V rámci výstavy fotografií Byť na jeden jediný den…, která přibližuje první setkání Jeho Svatosti dalajlámy a Václava Havla, připravil Tibet Open House na září doprovodný program v podobě filmových projekcí a besed. Vše odstartuje 15. září, kdy bude uveden katalog k výstavě. Akce proběhne přímo v prostorách TOH ve Školské ulici v Praze, za účasti tvůrců a dalších hostů.
Byť na jeden jediný den…
Výstava v Tibet Open House zachycuje událost významnou nejen pro České moderní dějiny, kdy čerstvě zvolený prezident Václav Havel pozval Jeho Svatost 14. dalajlámu na návštěvu Prahy. Její název vychází přímo ze slov V. H. jež pronesl ve svém prvním novoročním projevu, kdy vyslovil přání: „Byl bych šťasten, kdyby naši zemi navštívil byť na jeden jediný den papež Jan Pavel II a tibetský dalajlama.“ Dalajláma skutečně přijel a díky vstřícné a všemu otevřené době bylo možné velmi rychle zorganizovat několik významných setkání v Praze a v Lánech. Na organizaci se podílel tajemník Václava Havla, novinář a překladatel Saša Neuman, který výstavu doplnil o texty popisující všechny snímky.
Výstava vznikla na počest přátelství dvou významných osobností a také jako pocta a podpora Jeho Svatosti dalajlámovi k jeho letošním 85. narozeninám. Součástí je i plné znění poselství Jeho Svatosti dalajlámy pro TOH včetně českého překladu a fotografie thangky v životní velikosti, kterou dalajláma osobně věnoval Václavu Havlovi.
Září v Tibet Open House
Kulturní dění v Tibet Open House v Praze začalo 10. 9. 2020. Je zde pro širokou veřejnost připraveno na celé září několik tematických večerů, které doplní probíhající výstavu velkoformátových fotografií Stanislava Doležala Byť na jeden jediný den… Fotografie zachycují unikátní atmosféru vůbec prvního setkání Jeho Svatosti 14. dalajlamy s Václavem Havlem, v únoru roku 1990. Promítány budou filmy, přibližující průběh návštěvy, od které letos uplynulo již 30 let, a také vzácný vztah mezi tibetským duchovním vůdcem a naším tehdejším prezidentem.
Součástí doprovodného programu bude slavnostní křest katalogu k výstavě, který uvedou autor textů Saša Neuman a fotograf Stanislav Doležal 15. 9. v 19 hodin. Večer pak bude pokračovat projekcí filmu Viliama Poltikoviče V objetí dalajlamy. Tvůrce osobně uvede dílo, ve kterém velmi citlivě zachytil přátelství mezi dalajlámou a Václavem Havlem, včetně záběrů z jejich posledního setkání v roce 2011.
Návštěvníci výstavy poté budou moci zhlédnout 24. 9. i obnovenou premiéru filmu Óm autorské trojice David Ondříček, Gabina Fárová a Stanislav Doležal, který jako reportážní dokument zaznamenává autentickou atmosféru a náladu první návštěvy Jeho Svatosti dalajlámy v tehdejším Československu a jeho setkání s Václavem Havlem v ovzduší velice čerstvě nabité svobody. Součástí promítání bude beseda s autory a dalšími hosty, kteří byli součástí tehdejší návštěvy.
Celý den 26. 9. bude věnován učení dalajlámy a promítat se bude unikátní záznam jediného výkladu nauky, který kdy v České republice Jeho Svatost dalajláma přednesl – komentář Osmi veršů výcviku mysli od Gešeho Langri Thangpy. Uvedení se zhostí Libor Malý a Saša Neuman. Dopolední část bude od 10 hodin přibližně do 12:30 a odpolední část začne v 16 hodin a potrvá do 18:30.
Tibet Open House – Duše Východu v Srdci Evropy
Tibet Open House je otevřený prostor v centru Prahy, kde je možné seznámit se s tibetskou kulturou. Prostor je přístupný všem, kteří se zajímají o Tibet, jeho historii, tradice, kulturu, filozofii a náboženství. Hlavním tématem, kterému se aktuálně věnuje nejen v Česku, ale i v indické Dharamsale, je ekologie. Především se zaměřením na vodu, zeleň a život v souladu s přírodou.
V Tibet Open House lze navštívit kurzy meditace, mindfulness, tibetského jazyka, buddhistické filozofie, oslavy tradičních tibetských svátků a setkat se se zajímavými hosty. Jsou zde prezentovány výstavy tibetských malířů, sochařů, přednášky cestovatelů a fotografů, probíhají zde koncerty, autorská čtení a promítání filmů. Prostor a různé akce zřizuje a podporuje Linhartova nadace a projektu Tibet Open House v roce 2016 osobně požehnal Jeho Svatost dalajláma.