví o Houstonu jako o místu, kde zažil svůj první polibek nebo vydělal své první peníze. Zaslouženě bramborová medaile.

You never come around past midnight
You miss everything on dis side

3. Travis Scott ft. Andre 3000 – The Ends

Třetí příčku obsadila skladba The Ends ve které hostuje velmi překvapivě Andre 3000. Andre je naprostou legendou ze skupiny Outkast a málo kdo čekal, že zrovna on by se mohl objevit u Travise Scotta na desce. The Ends uvádí desku BITTSMK a žádné lepší intro si ani zasloužit nemohla. Track má svůj osobitý zvuk a nálada celé písně je přesně tak pochmurná, zlá a temná jako samotný cover. Travis zde nerozmlouvá o žádných extrémně hlubokých problémech. Spíše zde exceluje svým stylem rapování a taktéž svojí lyrikou. Andre 3000 přidává novou a neotřepanou energii. Nasazuje geniální flow a interpretaci. Dalo by se říct, že z té písně dělá pořádné krvežíznivé monstrum.

I came up in the town, they were murderin’ kids
And dumped them in the creek up from where I live

zdroj: genius.com

2. Travis Scott – Drugs You Should Try

Skvost. Toto slovo krásně sedí na píseň Drugs You Should Try. Nachází se na Travisově druhém mixtapu jménem Days Before Rodeo, který byl ve své době velmi průlomový a sklízel jen samá superlativa. Ne nadarmo již několikrát Travis pověděl, že právě tato skladba je jeho nejoblíbenějším kouskem jakmile se jedná o jeho hudební kariéru. Píseň v sobě ukrývá nekonečné množství kouzel. LaFlame si na skladbě prochází vedlejšími účinky drog a do toho nám vypráví o dívce, do které je zamilovaný. “Drogy bys měl zkusit” – velmi výstižný název skladby, avšak k ničemu vás nenabádáme. Jen můžeme vidět, kam až Travis dokázal dohnat svou originalitu a inspiraci.

We up all night, from dawn to dusk it’s always poppin’
I fell in love, fell outta love, we both had options

1. Travis Scott ft. Kacy Hill – 90210

Tak jsme se dostali konečně na první pozici. Koruna prvního místa patří skladbě 90210. Vše, co je pro Travise Scotta typické a dělá výborně, zde spojil do jednoho. Píseň má svůj specifický vibe, skvělou rapovou část, taktéž se může chlubit lyrickými obraty. Na začátku skladby Travis jako obvykle upadá do svého hlubokého a drogového opojení. Hledá svou dívku, ke které vede cesta skrze další množství prášků, syrupů a drog. Odkazuje na svůj dřívější život, kdy nevěděl, čím chce být a čím si jednou bude muset projít. Byl ztracen. V polovině se píseň přelévá do jemného, melodického beatu. Druhá část je jakési zadostiučinění. Rekapituluje svůj život a vysvětluje, že konečně našel svůj vlastní smysl života, kterým je hudba. Děkuje bohu za požehnání, děkuje svým přátelům i rodičům, že konečně vidí, kam až to dokázal dotáhnout, a všechen čas, který hudbě věnoval, nebyl promarněný. Zpovídá se svým fanouškům tím nejupřímnějším způsobem a dělá z této písně nádherný masterpiece. Prolíná se zde Travisovo starší já s tím novým. Celá skladba byla obohacena o velmi originální klip, který umocňuje celý dojem.

My mom’s biggest supporter so now niggas support a nigga

Toto byl náš výčet těch nejpovedenějších písní celé tvorby Travise Scotta. Je nám líto, že se do seznamu nevešly skladby jako Apple Pie, Naked, MIA nebo Grey. Záležitost je to ovšem do určitého měřítka velmi subjektivní, a proto budeme rádi, když nám svého favorita napíšete do komentářů.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit