Zajímá tě studium v zahraničí? Chceš zažít studijní dobrodružství ve Velké Británii, které ti přinese nejen diplom, nové přátele, úžasné zážitky, zdokonalení v cizím jazyce, ale hlavně pořádnej ranec cenných zkušeností? Vycestuj za hranice svých možností a zkus to i ty.

Jednou z nejznámějších britských univerzit je bezesporu Oxford. V tabulkách každoročně nejlepších univerzit ho ale porazila Cambridge. Ta se pyšní osmdesátkou nositelů Nobelovy ceny, což je nejvíce ze všech univerzit na světě. Jsou to především vědci a matematici. Mezi nejslavnější absolventy patří např. Isaac Newton, Stephen Hawking nebo princ Charles. Historické kořeny Cambridge sahají až do roku 1209. V porovnání s českou Karlovou univerzitou, která byla založena roku 1348, je Cambridge o 139 let starší. Studuje zde neuvěřitelných 18 000 studentů, kteří jsou rozděleni do 31 kolejí.

Cambridge
Cambridge

Věčným rivalem Cambridge je od nepaměti Oxford. Jde o jednu ze tří nejstarších univerzit na světě, její založení se datuje na rok 1096. Mezi absolventy patří několik desítek prezidentů, spisovatelů, kardinálů, politiků… Jsou to např. spisovatelé Lewis Carroll, Jane Austen, Oscar Wilde, vědec Stephen Hawking a současný premiér David Cameron. Oxford má 40 kolejí, jejichž podoba připomíná spíše kláštery s vlastním zázemím a její studenti soupeří se studenty ostatních kolejí. Další dvě vyhlášené univerzity můžeme najít přímo v Londýně. London School of Economics je zaměřená na ekonomii, právo a společenské vědy. Imperial College (Královská univerzita) se specializuje na strojírenství, vědu, medicínu a obchod. Na severu Anglie najdeme ještě menší, ale také velmi oblíbenou univerzitu, Durham, která je zaměřena na sociální vědy a umění.

O přijetí rozhodují známky z maturity a jazykových zkoušek IELTS. Většina elitních univerzit velmi přihlíží k motivačnímu dopisu, který mnohdy bývá jedním ze stěžejních. V dopise byste se měli umět prodat a vyzdvihnout své kladné stránky. Chybět by neměla ani reference pedagoga ze střední školy, ukázky esejí a především doklad, že zvládnete pokrýt školné, které není zrovna levnou záležitostí.

Školné

Britské školy si musí studenti hradit sami. Bakalářské obory vás ročně vyjdou zhruba na 9 000 liber (cca. 330 000 Kč) a studium na nich trvá, stejně jako u nás, tři roky. Magisterské studium vás vyjde na 14 000 liber (cca. 513 000 Kč), ovšem s tou výjimkou, že jej zvládnete vystudovat i za rok. Pedagogové neradi vidí, když se některý ze studentů nevěnuje škole naplno, a tak různé brigády a přivýdělky nepřipadají v úvahu. Spíše se předpokládá, že svůj volný čas budete věnovat praxím a získávání zkušeností přímo v oboru. Aby studenti zvládli pokrýt veškeré školné, fungují na ostrovech studentské půjčky, na které mají bez rozdílu nárok všichni studenti z EU. Splácet začínají až po absolvování vysoké školy. O finanční pomoc můžete požádat některou z českých nadací, které talentované studenty podporují. Jde o podporu z fondů českých miliardářů jako např. Nadace Zdeňka Bakaly, Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových či The Kellner Family Foundation.

Průběh akademického roku

Univerzitní studium se v Británii od našeho zaběhlého českého způsobu trošku liší. Nedělí se na semestry, ale na trimestry. Dva z nich jsou studijní a ten poslední bývá zasvěcen zkouškám. Výuka také není postavena na přednáškách, jak jsme zvyklí, ale na výukových skupinách, kde s maximálně čtyřmi studenty vyučující konzultuje určité téma. Od výkladu v našich luzích a hájích je tedy britský přístup více individuální. Pedagogové také více kladou důraz na samotnou argumentaci a umění prosadit se a ne jen stroze odříkávat naučená fakta. Studenti tak často píší eseje. Zkoušky mívají z 90 % také písemnou podobu.

Právo jít po maturitě na vysokou školu ve Spojeném království mají čeští studenti stejné jako studenti z ostatních zemí EU. Uznává se jakákoliv maturita ze střední školy na území EU. Tak proč se o to alespoň nepokusit. Zbytek pak záleží na maturitních známkách a ostatních atributech. Přihlášky lze podat přes centralizovaný systém UCAS, v němž jsou zahrnuty všechny instituce v UK. Každý student, který nestudoval v některé z anglicky mluvících zemí, bude potřebovat složit zkoušky z AJ.

Přihlášky lze podat online přímo přes stránky UCAS (www.ucas.com). Další potřebné informace můžeš získat zde.  Hodně štěstí!

foto:
facebook.com/the.university.of.oxford
facebook.com/cambridge.university

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit