Z Nissan rodiny je dalším zajímavým vozem větší  bratr Nissanu Qashqai. Jmenuje se X-Trail a velice radikálně změnil vzhled. Minulé generace, které připomínaly terénní vozy, jsou pryč. X-Trail je nyní komfortní vozidlo do města i lehkého terénu.

Karoserie

Nově přepracovaný design přidal vozu velkou porci aerodynamiky. Z původního designu hranatého terénního vozu tu nyní máme atletický vzhled, který připomíná spíše městský crossover, ale prostorem, rozměry a výbavou bychom jej kategorizovali spíše k SUV. Tak či onak, novému Nissanu X-Trail dominují přední bi-LED světlomety, které osvítí noční vozovku takřka jako ve dne, a typická maska ve tvaru V. Zadní části musím vytknout zadní světla. Ty totiž působí postarším designovým dojmem, jako by byly převzaty ze starého vozu. Bytelnost automobilu dokreslují 19” litá kola a fakt, že je X-Trail vybaven přepínatelným pohonem všech čtyř kol. Tímto argumentem má v jízdě navrch oproti vozům jiných značek, které kouzelným přepínačem nedisponují.

Nissan X-Trail

Jízdní vlastnosti

Pohon všech čtyř kol lze přepnout i do automatického režimu. Graf na palubním počítači ukazuje, kolik a kam výkonu počítač poslal. Systém ASR funguje jako elektronická uzávěrka, která přibrzdí jednotlivá kola v případě ztráty adheze. Neustálé sledování podvozku a aktivní pohon 4×4 ve finále znamená, že žádná zatáčka pro X-Trail není problém, a to i za zhoršených podmínek. Někomu může tento vůz přijít jen jako velká nákupní taška, ale v rozbahněné cestě a vyjetých kolejích od traktoru si X-Trail dokáže prorazit svou vlastní cestu.

IMG_5713

Motory

Vznětový motor má objem 1.6 litru, výkon 130 koní a 320 Nm točivého momentu. Se spotřebou na dálku umí jít i pod 5 litrů, což je dobré, jelikož váží přes 1600 kg. Čekali byste, že auto bude neochotné a pomalé jako státní úředník, ovšem opak je pravdou. Doby velkoobjemových motorů, které by Nissanu X-Trail slušely, jsou bohužel pryč. X-Trail si umím představit s nějakým pořádným šestiválcem. Nedávno se však na trhu objevil i nový motor. Benzínový, turbem přeplňovaný agregát o objemu 1.6 litrů s výkonem 160 koňských sil.

10965095_10153112235720917_2082457408_o

Převodovka

Na výběr máte bezestupňový automat CVT nebo šestistupňovou manuální převodovku. Motor má dost síly na to, aby se v městském provozu dalo jezdit i na šestý rychlostní stupeň. Ruční brzdu tady nehledejte, je tu elektronická brzda, které se samočinně aktivuje když zaparkujete. Ledové radovánky přes ruční brzdu si s novým Nissanem X-Trail pravděpodobně neužijete.

IMG_5755

Interiér

Hodně atraktivním prvkem výbavy jsou precizní sedadla, jenž byly vyvinuty ve spolupráci s NASA. Jsou příjemné na posezení, ergonomické a komfortní. Ideální na dlouhé cestování bez bolestivých následků. Světlo do interiéru vnese i prosklená střecha s integrovaným střešním oknem. Zavazadlový prostor lze za příplatek osadit třetí řadou sedadel a jeho páté dveře jsou elektronicky ovládané. X-Trail se dá vybavit i automatickou aktivací světlometů a stěračů.

Nissan X-Trail

Shrnutí

Komfortní výbava a funkční podvozek vytvořily z Nissanu X-Trail funkční každodenní automobil. Celkově se vyrovná i luxusnějším cestovním limuzínám a těží z výhod SUV. Pokud totiž asfaltová cesta končí, neznamená to, že nemůžete pokračovat dál. Pokud však prahnete po vysokém luxusu, potřebě pohonu 4×4 a exkluzivitě, tak sáhněte po modelu Nissan Murano.

IMG_5673

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit