Pražský hudební festival Alternativa, který se odehraje 6. – 7. a 13. – 14. listopadu, oznamuje poslední jména prvního víkendu. Na již 28. ročník si pořadatelé a kurátoři připravili slušnou přehlídku toho nejlepšího z avantgardní a experimentální hudební scény. Již v listopadu se tak můžete těšit na pořádnou dávku hutné a neotřelé hudební tvorby a produkce jak z naší domoviny, tak z celého světa.

Dvacátý osmý ročník pražského festivalu Alternativa se odehraje 6.–7. a 13.–14. listopadu a nyní oznamuje poslední jména prvního víkendu. Ten je věnovaný kurátorům Wrong a Heartnoize. Ti společně obsadí prostory H40 a La Fabrika. Do dramaturgické palety přidají především elektronické a temnější barvy.

Alternativa představí oceňovanou Holly Herndon

Pro publikum nejznámějším jménem bude v Berlíně usazená americká rodačka Holly Herndon. Tato americká producentka a průkopnice využívání umělé inteligence v hudbě v Česku vystoupí vůbec poprvé. A to se svým  oceňovaným albem a audiovizuální show PROTO. Kurátoři Wrong sází na performativnost i agresi s producenty Agency, Verset Zero a zástupci české scény.

Holly se zabývá vymazáváním hranic mezi  počítačovým programováním a samotnou tvorbou hudby. Herndon, mimo jiné držitelka doktorátu na Stanfordské univerzitě, se svým kolegou Matem Dryhurstem vytvořila umělou inteligenci Spawn, kterou využívá ke skládání a tvoření své jedinečné hudby. Na Spawn spolupracovala s dalšími třemi sty vokalisty, kteří poskytli programu cenná data. Na svém posledním album PROTO vydaném na labelu 4AD pracuje jak se Spawnem, tak se Sacred Harp – vokální technikou tradičních apalačských sborů, v současné, digitálně zpracované formě. Za svůj progresivní přístup, a přesto nespornou hitovost se dostalo PROTO do žebříčků nejlepších desek roku 2019 v magazínu Pitchfork, Quietus, NPR i jiných.

Nudy se na Alternativě bát nemusíte 

„Holly Herndon jsme s audiovizuální show PROTO viděli dvakrát, na festivalech Unsound a Le Guess Who?. V obou případech patřila mezi nevyřčené headlinery prestižních podniků a v obou případech to byly koncerty zcela strhující a patřily nejen pro nás mezi vrcholy nabitého roku 2019. Jsme rádi, že naše následné nadšení nám festival Alternativa pomůže přetavit do její české koncertní premiéry,” představuje pozadí vystoupení za Heartnoize Promotion David Čajčík. Právě na kurátorované stagi tohoto promotérského spolku stojícího mj. za nedávnými koncerty Sunn O))), Black Midi nebo The Buga se Holly Herndon na letošní Alternativě představí. Přesněji v sobotu 7. listopadu v sále holešovického divadla La Fabrika. Line-up večera doplní slovenský producent Jonatán Pastirčák (aka Pjoni) s projektem Isama Zing a premiérou nového materiálu v doprovodu vizuální show od DVDJ NNS.

To nejavantgardnější, nejhutnější a nejlepší od nás i ze zahraničí

Program finalizuje i další z kurátorů – etablovaný pražský kolektiv Wrong. V novém prostoru H40 v holešovické tržnici se na úvod festivalu 6. listopadu představí kromě dříve oznámených NAKED a Trepaneringsritualen francouzský producent Verset Zero. Ten velmi zdatně kombinuje blackmetalovou estetiku a power electronics. Na totožném labelu Instruments of Discipline vydává i další z vystupujících, Agency. Tedy producent a DJ operující nejčastěji ve sférách vysokých BPM techna a industriálu.  Tvoří také polovinu dua Operant, které je návštěvníkům vyhlášených večírků Wrong dobře známé.

Českou scénu zastoupí Nekrolog – The Undertaker’s Tapes a Trauma ve společné live set premiéře. Dále také DJ sety Hyaen a JimHate jako Wrong Corps. V neposlední řadě také duo drone-noiseové terapie Jasnovidec. To je posluchačům dobře známé z undergroundového labelu Stoned to Death.

„Program jsme pojali jako fúzi koncertnější a klubové polohy. Všechny projekty jsou propojeny s taneční scénou, jejich koncerty ale mají do jednoduchých tanečních parties daleko. Sázejí spíše na performativnost a posluchačskou náročnost. Špína, těžkost, agrese,” dodává a uzavírá Mojmír Měchura za Wrong.

Mimo zmíněných umělců se na festivalu představí už dříve zveřejnění: Maria W Horn, Jacob Kirkegaard, Scorn, Félicia Atkinson, The Big Orange, Kapital Band 1, NYX, Krapo Quartet a kurátorovaná pásma BCAA System a Punctum. Celofestivalové akreditace i jednodenní vstupenky na všechny festivalové večery zakoupíte v předprodejní síti GoOut. Dny vystoupení všech umělců a další důležité informace naleznete na novém festivalovém webu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit